geniz.gen.tr https://www.geniz.gen.tr Geniz, Geniz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, geniz.gen.tr Sat, 19 Mar 2016 00:00:00 +0000 Mon, 16 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Geniz Akıntısı Ve Öksürük https://www.geniz.gen.tr/geniz-akintisi-ve-oksuruk.html Fri, 16 Nov 2018 22:58:02 +0000 Geniz akıntısı ve öksürük, Geniz akıntısı denilen olay boğazda mukusun birikmesi veya mukusun burun gerisinden genize akmasıdır. Mukus bilindiği üzere burun salgısına denilir. Mukus burun içerisinde bulunan akışkan bir sıv Geniz akıntısı ve öksürük, Geniz akıntısı denilen olay boğazda mukusun birikmesi veya mukusun burun gerisinden genize akmasıdır. Mukus bilindiği üzere burun salgısına denilir. Mukus burun içerisinde bulunan akışkan bir sıvıdır. Burnun her türlü tozdan, kirden vs. korunmasını sağlar. Ortalama olarak geniz akıntısı herkeste ve gün içerisinde çoğu kez meydana gelir. Bu geniz akıntısı denilen olayı çoğu zaman kimse fark etmez. Çünkü mukus kaygan bir yapıya sahiptir ve genize aktığı zaman hissedilmez. Buda yani kaygan olması burundan genize rahat akmasını sağlar, fark edilmeden yutulur. Geniz akıntısı özellikle başlı başına bir hastalık değildir. Ancak gün içerisinde akıntı artıyor ise ve kalın olmaya başlıyor ise bu bir hastalığın belirtisi olabilir. 

Geniz akıntısı denilen olay çoğu zaman ince, temiz yani rengi koyu olmadığı zaman kişi ağır olmayan bir soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonu, alerji veya belirli bir yiyecekten dolayı geniz akıntısı denilen olayı yaşayabilir. Eğer geniz akıntısı artmış, kalınlaşmış ve rengi koyu olmaya başlamış ise kişi ağır bir grip yada bir sinüs enfeksiyonu bulunduğu için geniz akıntısı olabilir. 

Geniz Akıntısı Ve ÖksürükGeniz akıntısı olmadan önce vücutta oluşanbelirtiler,
 • Kuru öksürük
 • Burun tıkanıklığı 
 • Sürekli yutkunma isteği
 • Boğazda gıcık olması
Bu belirtiler herkeste oluşan ve çok ağır olmayan belirtilerdir. Ancak yukarıda da söylediğim gibi akıntı koyulaşmış ve sürekli olmaya oluyor ise başka bir hastalıktan dolayı olabilir. 

Geniz akıntısın belirtisi olan kuru öksürük geniz akıntısı oluştuktan sonra da devam edebilir. Ama öksürük korkulacak bir durum değildir. Çünkü genizde akıntı olduğu için boğazda bir gıcıklanma oluyor buda öksürüğe neden olmaktadır. Geniz akıntısı eğer çok rahatsız edici bir durum oluyor ise sizin için evde kendimiz tedavi edebiliriz. 

Geniz akıntısı için adaçayı kürü ve gerekli olan malzemeler 
 • Bir tutam adaçayı
 • 1 su bardağı su 
Adaçayını demledikten sonra biraz ılındıktan sonra günde iki kez gargara yapın. 15 gün boyunca gargara yapmaya devam edin
Bol su içerek ve baharatlı yiyecekler yemeyerek akıntıyı azaltabilirsiniz. 
]]>
Aşırı Geniz Akıntısı https://www.geniz.gen.tr/asiri-geniz-akintisi.html Sat, 17 Nov 2018 01:22:06 +0000 Aşırı Geniz Akıntısı, Geniz akıntısı oldukça huzursuz edici olabilen çok yaygın bir sağlık sorunudur. Bu makalede geniz akıntısından kurtulmak için bir takım ev ilaçları önereceğiz. Burun içerisinde yer alan çeşi Aşırı Geniz Akıntısı, Geniz akıntısı oldukça huzursuz edici olabilen çok yaygın bir sağlık sorunudur. Bu makalede geniz akıntısından kurtulmak için bir takım ev ilaçları önereceğiz. Burun içerisinde yer alan çeşitli bezler her gün belirli oranda (1-2 litre) mukus üretirler. Günde 1-2 litre mukus üretimi vücut için normal bir fonksiyondur. Bu üretim vücudun savunma mekanizmalarından biridir. Bu mukus nazal pasajın temizlenmesini sağlamaktadır. Mukusun ana fonksiyonları burun zarlarını temizlemek, havayı nemlendirmek, yabancı parçacıklardan kurtulmak ve burun geçişini nemli tutmaktır. Fakat bazı durumlarda, bir takım sebeplerle bu mukus fazla üretilir ve burun ile boğazın arkasındaki bazı bölgelerde birikirler. Bu duruma geniz akıntısı veya postnazal akıntı denilmektedir. Üretilen fazla mukus çok kalın veya çok ince olabilmektedir ve durum kişi için oldukça huzursuz edicidir.

Aşırı Geniz Akıntısı Nedenleri ve Belirtileri,

Bu hali tetikleyen çeşitli faktörler yer almaktadır. Bu faktörler alerji, soğuk algınlığı ve grip, sinüs enfeksiyonları, rinit, asit reflüsü, ilaçlar ve hamilelik olabilmektedir. Geniz akıntısı yaşadığınızda görülebilecek sıkıntılar ise boğazda şişlik, boğazın gerisinde tıkanan mukus, öksürük ve boğuk bir sestir. Bunu yaşayan biri için oldukça sinir bozucu bir vaziyettir, bu nedenle kişi hemen bu durumdan kurtulmak isteyecektir. Geniz akıntısı çoğunlukla çok ciddi bir durum değildir ve bir takım ev reçeteleriyle bu durumdan kurtulmanız mümkündür.

Aşırı Geniz Akıntısına Karşı Evde Uygulanabilecek Bazı Formüller,

Etkili sonuç elde edebilmek için kullanabileceğiniz birçok ev reçetesi yer almaktadır. Bu ev reçetelerinin çoğu mukusu inceltme veya kurutma yolu ile mukustan kurtulmaya yardımcı olabilir.

Aşırı Geniz Akıntısına Karşı Sıvı Tüketimi,

Sıvı tüketimi yutak bölgesinde takılıp kalan mukusun rahatlatılmasına yardımcı olan etkili bir tedavidir. Bu mukusun parçalanarak olduğu yerden mideye indirilmesine yardımcı olacaktır. Meyve suları, su ve bitkisel çaylar gibi çeşitli sıvılar içmeyi deneyiniz. Gün içinde en az 8 bardak su içmek sıkıntıları hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Aşırı Geniz Akıntısı
Aşırı Geniz Akıntısına Karşı Süt Ürünlerinden Uzak Durun,

Geniz akıntısından kurtulmak için süt ürünleri tüketimini engellemek zorunludur. Bunun sebebi süt ürünlerinin nazal pasajdaki mukusun kalınlaşmasına ve fazla üretimine neden olmasıdır. Bu da geniz akıntısının vaziyetini daha da kötüleştirebilir. Ayrıca fazla baharatlı yiyecekler ve kızartmalar da durumu kötüleştirebilir, bu sebeple bu tarz besinlerden de uzak durulmalıdır.

Aşırı Geniz Akıntısına Karşı Tuzlu Su İle Gargara,

Tuzlu su ile gargara yapmak geniz akıntısı için yüzyıllık bir çözüm olmuştur. Yarım çorba kaşığı tuz alın ve ılık bir bardak suya ekleyin. Günde üç defa bu karışım ile gargara yapın. Bu karışım nazal pasajda saklanan fazla mukusun temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Aşırı Geniz Akıntısına Karşı Buhar Banyosu,

Buhar banyosu yapmak boğaz veya genizde birikmiş olan mukusun temizlenmesine yardım edecektir. Buhar banyosu fazla mukusu incelterek geniz akıntısını ferahlatacaktır. Ayrıca buhar banyosunu daha etkili duruma getirmek için suya az miktarda zencefil ve tuz da eklenebilir.

Aşırı Geniz Akıntısına Karşı Bitki Özleri,

Tarçın ve kekik benzeri bir takım bitki özleri fazla mukusu gevşetir ve tahrişin giderilmesini sağlamaya yardımcı olabilmektedir. Bu bitki özlerinin çoğu antioksidan ve antimi]]> Geniz Eti Tedavisi https://www.geniz.gen.tr/geniz-eti-tedavisi.html Sat, 17 Nov 2018 15:10:22 +0000 Geniz eti tedavisi, Geniz eti burun ve boğaz arasında oluşan bir tür rahatsızlıktır. Geniz eti hemen hemen her insanda bulunur. Geniz etinin insana tek faydası vardır. Burun yoluyla vücuda çok sayıda virüs ve bakteri girer. İşt Geniz eti tedavisi, Geniz eti burun ve boğaz arasında oluşan bir tür rahatsızlıktır. Geniz eti hemen hemen her insanda bulunur. Geniz etinin insana tek faydası vardır. Burun yoluyla vücuda çok sayıda virüs ve bakteri girer. İşte bu bakterilerin ve virüslerin vücuda girmesini engeller. Geniz eti olan bir insan geniz etinin büyümesi ve iltihaplanması durumunda solunumda güçlük çeker. Vücutta geniz eti olarak kişilerde horlama, ağzı açık uyuma, nefes darlığı, boğaz tıkalı şekilde konuşma, çok çabuk nezle olma gibi durumlar geniz etinin olduğunun belirtisidir.

Geniz etinin tedavisi ilk olarak doktor tavsiyesi ile antibiyotikle yapılır. Antibiyotik kullanımdan sonra hala iltihaplanma ve geniz eti büyümesi görülüyor ise geniz eti ameliyatı olunur. Geniz eti kolay olunan ve hayati risk taşımayan bir ameliyattır. Ameliyat esnasında genel anestezi yapılır. 

Geniz Eti Tedavisi
Geniz eti ameliyatından sonra hasta hastanede kalmaz. Aynı gün taburcu edilir. Geniz etinden sonra tampon konulur ve birkaç gün sonra tampon çıkartılır. Tampon çıkartma sırasında ağrı olur. Ameliyat olduktan sonra bir süre baharatlı ve asitli içecekler tüketilmemelidir. Ve bir hafta boyunca sıcak banyo yapılmamalıdır. Ilık banyo tavsiye edilir. 
]]>
Geniz Yanması https://www.geniz.gen.tr/geniz-yanmasi.html Sat, 17 Nov 2018 15:32:59 +0000 Geniz yanması, burnun arka kısmında ortaya çıkan geniz yanması, burun tıkanıklığı, hapşırma, burun kaşıntısı gibi şikayetler ile bir arada görülür. Geniz yanmasının en yaygın nedeni alerjenlerdir. Geniz yanması, burnun arka kısmında ortaya çıkan geniz yanması, burun tıkanıklığı, hapşırma, burun kaşıntısı gibi şikayetler ile bir arada görülür. Geniz yanmasının en yaygın nedeni alerjenlerdir.

Genzi yanması nedenleri

Alerji: Solunum yolu ile vücuda alınan her hangi bir madde alerjik reaksiyonlara neden olarak genizde yanma hissi oluşturabilir. Polen, kedköpek tüyü, küf, parfümler, toz gibi pek çok şey alerjiye neden olabilir. Bu tür maddeler solunum yolu ile vücuda alındığında geniz yanması ya da farklı şikayetlere yol açabilir.

Kuru hava: Solunum yollarının sağlıklı olması için her daim nem oranının korunması gerekir. Çok sıcak ya da soğuk ile birleşen kuru hava solunum yollarında kurumaya yol açabilir. Bu durum karşısında geniz yanması görülebilir. Klimalı ortamlar da solunum yolunda kuruluk yaratarak geniz akıntısına yol açabilir.

Hastalıklar: Soğuk algınlığı gibi bazı hastalıklar solunum sistemini olumsuz etkileyebilen virüs kaynaklı hastalıklardır. Bu hastalıkların belirtisi olarak geniz yanması yaşanabilir.

Tahriş: Ağır kimyasal maddelere maruz kalma, duman, gaz ya da tütün gibi bazı maddeler genizde ciddi anlamda yanmaya yol açabilir. Bu maddeler her zaman kişi tarafından fark edilmeyebilir.

Geniz Yanması

Geniz yanması nasıl tedavi edilir

Geniz yanması alerjenler nedeniyle oluşmuşsa, alerjiye yönelik ilaç tedavisi uygulanır. Antihistamin ve dekonjestan olarak adlandırılan ilaçlar doktor reçetesi ile önerilen dozlarda kullanılmalıdır. Burun spreyleri, alerjen maddeden uzak durmak, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ilaç tedavisi yine doktor gözetiminde gerçekleştirilebilir.

Kuruluk nedeniyle oluşan geniz yanmasında, solunan havanın nemli olmasına dikkat edilmelidir. Bu ortamı sağlamak için buhar makinesi kullanılabilir. Beraberinde tuzlu burun spreyleri geniz yanmasına iyi gelebilir. Kuruluk nedeniyle yaşanan geniz yanmasında bol sıvı tüketimi önemlidir. Burun içi için suda çözülebilme özelliği olan jeller kullanılabilir. Bunların yanı sıra, sigara ve tütün mamullerinden uzak durmak, ılık su ile gargara yapmak ve sıcak içecekler geniz yanmasına karşı iyi gelebilir.]]>
Çoçuklarda Geniz Eti Büyümesi https://www.geniz.gen.tr/cocuklarda-geniz-eti-buyumesi.html Sun, 18 Nov 2018 07:46:41 +0000 Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi, geniz burunun gerisinde, boğazın üst bölümünde kalan bölgedir. Bu bölgede doğumdan bu yana ortaya çıkan ve dışarıdan gelen mikropların yok edildiği bir bağışıklık sistemi organı olan Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi, geniz burunun gerisinde, boğazın üst bölümünde kalan bölgedir. Bu bölgede doğumdan bu yana ortaya çıkan ve dışarıdan gelen mikropların yok edildiği bir bağışıklık sistemi organı olan geniz eti yer almaktadır. Geniz eti, çocukluk döneminde mikropların yok edildiği ve bağışıklık sisteminin gelişmesine destekçi olan bir organdır. Her insanda yer alan geniz eti çocuklarda bazen önemli bir sağlık meselesini de beraberinde getirebiliyor. Bilhassa kreşe giden çocukların sürekli olarak birbirlerini enfekte etmeleri neticesi geniz eti büyümesi daha sık görülüyor. Üst solunum yöntemleri nefes alma sırasında devamlı şekilde mikroorganizmalarla temas halindedir. Nazofarenks denilen geniz kısmında mukoza altında, burundan gelen mikroplarla mücadele eden birden fazla lenfoid oluşumlar mevcuttur. Pasif sigara içiciliği; yani anne ve babanın sigara içmesi, alerji ve bilhassa mikroorganizmaların tekrarlayan temasların etkisinde kalması neticesinde bu lenfoid oluşumlar büyüyüp geniz etini oluşturuyor.

Çocuk Gece Öksürüyor Ve Horluyorsa Geniz Eti Olabilir
Geniz etinin lenf hücresi yapımında görevi vardır. Yeni doğan bebekte küçüktür. 4-5 yaşlarda daha sık olmak üzere enfeksiyonlara bağlı olarak büyür. İleri yaşlarda küçülme eğilimi gösterir. Geniz etinin büyük olması burundan solunuma mani oluşturur ve burun tıkanıklığına sebep olur. Burundan nefes alamayan çocuk, ağız solunumu yapar; ağızdan giren hava filtre edilemediği için dışarıdan gelen kirli ve mikroplu hava boğaza ulaşmış olur ve çocuk çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirir. Bununla birlikte kulak ve sinüslerin boşalmasını bozarak değişik problemlere de yol açar. Bu çocuklarda işitme kaybı, horlama, ağızla soluma, gece öksürük nöbetleri, burun ve geniz akıntıları gözlemlenir. Kronikleşen geniz eti iltihabı veya büyümeleri ortodontik bozukluklara, yüz gelişmesindeki bozukluklara ve konuşma sorununa sebep olabilir. Geniz eti büyümesi üst solunum yolunu daraltacak boyuta geldiğinde horlama ve apne dediğimiz uykuda nefessiz kalma gibi önemli sıkıntılar da baş gösterir.

Çoçuklarda Geniz Eti Büyümesi
Geniz Etinin Büyük Olması Durumunda Şu Belirtiler Görülür;
 • Burunda tıkanıklık olur, dolayısıyla çocuk burundan nefes almakta zorlanır.
 • Nefes almada zorlanacağı için, uykuya dalmada zorluk ve horlama görülür. Bu sebeple çocuk uykusuz kalarak yorgun olur.
 • Boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü görülür.
 • Boyunda bezeler meydana gelir.
 • Kulak sorunları oluşur.
Geniz etinde büyüme tanısını koyabilmek için doktorunuz, öncelikle kulak burun boğaz muayenesi yapacaktır. Bazı vaziyetlerde endoskopik yöntemle geniz eti muayene edilebilir veya röntgen istenebilir.

Geniz Etinin Sebep Olduğu Sorunlar
Problemsiz bir uyku çocuklar için büyüme ve öğrenmenin en önemli parçasıdır. Yapılan araştırmalar iyi bir gece uykusunun, çocuğun gün içinde öğrendiği şeylerin düzenlemesini, enerji depolarının yenilenmesini, zihinsel gelişimini çabuklaştırdığı ve fazlaca büyüme hormonu salgılamaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Çocuklarda uyku problemlerini etkileyen en önemli etken de geniz eti büyümesidir. Geniz eti büyümüş çocuk ağız yoluyla nefes aldığı için mikropları süzemez. İhmal edilen geniz eti sorunu enfeksiyon hastalıkları, sinüzit, diş ve diş eti bozuklukları, büyüme geriliği, dikkat eksikliği ve okulda başarısızlık gibi sorunlara neden olur.
]]>
Geniz Eti Ameliyatı https://www.geniz.gen.tr/geniz-eti-ameliyati.html Mon, 19 Nov 2018 07:45:50 +0000 Geniz eti ameliyatı: Geniz eti burunda yer alan bir dokudur. Bademciklere benzer ve bademcikler gibi göre yapar. Ancak geniz eti bademcikler gibi bakmakla görülmez. Ancak bir kaç belirtisinden birini gösterdiğinde anlaşılır. Geniz et Geniz eti ameliyatı: Geniz eti burunda yer alan bir dokudur. Bademciklere benzer ve bademcikler gibi göre yapar. Ancak geniz eti bademcikler gibi bakmakla görülmez. Ancak bir kaç belirtisinden birini gösterdiğinde anlaşılır. Geniz etinin yeri tam olarak burun ve boğaz arasındadır. Geniz eti üzüm salkımına benzer ve büyüktür. Geniz eti burundaki bakterileri yok etmeye yarayan bir çeşit hücreleri üretirler. 

Geniz etinin büyüdüğünü gösteren belirtiler:
 • Burunda nefes almada güçlük çekiliyorsa 
 • Burunu kullanmadan sürekli ağızdan nefes alınıp veriliyorsa 
 • Grip olunca burnun tıkanması gibi genizden konuşuluyorsa 
 • Nefes alıp vermede ses çıkıyorsa 
 • Geceleri uyku esnasında horlama oluyorsa 
 • Geceleri uyurken bir kaç saniyeliğine nefesin tutulması 
Eğer bu şikayetlerden birisi bile varsa hemen doktora başvurulmalıdır. Geniz eti büyümesi ve iltihaplanması ciddi bir rahatsızlıktır. Bu yüzden beklemeden doktora gidilmelidir. Doktor geniz etini ilk önce antibiyotik ilaç tedavisi ile tedaviye etmeye çalışır. Eğer ilaç tedavisi işe yaramazsa ameliyata karar verilir. 

Geniz eti ameliyatı için belirtiler:
 • Nefes almada güçlük çekiliyorsa
 • Uyurken bir kaç saniyeliğine nefesin tutulması oluyorsa 
 • Geniz etinde sürekli iltihaplanma 
 • Konuşmada bozukluklara neden oluyorsa
Geniz Eti Ameliyatı
Geniz eti ameliyatı sırasında olacaklar:
 • Ameliyat genel anestezi verilerek yapılır.
 • Ameliyat yaklaşık yarım saat kadar sürer.
 • Ameliyat boyunca hasta uyutulur.
 • Geniz eti ağız içinden girilerek alınır.
 • Sonrasında ameliyat bitirilir ve herhangi bir kanama yada solunum güçlüğü olmadığı sürece aynı gün taburcu edilir.
Her ameliyat gibi geniz eti ameliyatının da riskleri vardır. Lokal anestezinin de genel anestezinin de hasta için riskleri vardır. Geniz eti ameliyatlarındaki en büyük risk anestezi değil kanamalardır. Bazı hastalarda kanama çok ciddi boyutlara ulaşabilir. Geniz eti ameliyatlarında hastada ağrı çok olur. Geniz eti ameliyatından sonraki üç dört gün sıcak şeyler tüketilmemelidir. Özellikle soğuk ve sıvı şeyler tüketilmelidir. Ameliyat sonrası bol sıvı tüketilmelidir. Ameliyattan sonra ateş yükselebilir. Bol sıvı alımı ve ateş düşürücü ilaçlarla bu durum normale döndürülür ve ateş düşürülür.

]]>
Çocuklarda Geniz Eti https://www.geniz.gen.tr/cocuklarda-geniz-eti.html Mon, 19 Nov 2018 10:19:01 +0000 Çocuklarda geniz eti, dış ortamdan gelen mikropları öldüren, aynı zamanda bağışıklık sisteminin gelişmesi için önemli bir organdır. Geniz eti burnun arkasında, boğazın üzerinde geniz bölümünde bulunur.  Çocuklar 4-10 y Çocuklarda geniz eti, dış ortamdan gelen mikropları öldüren, aynı zamanda bağışıklık sisteminin gelişmesi için önemli bir organdır. Geniz eti burnun arkasında, boğazın üzerinde geniz bölümünde bulunur.  Çocuklar 4-10 yaşlarına geldiğinde geniz eti oldukça aktif görev yapar, daha sonra aktivitesi geriler. Geniz eti her çocuğun bağışıklık sisteminin gelişmesi için çok önemlidir. Ancak bazen olması gerekenden iri olur. Bu nedenle horlamaya, açık ağızla uyumaya, ağızdan akan salya, orta kulakta sıvı birikimi, burun tıkanıklığı gibi önemli sorunlara neden olur. Geniz eti çocuğun 14 yaşına geldiği dönemde ise kendiliğinden küçülerek yok olur. Aşırı büyümesi durumunda çeşitli şikayetlere yol açar. Büyüklüğüne göre solunum zorluğuna, apneye neden olur. Eğer çocuklarda sıkça orta kulak enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonu ya da sinüzit gibi problemler oluyorsa, özellikle geniz eti büyümesi ile ilgili değerlendirme yapılmalıdır.

Çocuklarda geniz eti etkileri

Çocuklarda yaşanan uyku bozuklarının en önemli sebebi geniz etinin büyümesidir. Ağızdan nefes almaya neden olan geniz eti yüzünden, mikroplar engellenemez ve çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Geniz eti büyümesi ihmal edildiği zaman sinüzit, büyüme geriliği, enfeksiyon, ortodontik bozukluk ve dikkat eksikliği gibi önemli problemler oluşabilir. Uyku bozuklukları nedeniyle zeka gelişimi de olumsuz şekilde etkilenir.

Geniz eti zeka gelişiminde olumsuz etkiler yapabilir

Çocuklar açısından kaliteli uykunun önemi daha fazladır. Çünkü çocuklar gündüz görürler, bunları gece uykularında öğrenir. Çocuklarda geniz eti büyümesi olursa, sağlıklı ve düzenli uyku uyuyamaz. Hatta horlama ve uykuda solunum durması gibi ciddi sorunlarda yaşanabilir. Bu konuda ailelerde stres yaşar. Özellikle anneler uykusunda çocuklarının başından ayrılmaz. Çocukların geceleri uyurken ağızları açık olursa, solunumu bu şekilde yaparsa, uykusunun kalitesiz olduğunu ve kötü bir gece geçirdiğini düşünebilirsiniz. Çocukların uykuda öğrenmeleri kaliteli bir uykunun sayesinde olur. Ne olursa olsun düzgün nefes almaları gerekir. Hava yolu tıkanıklığının en fazla görülen nedeni ise, geniz eti büyümesidir. Solunum sisteminin ilk aşamasında olan geniz eti, hava yoluyla gelen antijen ve mikroorganizmaların bağışıklık sistemi ile temasta olduğu ilk noktadır. Geniz eti antijen taşımada ve antikor üretiminde etkin şekilde yer alır ve antikor üretilmesini sağlar.

Çocuklarda Geniz Eti
Çocuklarda geniz eti cerrahi olarak tedavi edilir mi

Çocuklarda geniz eti tedavisinde öncelikle geniz etinin büyüme nedeni araştırılır. Bunun sebebi yapısal olabileceği gibi, alerjilerden, sıkça geçirilen enfeksiyon hastalıklarından olabilir. Bu tespit yapıldıktan sonra tedavi yolu tespit edilir. Geniz etinin eski durumuna gelmesi için, öncelikle enfeksiyonlar tedavi edilmelidir. Eğer bu sebeple çocukta ağız ve yüz gelişimi bozulduysa, orta kulak iltihabına sıkça yakalanıyorsa, uykuda kısa süreli nefes durması gibi sorunlar bulunuyorsa, geniz eti ameliyatı yapılabilir.

Geniz eti ameliyatının riski var mı

Bu da bir cerrahi girişim olduğundan, ameliyatın riski olduğu bilinmelidir. Çocuklarda olabilecek kanama riski önemsenmelidir. Bu nedenle ameliyattan sonraki gece çocuğun hastanede kalması uygun olur. Eğer kanama olursa, çocuklar bunu anlatamaz. Bu nedenle kontrol altında olması gerekir. Ameliyatlardaki anestezi riski burada da olsa, gelişen tıbbi olanaklar sayesinde oldukça azalmıştır. Çocuklar hastaneden taburcu olunca, çok hareketli olmamalı, beslenmede sıcak ve sert yiyecekleri yememelidir. Doktorun önerdiği enfeksiyonlar için antibiyotik ilaçların kullanımı da ihmal edilmemelidir. Eğer hastada kan pıhtılaşma sorunu bulunuyorsa, geniz eti ameliyatının yapılmaması gerekir.
]]>
Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir https://www.geniz.gen.tr/geniz-akintisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 19 Nov 2018 23:07:47 +0000 Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir, Geniz boğaz ve burunun arka tarifidir. Aynı zaman da geniz ağız boşluğuna, üstten buruna ve nefes borusuna açılan bir boru şeklindedir. Geniz insan için çok önemlidir. Özellikle nefes alıp ver Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir, Geniz boğaz ve burunun arka tarifidir. Aynı zaman da geniz ağız boşluğuna, üstten buruna ve nefes borusuna açılan bir boru şeklindedir. Geniz insan için çok önemlidir. Özellikle nefes alıp vermemiz için. Bazen genzimizde tıkanıklık, geniz eti ve geniz akıntısı olur. Bunlar kişi için çok rahatsız edici bir durumdur. Bazen genzimizde akıntı meydana gelir. Bu nefesimizi tıkar ve nefes alıp vermemizi zorlaştırır. Geniz akıntısı neden olur, ne iyi gelir onu öğrenelim.

Geniz tıkanıklığı neden olur

Geniz tıkanıklığı oldukça rahatsız eden bir durumdur. Kişinin hayatını olumsuz yönden etkilediği gibi nefes alıp vermeyi de zorlaştırır. Burun günlük mukus adı verilen bir salgı üretir. Bu salgının görevi dokuları nemli ve temiz tutmasıdır. Burunda üretilen bu salgı geriye yani genze akar. Bu salgının normal hayat genize akması normal bir durumdur. Bazen salgı genize akar ve hissedilmeye başlar. Bunun nedeni ise salgının burun gerisinde birikmeye başlaması ve koyulaşmasıdır. Bu durumda geniz tıkanıklığı meydana gelir.

Geniz tıkanıklığına ne iyi gelir

Tuzlu su ile gargara:  Bir tatlı kaşığı tuzu, bir su bardağı ılık suyun içerisinde eritin. Bu tuzlu su ile günde 3, 4 defa gargara yapın. Tuzlu su geniz tıkanıklığı için her zaman önerilmektedir. Düzenli ve doğru bir şekilde yaparsanız genzinizi açar.

Buhar banyosu: Bir leğenin içine bir litre kaynar su dökün. Sonra baş bölgenize bir havlu koyarak buharı soluyun. Buhar banyosu boğaz ve genizde biriken mukusun temizlenmesinde yardımcı olur. Ayrıca aşırı olan mukusu inceltir ve geniz de rahatlama sağlar. Buhar banyosunu daha etkili hale getirmek isteseniz içine bir miktar da zencefil ekleyebilirsiniz.

Sıvı tüketimi: Sıvı tüketimi geniz akıntısında oldukça önemlidir. Mukusun mideye indirilmesine yardımcı olur. Çeşitli şekillerde meyve suyu veya bitkisel çaylar içebilirsiniz. Günde en az sekiz su bardağı ılık su tüketmelisiniz. Ayrıca baharatlı ve süt türü gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Süt türü ürünler tıkanıklığın kurumasına engel olur.


Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir
Bal ve zencefil: Bir kase balın içerisine, bir kök zencefili soyun ve doğrayın, sonra oda sıcaklığında bir saat kadar bekletin. Zencefiller suyunu salmaya başladığı zaman bal ile bir güzel karıştırın ve bir tatlı kaşığı yiyin. Bu karışımı günde üç defa yiyebilirsiniz. Bu karışım geniz akıntısının tahriş ettiği boğaz ağrısı için çok iyi bir çözümdür.

Eğer bunlardan birini yaptığınız halde geniz akıntınız geçmedi ise bir doktora görünmeniz de fayda vardır. İnsan vücudu değişik şekildedir bir kişiyi iyileştiren ilaç, bazen başka bir kişide etki göstermez. Bunun için vücudumuzu iyi tanıyıp ona göre ilaçlar almalıyız.
]]>
Geniz Eti Büyümesi https://www.geniz.gen.tr/geniz-eti-buyumesi.html Tue, 20 Nov 2018 04:59:03 +0000 Geniz Eti Büyümesi, erken çocukluk döneminde en etkin olarak çalışan geniz eti özellikle girintili ve çıkıntılı yapıya sahip olmaktadır. Bu yapısından dolayı çok daha fazla geniş bir alan kaplamaktadır. Hatta dar olan bir Geniz Eti Büyümesi, erken çocukluk döneminde en etkin olarak çalışan geniz eti özellikle girintili ve çıkıntılı yapıya sahip olmaktadır. Bu yapısından dolayı çok daha fazla geniş bir alan kaplamaktadır. Hatta dar olan bir alan içerisinde bile olsa geniz eti mikroplara karşı vermiş olduğu savaş da güçlü olabilmeyi başarmaktadır. Çoğunlukla geniz eti bu mikroplara karşı etkili olması "lenfosit" ismindeki hücreler sayesinde ve salgılamış olduğu SLGA kimyasalları ile başarmaktadır. Bazen erken yaşlarda özellikle çocukluk döneminde geniz etinde aşırı büyümeler görülebilmektedir. Ayrıca geniz eti büyümesi genetik olarak da ortaya çıkabildiği gibi, aynı zamanda çocukluk evresinde sık olarak geçirilen hastalıklar ya da çocuğun bulunduğu ortamdan da kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir. Genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan geniz eti büyümesinin altında yatan sebeplerden biriside kreş ortamında çocuğun bulunmasıdır. Bu tür bir sorun yaşayan çocuk eğer kreş ve yuva ortamından alınarak ev ortamında yaşamına devam ettirilmesi halinde geniz eti büyüme problemi büyük ölçüde azaltılabilir ya da tam anlamı ile önü kolaylıkla kesilebilmektedir. Fakat her zaman geniz eti büyümesinin neden kaynaklı olarak ortaya çıktığı kesin olarak söylenemez. Bazı durumlarda çocuğun kreşten alınamama, eğitim yaşantısı için süreklilik halinin devam etmesi, aile bireylerinin kreş ortamından başka bir çözüm bulamaması, çok aşır derecede büyümüş olan geniz etinin önüne geçilememesi nedeninin araştırılması için gerekli uygun zamanlara ağırlık verilme şansı da olmayabilmektedir.

Geniz Etinin Belirtileri, 

Çocuklarda özellikle geniz etinin büyümesi durumunda ortaya çıkan belirtilerin başında horlama, ağzı açık bir şekilde uyuma, uyurken çocuğun ağzında su gelmesi, hem yüzünde hem de diş gelişiminde ortaya çıkan bozukluk, tek ya da her iki kulakta meydana gelen işitme kayıpları ve sinüzit hastalığına neden olabilmektedir. Hatta çocuk da "adenoid face" isminde (geniz eti yüzü) şeklinde tipik olan bir görünüme sahiptir. Ayrıca geniz etinin büyümesinden dolayı çocuğun oksijen kaybı fazla olduğu için hem yeteneklerinde hem de zihinsel enerjisinde azalmalar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle çocuklarda dikkat dağınıklığı ve geniz etinin büyümesinden dolayı işitme kayıpları ile rahat nefes alımı gerçekleşmediği için aşırı hiper aktiflik durumları da sergileyebilmektedir. Genellikle geniz etinin büyümesi çocuğun ağzının sürekli olarak açık kalmasına ve üst dudağı da sanki yukarıya çekilmiş gibi görünmektedir.

Geniz Eti Büyümesi
Geniz Eti Neden Büyür

Çocuğu çok sık olarak üst solunum yolu enfeksiyon hastalıkları geçirmesi, devamlı nezle halinin sürmesi, bademciklerin sürekli olarak hastalanması veya alerjik bir bünyeye sahip olmasından dolayı büyüme göstermektedir. çocuklarda geniz eti lenfoid hücreleri ve bademciklerden oluşmaktadır, özellikle lenfosit üretiminde büyük rolü bulunmaktadır. Yeniz doğmuş bebeğe annesinden geçmiş olan immünglobulinler nedeni ile küçük durumdadırlar. Fakat çocuk 4 ya da 5 yaşına geldiği zaman geçirdiği enfeksiyon hastalıklarına bağlı olarak büyüme göstermektedir. Ancak ileri yaşlarda geniz etinde küçülmeler meydana gelebilir. Ayrıca 11 yaşından büyük olan çocuklarda ve yetişkinlerde ise nadiren geniz eti büyümesi durumu ile karşılaşılmaktadır. 

Geniz Eti Büyümesi Tanı ve Tedavi,

Tanısı çoğunlukla endeskopi ve röntgen filmi ile bakılmaktadır. Eğer geniz eti iltihaplı olduğu zaman röntgen filmi çekilir ise, geniz eti çok daha büyük görünür ve tanı için yanıltıcı bir durumdur. Öncelikle ilaç tedavisi ile iltihabın giderilmesi gerekmektedir. Geniz bölgesinde meydana gelen iltihap sebebi ile gözle görülmesi pek de mümkün değildir ve boğaz kültürü alınma işleminde genize ulaşılması zor olduğundan dolayı geniz etinin iltihabının tespitinin yapılamaması özellikle]]> Geniz Akıntısı Balgam https://www.geniz.gen.tr/geniz-akintisi-balgam.html Wed, 21 Nov 2018 04:30:15 +0000 Geniz Akıntısı Balgam; Boğazda gıcıklanma, takılma, sürekli yutkunma hissiyatı, boğazı temizleme ihtiyacı, tok karına ağız kokusu, öksürük ve yoğun balgam gibi belirtileri olan geniz akıntısı, özellikle uzun süre geçm Geniz Akıntısı Balgam; Boğazda gıcıklanma, takılma, sürekli yutkunma hissiyatı, boğazı temizleme ihtiyacı, tok karına ağız kokusu, öksürük ve yoğun balgam gibi belirtileri olan geniz akıntısı, özellikle uzun süre geçmemesi durumunda kişileri oldukça rahatsız edici hale gelir.

Geniz akıntısı burun ve sinüslerin solunum havasını nemlendirmek ve temizlemek için salgılamış olduğu mukusun, çeşitli sebeplerle koyu yapışkan ve bazı zamanlarda da kokulu halde olup, genizden boğaza ulaşmasıyla meydana gelir.

Hastalık durumlarında en çok karşılaşılan nezle ve grip gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarında, burun içi dokularında mikropların yaptıkları tahribe bağlı sızıntılar sebebi ile, salgı miktarında artış olur. Yoğun balgam temizleme ihtiyacı doğar.

Sinüzitli kişiler, sinüslerinden kaynaklanan akıntılardan dolayı, geniz akıntısı hissederler. Bazen bu durum kronik bir hale gelebilir ve sık geçirilen enfeksiyon atakları ile birlikte kronikleşmiş baş ağrısı, yüz ve göz çevresinde yoğun ağrı ve dolgunluk ile,  burun tıkanıklığı ve koku alma sorunu yaşanabilir. Kronik hale gelmiş sinüzit hastalığında, yani uzun süren ve sık sık tekrarlayan sinüzit atakları geçiren hastalarda, geniz akıntıları devamlı iltihaplı olmayabilir. Burun ve sinüsleri kaplayan mukozanın reaksiyonu ve fonksiyonel sorunları nedeniyle sinsi ilerleyen, sürekli yoğun kıvamlı geniz akıntıları yaşanabilir.

Geniz Akıntısı Balgam

Geniz akıntısını ve balgamı azaltmak için;

 • Günlük sıvı tüketimini arttırılmalıdır. Özellikle sıcak tüketilen bitkisel çaylar balgamın azalması için faydalıdır.
 • Burun rutin olarak evde kolayca hazırlanabilecek tuzlu su ile yıkanmalıdır ve ya eczanelerde bulunan sodyum klorür içerikli damlalar kullanılmalıdır.
 • Akıntı nedeni sinüzit ise, kesinlikle bir kulak burun boğaz doktorunu ziyaret edilip tedavi olunmalıdır.
 • Alerji varsa ilaç kullanılmalıdır.
 • Alkol, sigara ve kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Plaza veya rezidans yaşantısı varsa burun nemlendirici kremlerden kullanılmalıdır.

Geniz akıntısında balgam için tedaviye başlanmadan önce, araştırma yapmak ve geniz akıntısına neden olan doğru sonuca ulaşmak gerekir. İlk olarak tam bir kulak burun boğaz muayenesi ile, gerekli olan laboratuvar ve röntgen tetkikleri yapılmalıdır. Başarılı bir tedavi ile birlikte geniz akıntısı ve balgam şikayetleri düzelecektir.

]]>
Çocuklarda Geniz Akıntısı https://www.geniz.gen.tr/cocuklarda-geniz-akintisi.html Wed, 21 Nov 2018 21:11:13 +0000 Çocuklarda geniz akıntısı, bu dönemde en fazla görülen rahatsızlıklar arasındadır. Geniz akıntısı farklı kıvamda ve miktarda burundan arkaya doğru akan bir salgıdır. Burnun iç kısmından yüzdeki ve kafatası kemiklerine d Çocuklarda geniz akıntısı, bu dönemde en fazla görülen rahatsızlıklar arasındadır. Geniz akıntısı farklı kıvamda ve miktarda burundan arkaya doğru akan bir salgıdır. Burnun iç kısmından yüzdeki ve kafatası kemiklerine doğru genişleyen boşluklar vardır. Bunlara sinüs denir. Çocuklarda da sinüsler küçük boyda olur. Solunum sisteminin birer parçası olan sinüsler, burunla beraber mukus üretirler. Mukusun boğazda birikim yapması ya da burnun arkasına doğru akmasına geniz akıntısı denir. Bazen burunda üretilen mukus oranı artabilir. Bunun nedeni hava kirliliği, alerjenler, bakteri ve virüsler olabilir. Bakteri ve tozları ortamdan temizleyen mukus, mukozaların üstünden kayar ve içeriye süzülür. Mukusun içeriğindeki bakteriler ile diğer etkenler de mide asidinin yardımıyla yok edilir. Bu işlemler vücudun fonksiyonel bir parçasıdır.

Mukus burnun iç ortamını nemli tutar ve solunum yoluyla giren havayı nemlendirme görevini üstlenir. Eğer solunum yolu kuru olursa, salgı yeteri kadar üretilemez, mukus kıvamında yoğunluk meydana gelerek, yapışkan kıvama dönüşür. Enfeksiyon olursa mukus sarı yeşil renge dönüşür. Salgının azalması çoğunlukla dış etkenlerden kaynaklanır. Kalorifer, egzoz gazları, klima, hava kirliliği havanın kuruma sebepleri arasındadır. Ayrıca burundaki eğrilik gibi yapısal sorunlarda, mukus miktarında azalmaya neden olur.

Çocuklarda geniz akıntısının önlenmesi için ne yapılmalı
 • Öncelikle çocukların düzenli ve sağlıklı beslenmeleri gerekir. Yeteri oranda vitamin ve mineral almaları sağlanmalıdır.
 • Eğer alerjik yapıları varsa, mutlaka alerjenlerden uzak kalmaları sağlanmalıdır.
 • Çocuklara sık sık ellerini yıkamaları konusunda telkinde bulunulmalı ve bu alışkanlığı kazanmalarına yardımcı olunmalıdır.
 • Kış aylarında kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunmamaları gerekir.
 • Çocuklar sigara içilen yerlerde de durmamalı, yanlarında sigara içilmemelidir
 • Düzenli olarak uyumaları ve dinlenmeleri sağlanmalıdır
 • Çocuk odaları her zaman temiz ve havadar olmalıdır
 • Çocuklarda burun tıkanıklığı olursa, bunun için serum fizyolojik, okyanus suyu kullanılmalı ve ağızdan nefes almaları engellenmelidir.
 • Özellikle kışın akşamları hava kirliliği yoğun olacağından, çocuklar bu saatlerde dışarıya çıkarılmamalıdır
 • Kışın evin ortamı nemlendirilmelidir. Özellikle kalorifer, klima kullanılıyorsa, buna dikkat edilmelidir.
 • Burun akıntısı olanların burnu temizlenmelidir. Bunu sümkürme yerine, silme ya da burnun yıkanması şeklinde olması daha uygundur. Çünkü sümkürme enfeksiyonun orta kulağa ulaşmasına neden olup, orta kulak iltihabına yol açabilir.
Çocuklarda Geniz Akıntısı
Çocuklarda geniz akıntısında enfeksiyon belirtileri nelerdir

Eğer geniz akıntısı olan çocuklarda yüksek ateş varsa, iştahsızlık çekiyorsa, ağızda koku varsa, boğazda batma, ağrı ve yanma oluyorsa, nefes almada zorlanıyor, horlama, öksürük, yutkunmada zorluk ve kulaklarında ağrı oluyorsa enfeksiyon belirtisi olarak kabul edilir. Bu durumda çocukların en kısa sürede doktora götürülmesi gerekir. Tedavi mukus salgısının durumuna ve neden kaynaklandığına göre değişir. Hafif geniz akıntısında spey kullanımı, bakteri kaynaklı olanlarda ise antibiyotik ilaç kullanımı tedavide faydalı olur.
]]>
Geniz Akıntısı Öksürük https://www.geniz.gen.tr/geniz-akintisi-oksuruk.html Thu, 22 Nov 2018 02:37:54 +0000 Geniz Akıntısı Öksürük, Geniz akıntısı burun içinde üretilen mukus salgısıdır. Gün içinde burnumuzdan üretilen burun akıntısı genizden boğaza iner yutulur. Geniz akıntısı burun içini kayganlaştırıp burun içind Geniz Akıntısı Öksürük, Geniz akıntısı burun içinde üretilen mukus salgısıdır. Gün içinde burnumuzdan üretilen burun akıntısı genizden boğaza iner yutulur. Geniz akıntısı burun içini kayganlaştırıp burun içindeki kirlerin rahatça atılmasını sağlar. Boğaza inen geniz akıntısı sıvı olduğu için anlaşılmaz fakat sıvı katılaşıp genizden boğaza inerse öksürüğe neden olabilir. Özellikle kış aylarında camların kapıların fazla açılamaması nedeniyle ev içinde havalandırma yapılamaz, özellikle sobalı evlerde oda sıcaklığı yüksek olması nedeniyle burun kuruması geniz akıntısının önüne geçmek zorlaşır.

Geniz Akıntısının Nedeni,

Yaşadığımız ortamın hava şartlarının düzensiz olmasında kaynaklanır. Bulunduğumuz ortamda nem oranının düşük, çok sıcak, çok soğuk, kuru olması burunda bulunan mukus salgısının kurumasına dengesinin bozulmasına neden olur. Akışkanlığı bozulan mukus salgısının boğaza akması boğazda tahrişlere neden olur ve öksürüğe sebebiyet verir. Boğaza giden koyu salgı boğazda yutkunmayı zorlaştırır.

Üst solunum yolu enfeksiyonları,  sinüzit, baharatlı yiyeceklerde burun akıntısına neden olur. Geniz akıntısı ciddiye alınıp tedavi edilmezse boğazlarda rahatsızlık hissi olur ve boğazda enfeksiyona neden olup bademciklerin şişmesine ve boğazda bir şeyler tıkanmış gibi his verip devamlı öksürme hissi yaratır.

Alerjik akıntı vücudun ilkbaharda polenlerin çoğalması, ev içi tozları kokular evdeki nem küflen meler alerji sorunu olanlarda burun akıntısına hapşırmaya öksürmeye yol açar bu durum rahatsızlık verici şekilde burun akıntısı burun tıkanıklığı neden olur. Sigara içen kişilerde burun içinde bulunan ince tüylerin sigara dumanı nedeniyle fonksiyon bozukluğa uğrar bu bozukluk burun akıntısına neden olur. Sağlık için kullanılan bazı ilaçlarda burun akıntısına sebebiyet verir. Yaşlılıkta geniz akıntısı burun akıntısı daha sık görülür nedeni ise yaşlılığa bağlı mukozada ki tahribatlardan meydana gelmektedir.

Geniz Akıntısı Öksürük

Geniz Akıntısının Görevi,

Burun içindeki dokuları temiz tutmak, enfeksiyonlarda korumak ve nemlendirmek tir. Burun boşluğunda sinüslerde üretilen mukus burundan solunan nefes ile buruna giren yabancı tozları, polenleri, nemlendirir ve kolaylıkla dışarı atılmasını sağlar.

Burunda üretilen salgı sıvı ve saydam olduğu için genizde aktığı hissedilmez. Sinüslerden gelen akıntı burun içinde bulunan bakterilerle birleşip koyulaşarak genizden boğaza akar bu akıntı boğaz tahrişine sebebiyet verir öksürük yapar. Geniz akıntısını ciddiye alarak sağlık kuruluşuna gidip Kulak-Burun-Boğaz uzmanına şikayetleri anlatıp tedavi olunmalıdır.

Geniz Akıntısında Tedavisi, 

Burun salgısının akışkan duruma gelmesi için su bol tüketilmelidir.

 • Alerjik durumlarda alerji spreyleri kullanılır.
 • Salgıyı akışkan hale getiren ilaçlar (Antibiyotik) kullanılır.
 • Gerekiyorsa burun içi ameliyatı yapılır.

Sağlıklı günler.

]]>
Sürekli Geniz Akıntısı https://www.geniz.gen.tr/surekli-geniz-akintisi.html Fri, 23 Nov 2018 00:29:42 +0000 Sürekli geniz akıntısı, toplumda kişiye oldukça zor anlar yaşatan bir sağlık sorunudur. Sürekli geniz akıntısı, mevsim geçişleri, kirli ya da soğuk hava şartları, bağışıklık sistemi bozuklukları gibi pek ç Sürekli geniz akıntısı, toplumda kişiye oldukça zor anlar yaşatan bir sağlık sorunudur. Sürekli geniz akıntısı, mevsim geçişleri, kirli ya da soğuk hava şartları, bağışıklık sistemi bozuklukları gibi pek çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Genzi akıntısı, burun ve sinüslerin solunan havayı, farklı nedenlerden dolayı akıntının yapışkan, yoğun ve kokulu bir yapı alarak boğazdan geçmesi sebebiyle oluşur. Sürekli geniz akıntısı, grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına sürekli maruz kalan kişilerde daha çok görülür. Burun içindeki dokuların mikroplara maruz kalması sonucu hasarlanması ile akıntı oranında artış, kıvam yoğunluğu ve akıntıda kötü koku ortaya çıkar.

Sinüzit hastalığında hastalar genelde sürekli geniz akıntısın maruz kalabilir. Bu durumdaki akıntı kronik geniz akıntısı olarak tanımlanır. Yine devamlı enfeksiyona maruz kalma, geniz akıntısı ile beraber baş ve yüz ağrısı, göz ağrısı, burun tıkanıklığı, bademcik ağrısı, kulak ağrısı ve koku almada zorlanma gibi şikayetler açığa çıkar.

Sürekli geniz akıntısı belirtileri

 • Balgamlı öksürük
 • Burun tıkanıklığı
 • Boğazda ağrı ve gıcıklanma hissi
 • Devamlı yutkunma isteği
 • Boğazı temizleme hissi
 • Burun akıntısı
 • Geceleri boğulma hissi
 • Yemek yemede ya da su içmekte zorluk

Sürekli geniz akıntısı nedenleri

Geniz akıntısı birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Sıvı alımının az olması ya da sigara kullanımı en yaygın nedenlerindendir. Kişi günlük su ihtiyacının yeterince karşılayamıyorsa vücutta diğer salgılar ile beraber mukus salgısında da artma olur. Bu durum ile beraber sigara kullanımı da varsa burun kuruluğuna ve filtreleme de hasar meydana gelir. Bu nedenlerden dolayı sürekli geniz akıntısına maruz kalınır. Devamlı sigara dumanına maruz kalmak da sürekli geniz akıntısı yapabilir. Grip, üst solunum yolu hastalıkları, Alkol, kafein içeren içeceklerin sık tüketilmesi, alerjik reaksiyonlar, kuru hava, süt ve süt ürünleri de geniz akıntısı nedenleri arasındadır.

Sürekli Geniz Akıntısı

Sürekli geniz akıntısı tedavisi

Devamlı yaşanan geniz akıntısı ihmal edilmeden tedavi edilmelidir. Akıntı günün her saatinde kişiye oldukça zor anlar yaratabilir. Geniz akıntısı ile beraber ağız kokusu ya da mide ile alakalı problemler de yaşanabilir. Geniz akıntısı tedavisinde ilk olarak akıntının neden kaynaklandığı tespit edilmeli ve tedavi o yönde gerçekleştirilmelidir. Aksi halde ne tür tedavi uygulanırsa uygulansın geniz akıntısı tam olarak ortadan kalkmaz.

Geniz akıntısı tedavisinde neden tespit edildikten sonra nedeni ortadan kaldırmaya yönelik tedavi başlatılmalıdır. Örneğin akıntı alkol, sigara ya da kafein gibi maddelerden dolayı oluşuyorsa bu maddelerden uzaklaşmak sorunu çözümlemek için yeterli olur. Geniz akıntısına iyi gelebilecek bitki çayları içilebilir. Burnu tuzlu su ile temizlemek faydalı olur. 1 litre kaynatılmış suyun içine 1 şeker kaşığı karbonat ve yeteri kadar tuz ekleyerek hazırlanan su ile burnu gün içinde birkaç defa temizlemek gerekir. Enfeksiyon nedeniyle oluşan geniz akıntılarında antibiyotik kullanımı önerilir. Sinüzit ya da alerjik bir geniz akıntısı yaşanıyorsa doktor bu yönde bir tedavi başlatır. Sürekli tekrarlayan geniz akıntısında bazen en doğru tedavi seçeneği cerrahi olabilir. Bunların haricinde zencefil çayı, elma sirkesi, bal ve limon karışımı, meyve suları, nane yağı ve sıcak çorba tüketimi sürekli geniz akıntısına karşı iyi gelebilir. 

]]>
Geniz Eti Kanseri https://www.geniz.gen.tr/geniz-eti-kanseri.html Sat, 24 Nov 2018 00:09:40 +0000 Geniz Eti Kanseri, burunun gerisinde, ağzınızdaki küçük dilin hemen arkasında, kafa tabanınızın bulunduğu bölgede meydana gelen bir çeşit kanser hastalığıdır. Çoğunlukla geniz kanseri hastalığı ileri yaşlarda olan kişi Geniz Eti Kanseri, burunun gerisinde, ağzınızdaki küçük dilin hemen arkasında, kafa tabanınızın bulunduğu bölgede meydana gelen bir çeşit kanser hastalığıdır. Çoğunlukla geniz kanseri hastalığı ileri yaşlarda olan kişilerde sıklıkla ortaya çıkarken, aynı zamanda genç yaştaki kişilerde de geniz eti kanseri hastalığı gözlenmektedir. Geniz eti kanseri kişinin kötü bir beslenme şeklinin olması, tütsülenen yiyeceklerden aşırı tüketim, enfiye çekilmesi, salam ve sucuk tarzındaki koruyucu içerikli olan soğuk etleri oldukça fazla tüketen ve kimyasal maddelerle teması olan kişiler genellikle risk altındadır. Diğer bir faktör ise, kişinin kronik burun enfeksiyonu hastalığının olması bir başka risk olarak görülebilir. Geniz eti kanserinin gelişiminde "Epstein-BNarr Virüsü" (EBV) enfeksiyonunun sebep olarak büyük rol oynadığı bilinmektedir. 

Geniz Eti Kanserinin Belirtileri, bazı kişilerde geniz eti kanseri hastalığı belirti göstermez. Ancak bazı kişilerde ise belirtiler üç haftadan daha fazla sürebilmektedir. Çoğunlukla kişinin tek kulağında ortaya çıkan işitme kayıpları, burunda tıkanıklığın meydana gelmesi, kulakta sıvının birikmesi, boyun bölgesinin herhangi bir yerinde üç haftadan daha uzun süreli olarak devam eden, yumru şeklinde tümör oluşumunun görülmesi şeklinde belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bunun dışındaki diğer belirtiler ise, kişinin yutma güçlüğünün olması, baş ağrıları, kulakta ani çınlamalar, yüz bölgesinin alt tarafında hissizliğin olması, sesinde meydana gelen değişim, horlamanın ortaya çıkması, çift görme probleminin ortaya çıkışı ve buna bağlı olarak geniz eti kanserinin göz hareketlerini etkilemesi sonrasında göz sinirlerine yayılması şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Geniz Eti Kanserinin Sebepleri, genel olarak kişinin geniz eti kanserine yakalanma riski oldukça düşük olmaktadır. Fakat hastalığın tam olarak sebebi bilinmemektedir. Ancak geniz eti kanser hastalığını bazı risk taşıyan faktörler oluşumu hızlandırmaktadır. Kişinin diyet yaparak kötü bir beslenme alışkanlığının oluşması kanser riskini tetikler. Bunun için özellikle diyet listelerinin seçiminde çok dikkatli olunmalıdır. Hatta terbiyeli, tuzlu ya da salamura basılarak hazırlanmış gıdaların fazla tüketimi olan toplumlarda geniz eti kanser hastalığı çok daha yaygındır. Ailesinde 40 yaşının altında geniz eti kanseri öyküsü olan kişilerde bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Geniz eti kanserine sebep olan EBV virüsüne yakalanmak, hatta işinden dolayı sürekli ahşap tozuna maruz kalmış kişilerde de risk faktörü oldukça yüksektir. Uzun yıllardır sigara kullanımı, kullanmayan kişilere oranla 3 kat daha fazla risk taşımaktadır. Kişide kronik olarak gelişen burun akması ya da tıkanıklık, orta kulakta meydana gelen enfeksiyon ve poliplerde geniz eti kanser hastalığının riskini arttırmaktadır.

Geniz Eti Kanseri
Geniz Eti Kanserinin Tanısı Ve Tedavisi, hastaya uygulanan fiziksel muayenenin ardından, geniz bölgesine endoskopla bakılır. Eğer hastaya daha ileri bir tetkik gerekli görülmüşse, EBV virüsünün araştırılması için alınan kan tahlilleri, boyun bölgesinin ultrasonu, bilgisayarla tomografi çekilmesi, manyetik rezonans ve pozitron emisyon tomografisi şeklinde tetkiklerle araştırılma yapılabilmektedir. Ancak hastaya geniz eti kanserinin kesin olarak tanısının konması için hastaya genel anestezi ya da lokal anestezi uygulayarak geniz bölgesinden alınmış olan parça patolojik incelemesinin yapılması için gereklidir. Genellikle bu hastalıkta cerrahi girişim sınırlı şekilde başvurulan bir yöntemdir. Kişinin kulağında birikmiş olan sıvı için tüp takılması ve biyopsi için cerrahi girişimde bulunulur. Geniz eti kanserinin tedavisinde çoğunlukla hastaya radyoterapi ya da kemoterapi uygulanmaktadır. Bazen geniz eti kanserinin evresine göre bu iki tedavi bir arada kullanılabilmektedir. Ayrıca erken teşhisinin yapılması durumunda geniz eti kanserinin tedavisinde b]]> Genizde Balgam https://www.geniz.gen.tr/genizde-balgam.html Sat, 24 Nov 2018 14:18:04 +0000 Genizde balgam, solunum yollarında iltihap ya da tahriş sebebiyle meydana gelmektedir. Kıvamlı bir maddedir ve vücuttan dışarı ağız yoluyla atılmaktadır. Genizde oluşan balgam tek başına bir hastalık teş Genizde balgam, solunum yollarında iltihap ya da tahriş sebebiyle meydana gelmektedir. Kıvamlı bir maddedir ve vücuttan dışarı ağız yoluyla atılmaktadır. 

Genizde oluşan balgam tek başına bir hastalık teşkil etmez. Doktorlar tarafından solunum yollarında bir miktar balgam bulunması normal karşılanmaktadır. Ancak balgamın rengi değişmişse bir hastalığın belirtisi olabilir. Hangi hastalıktan dolayı olduğu balgamın rengine bakılarak tespit edilebilir.  Siyah ve gri renkte balgam; sigara dumanı, kömür tozu ve kirli havayla teneffüs edilmesi gibi nedenlerle oluşur. Kanlı, kırmızı renkte balgam; akciğer ve kalple ilgili ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Koyu yeşil ve koyu sarı renkte balgam; kronik bronşit, zatürre, tüberküloz gibi solunum yolu iltihapları gibi nedenlerle oluşur. Saydam, şeffaf renkte balgam; astım hastalığının en belirgin özelliğidir. Son olarak en sık karşılaşılan balgam türü ise burun, mide, boğaz, sinüslerde oluşan ve öksürükle atılan balgamdır. 

Genizde balgam, kapılan bir enfeksiyon sonucu yada vücutta alerjik sebeplerden dolayı oluşur. 2 tür balgamın insan vücudundaki belirtileri farklıdır. Enfeksiyon sonucu genizde oluşan balgam öksürük, yorgunluk hissi, ateş, baş ağrısı, iştah kaybı, mide bulantısı, burun akıntısı, boğaz kuruluğu yapar. Alerjik bir sebepten dolayı genizde oluşan balgam ise burun ve kulak kaşıntısı, geniz ve burun akıntısı, burun tıkanıklığı yapar. Aynı zamanda gözlerde kızarıklık, kaşıntı ve kanlı bir görüntü yapar.

Genizde oluşan balgamın belirtilerini hafife almamak gerekir. Bazı durumlarda balgam belirtileri kronik akciğer hastalığı (KOAH), akciğer kanseri gibi insan yaşamını tehdit eden bir hastalığa veya duruma sebebiyet verebilir. Çok yüksek miktarda olduğunda doktor müdahalesi  gerektirebilir. 

Genizde Balgam

Balgam söktürücü ilaçlar ve bitkiler,

 • Zencefil ve Bal: Taze zencefil kökü kaynatılır ve 1 yemek kaşığı bal elenerek tüketilir.  Ayrıca zencefil tozu ile baldan elde edilmiş karışım günde 2 yemek kaşığı şeklinde tüketilir. 
 • Soğan ve Limon: Soğan suyu ve limonu suyu 1 bardak su eklenerek yaklaşık 2 dakika kaynatılır. İçerisine bal karıştırarak içilir. Bu işlem günde 3 kez tekrarlanır. 
 • Karabiber ve Bal: 1 yemek kaşığı balın üzerine bir miktar karabiber dökülerek tüketilir.
 • Limon Çayı: Dilimlenmiş limonlar 1 bardak su eklenerek yaklaşık 2 dakika kaynatılır. İçerisine bal karıştırarak içilir. Bu işlem günde 3 kez tekrarlanır. 
 • Gargara:  Sıcak suya bir yemek kaşığı tuz eklenir ve tuz suda eridikten sonra gargara yapılır. 
 • Havuç Çayı: Doğranmış havuçlar 1 bardak su eklenerek yaklaşık 2 dakika kaynatılır. havuçlar süzüldükten sonra içerisine bal karıştırarak içilir. Bu işlem günde 3 kez tekrarlanır. 
 • Zerdeçal: Zerdeçal genizdeki balgam için en etkili antibiyotiktir. O nedenle çok fazla tercih edilir. Kaynatılmış bir bardak sütün içine 1 çay kaşığı karabiber ve zerdeçal eklenir. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez tüketilir. 
 • Kekik Yağı: Kekik yağı genizdeki balgam için zerdeçaldan sonra tercih edilen 2. tedavi yöntemidir. Doğal balgam söktürücü olarak,birkaç damla kekik yağını emmek yeterlidir.
 • Meyan: Meyanın kökü 1 bardak su eklenerek kaynatılır ve günde 2 kez tüketilir. 
 • Nane ve Okaliptüs Yaprakları: Nane ve okaliptüs bitkisinin yaprakları 1 bardak su eklenerek yaklaşık 10 dakika kaynatılır. Ateşten aldıktan hemen sonra sonra buharı solunur.  
]]>
Kronik Geniz Akıntısı https://www.geniz.gen.tr/kronik-geniz-akintisi.html Sun, 25 Nov 2018 10:05:29 +0000 Kronik Geniz Akıntısı: Geniz akıntısı, normalde her insanda görülen bir durumdur. Burnumuz içerisinde günde 1 litre kadar mukus genizde akarak yutulmaktadır. Normal şartlarda bu durum hissedilmemektedir. Bu jel kıvamlı akıntı, Kronik Geniz Akıntısı: Geniz akıntısı, normalde her insanda görülen bir durumdur. Burnumuz içerisinde günde 1 litre kadar mukus genizde akarak yutulmaktadır. Normal şartlarda bu durum hissedilmemektedir. Bu jel kıvamlı akıntı, burun içerisinde ki mukozayı örterek temizler. Bu şekilde burun ve sinüs boşlukları burna giren polenler, tozlar ve yabancı maddeleri burun içinden arındırma sağlar. Geniz akıntısının özellik İle mevsim değişimleri, soğuk kuru ve kirli havalarda, bağışıklık sisteminin güçsüz olduğu zamanlarda kronik bir hal alabilmektedir. Bir diğer adıda post nazal akıntı olan geniz akıntısı her yaşta görülebileceği gibi, özellikle bebeklik ve çocukluk çağlarında daha sık karşımıza çıkmaktadır. 

Kronik geniz akıntısı sebepleri; 
 • Alerji, 
 • Soğuk algınlığı ve grip, 
 • Sinüs enfeksiyonları, 
 •  Alerjik rinit, 
 • Asit reflüsü,
 • İlaçlar ve gebelik dir.
Oldukça rahatsız edici olabilen çok yaygın bir sağlık sorunu olan geniz akıntısı, genellik ile çok ciddi bir durum değildir ve bazı ev reçeteleriyle bu durumdan kurtulabilmek mümkündür. Hastalık durumlarından en sık yaşanan nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında, burun içi dokularında mikropların yaptıkları hasara bağlı sızıntılar nedeni ile salgı miktarında artış kıvamı koyulu bazen de kokulu hal alabilmektedir. Sinüzit hastaları, sinüslerinden kaynaklanan akıntılar nedeniyle geniz akıntısı hissedebilirler. Bazen bu durum kronikleşir ve sık geçirilen enfeksiyon hastalıkları ile beraber kronik olarak ortaya çıkan yüz ve göz çevresinde ağrı, baş ağrısı ve dolgunluk ile burun tıkanıklığı ve koku alma bozukluğu bulunabilmektedir. Kronik sinüzit hastalığında, yani uzun süreli olan ve sık sık  sinüzit atakları geçiren hastalarda geniz akıntıları her zaman iltihaplı olmaya bilmektedir. Burnu ve sinüsleri çevreleyen dokunun (mukozanın) reaksiyonu, sinsi ve sürekli yoğun kıvamlı geniz akıntıları olur.

Kronik Geniz Akıntısı
Kronik Geniz Akıntısı,

Günlük sıvı tüketimini artırmak, özellik ile sıcak bitkisel çaylar faydalı olmaktadır. Burnunuzu düzenli olarak evde kolayca hazırlanabilecek tuzlu su ile yıkamak yada eczanelerde satılan sodyum klorür içerikli damlalar kullanmak burnun açılmasını sağlayacaktır. Akıntının sebebi sinüzit ise mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olmak gereklidir. Alerji, var ise mutlaka tedavi edilmelidir. Alkol, sigara ve kafeinli içeceklerden uzak durmak fayda sağlar. Nemlendirici krem ile burnu nemlendirmekte kısmen işe yarayacaktır. Kronik geniz akıntısında tedaviye başlamadan önce, tahliller yapmak ve geniz akıntısına sebep olan doğru teşhise ulaşmak önemlidir. Öncelik ile tam bir kulak burun boğaz muayenesi ve laboratuvar, röntgen tetkikleri yapılması şarttır. Başarılı bir tedavi ile geniz akıntısı ve boğaz şikayetleri düzelecektir..
]]>
Geniz Eti İltihabı https://www.geniz.gen.tr/geniz-eti-iltihabi.html Mon, 26 Nov 2018 06:00:24 +0000 Geniz eti iltihabı, Burunun arkasında, boğazın yukarısında yer alan ve dış ortamdan gelen bakterilerin öldürüldüğünü bir bağışıklık sistemi organı olan geniz eti, bazı durumlarda çok önemli bir sağlık problemi haline Geniz eti iltihabı, Burunun arkasında, boğazın yukarısında yer alan ve dış ortamdan gelen bakterilerin öldürüldüğünü bir bağışıklık sistemi organı olan geniz eti, bazı durumlarda çok önemli bir sağlık problemi haline gelebilir. Üst solunum yolları nefes  alırken devamlı mikroorganizmalarla temas içindedir. Geniz bölgesinde dış ortamdan solunum yoluyla vücuda giren bakterilerle savaşan birçok lenfoid bulunur. Sigara içilen ortamlarda bulunmak ve alerjik hastalıklar nedeniyle lenfoid gittikce büyür ve geniz eti iltihabına sebep olur. Özellikle çocuklukluk çağında başlayan geniz eti iltihabı tanısı doğru koyulduğunda ve erken fark edilip tedavi edildiğinde başarılı olunabilen bir hastalıktır. Çocukların gelişimini olumsuz etkileyen bu hastalık tedavi edildiğinde çocukların gelişimi düzenli bir şekilde devam eder.

Geniz eti iltihabı belirtileri nelerdir
 • Burun tıkanıklığı nedeniyle burundan nefes almakta zorlanma
 • Nefes alma sorunu oluştuğundan dolayı uykuya dalmada zorluk yaşama ve horlama durumu
 • Uyuyamamaktan kaynaklanan yorgunluk
 • Boğazda ağrı ve yutkunmada güçlük yaşamak
 • Boyun bölgesinde oluşan bezeler
 • Kulak iltihaplanmaları
Geniz eti iltihabının neden olduğu sorunlar,

Genellikle çocuk yaşlarda görülen geniz eti iltihabı çocuklarda, uyku problemine neden olduğu için  büyüme ve gelişmelerini ve zihinsel gelişimi engeller.

Geniz eti iltihabı dikkate alınmadığı durumlarda,
 • Bazı enfeksiyonların neden oldukları hastalıklara
 • Büyüme ve gelişmenin gerilemesine
 • Sinüzit ve ortodontik bozukluklara
 • Çocukların damak ve diş yapısıda meydana gelen değişikliklere
 • Huzursuzluk ve asabiyet haline
 • Faranjit ve ses teli iltihabına
 • Gece altına kaçırma durumuna
 • Konuşma bozukluğuna
 • Orta kulak ve akciğer iltihabına
 • Burun tıkanıklığı ve horlamaya
 • Dikkat eksikliğinden kaynaklanan başarısızlıklara neden olabilir.
Geniz eti iltihabının tanısı,

Geniz eti iltihabının belirtileri olması durumunda kulak burun boğaz doktorlarına başvurulmalıdır. Geniz eti iltihabının tanısı endoskopik yöntemle muayene edilerek veya röntgen ile kolayca koyulabilir.

Geniz Eti İltihabı
Geniz eti iltihabının tedavisi,

Geniz eti iltihabında ilaç tedavisinin başarı göstermediği durumlarda cerrahi yöntemler uygulanır. Geniz eti iltihabından kaynaklanan sinüzit ya da orta kulak iltihabı durumlarında, üst solunum yollarına geniz eti itihabı nedeniyle tıkanması, geniz etinde tümör tespit edilmesi durumunda, geniz eti iltihabının çene yapısını bozduğu durumunda ve sürekli geniz etinde enfeksiyon meydana gelmesinde geniz eti ameliyat ile alınabilir.
Kan pıhtılaşma problemi ve yarı damak  durumu olan hastalarda bu ameliyat tehlikeli olabilir.
Geniz eti ameliyatı günümüzde modern ve tıbbi aletler kullanılarak yapılması nedeniyle çocuklarda güvenli olarak yapılabilir. En çok çocukluk döneminde yapılan ve oldukça kısa süre bu operasyon yapıldıktan bir gün sonra çocuklar taburcu edilir ve normal hayatlarına devam edebilirler. 
]]>
Geniz Akıntısı Ve Balgam https://www.geniz.gen.tr/geniz-akintisi-ve-balgam.html Mon, 26 Nov 2018 12:42:39 +0000 Geniz Akıntısı Ve Balgam, devamlı yutkunma hissi ve boğazda gıcıklanma ve balgam belirtileri kişilerde rahatsızlık hissine sebep olan geniz akıntısı, bazı durumlarda toplum içerisinde zor durumda bırakabilmektedir. Bu durum Geniz Akıntısı Ve Balgam, devamlı yutkunma hissi ve boğazda gıcıklanma ve balgam belirtileri kişilerde rahatsızlık hissine sebep olan geniz akıntısı, bazı durumlarda toplum içerisinde zor durumda bırakabilmektedir. Bu durum boğazdan balgam temizleme gereksinimiyle gıcık ve öksürük nöbetleriyle kişilerin uykudan dahi uyanmasına sebep olabilmektedir. Burun organı aslında, solunum yolu aracılığıyla vücuda giren mikropları ve yabancı maddeleri dışarıya atarak temizlemek amaçlı normal zamanlarda da akıntı üretmektedir. Bu da sağlıklı her insanın bir litre oranında geniz akıntısı her gün düzenli olarak geniz boşluğundan boğaza doğru ilerleyerek akar. Fakat bu olay sinüs ve boğaz sağlığı normal seyreden kişilerde hissedilmez. Genizde meydana gelen akıntının ve balgamın kişilere rahatsızlık hissi vermesi, bu akıntıların kıvamının koyulaştığı ya da akıntı miktarının fazlalaştığı zamanlarda olur.

Geniz Akıntısı Ve Balgamın Sebepleri Nelerdir

Geniz akıntısı ve balgamın sıklıkla rastlandığı sebepleri içinde kişilerin az miktarda sıvı alması, sigara bağımlılığı ilk sırada yer almaktadır. Normal durumlarda sağlıklı bir insanın alması gereken günlük sıvı miktarı en az 1,5 litre civarındadır. Bu miktardan daha az sıvı alınmasıyla tüm salgılarda da olduğu üzeri mukus salgısı adı verilen salgıda da koyulaşma meydana gelir. Bu duruma bir de sigara kullanımı ekleniyorsa bu da hem burunun yumuşaklığını kaybederek kurumasının yanı sıra burun görevleri arasında bulunan filtreleme mekanizmasında düzensizliğe neden olurken bu durumda geniz akıntısının ve balgamın kişileri rahatsız edecek derecede hissedilmesinin kaçınılmaz olmasının yanı sıra yine sigara kullanmasa dahi içilen mekanlarda bulunarak pasif içici durumunda kalanlarda da bu rahatsızlık meydana gelebilir. Rahatsızlık durumlarından sıklıkla rastlanan grip ve nezle benzeri üst solunum sistemi enfeksiyonlarında, burun içi hücrelerinde mikropların neden olduğu zararla ilgili sızıntılar sebebiyle salgı oranında artış meydana gelir. Böyle durumlarda burun akıntıları ilk olarak akışkan veya şeffaf iken üzerine bakteriyel enfeksiyon meydana gelmesinin ardından bu sıvının rengi sarı, yeşil ve koyu kıvamlı olabilmektedir. Bu duruma da burun sinüslerinin iltihaplanması sonucunda oluşan sinüzit rahatsızlığı adı veriliyor. Sinüzitlü hastalar, özellikle sinüsler nedeniyle meydana gelen akıntılar yüzünden geniz akıntısına maruz kalabilirler. Bazı hastalarda bu rahatsızlık kronikleşerek sıklıkla geçirilen enfeksiyon ataklarıyla karşılaşan kişilerde çoğunlukla geniz akıntıları ve balgam iltihaplı olabilir. 

Geniz Akıntısı Ve Balgam

Bazı ilaçların tüketimi de geniz akıntısı ve balgama sebep olabilmektedir. Grip veya nezle rahatsızlıkları için kullanılan akıntı önleyici ilaçların kullanımı sonrasında rahatsızlık belirtileri en aza inerken, sıvının kıvamında koyulaşmaya sebep olabilirler. Bunların dışında örnek verecek olursak tansiyon rahatsızlığı için alınan ilaçlarla ve psikiyatri ile nöroloji hastalıklarında kullanılan ilaçların bir kısmında hastalar geniz akıntısına maruz kalabilirler. Ayrıca alerjik astım ve alerjik nezle gibi hastalıklarda da geniz akıntısı ile beraber balgama rastlanabilmektedir. Bu durumda bazı farklı alerjen maddelerin burun içinde yer alan dokularla temas sağlaması sonucunda alerjik geniz akıntısı adı verilen durum meydana gelir.  Bu durumda ise burunda şişme ve salgı artışı ise burun tıkanması ve akıntısı şeklinde değerlendirilir. 

Geniz Akıntısı Ve Balgam İçin Ne Yapılmalı

Geniz akıntısı ve balgamı azaltmak için, sigara tüketilen mekanlardan uzak durulması, bol sıvı tüketmenin yanı sıra burun solunumu uygulamak oldukça önemlidir. Grip ve nezle benzeri rahatsızlıklar ile alerjik durumlarda destek amaçlı tıbbi tedavi de uygulanması oldukça önemlidir. Şayet alerjik geniz akıntısında faktör belirlenmiş ise belirlenen faktörden de uzak durulması oldukça önem taşımaktadır.]]> Bebeklerde Geniz Eti https://www.geniz.gen.tr/bebeklerde-geniz-eti.html Mon, 26 Nov 2018 19:02:31 +0000 Bebeklerde geniz eti, sıkça karşılaşılan sorunlar arasındadır. Geniz eti burunla boğaz arasındaki, küçük dilin arka tarafında bulunan üzüm salkımını andıran bir dokudur. Üstlendiği görev dış ortamdan vücuda giren bakt Bebeklerde geniz eti, sıkça karşılaşılan sorunlar arasındadır. Geniz eti burunla boğaz arasındaki, küçük dilin arka tarafında bulunan üzüm salkımını andıran bir dokudur. Üstlendiği görev dış ortamdan vücuda giren bakteri ve virüsleri yakalama, sonrasında vücuttaki korumanın sağlamak amacıyla antikorların üretilmesini sağlamaktır. En fazla çocukluk çağında etkin bir şekilde görev yapar. Özellikle 4-10 yaş arasındaki çocuklarda görevini tam olarak yerine getirir. Ancak bebekli çağında da geniz eti sorunları yaşanabilir. Geniz eti büyümesi, iltihaplanması gibi sorunlarda, geniz eti ameliyatı yapılması gerekebilir. Bu durumda bebeklerde üst solunum yolunda tıkanma ve daralma gibi problemler ortaya çıkar. Sonuçta orta kulakta havalanma görevini üstlenen östaki borusunun  işlevi engellenir, nefes almada zorluk yaşanır ve akıntılara neden olur. Geniz eti bebeklerde ameliyatla alınsa bile, aynı görevi yapabilecek diğer dokular bebeklerin hastalıklardan korunmasını sağlar. Tedavisi yapılmayan geniz eti sorunları ise, bebeklerde gelişim geriliğine kadar gidecek problemlerin yaşanmasına neden olabilir.


Bebeklerde geniz eti iltihaplanması ve büyümesinin belirtileri nelerdir
 • Burundan nefes almak yerine ağızdan nefes almaları
 • Burun tıkanıklığı sorununda olduğu gibi genizden konuşmaları
 • Uykuda horlama ve uyku düzensizliği
 • Solunumun sesli olması
 • Uykuda kısa süreli nefes durması yani uyku apnesi sorunun yaşanması
 • Boyundaki bezelerde büyüme olması
 • Burunda, sinüslerde ve genizde tekrarlayan iltihaplanma olması
Bebeklerde geniz eti muayenesi ve tanısı

Bebeklerde geniz eti nedeniyle yukarıdaki belirtiler oluyorsa, ailenin hemen KBB muayenesi için doktora gitmeleri gerekir. Onların verdiği bilgilerle, yapılacak radyolojik incelemeler ve endoskopik muayene sonucunda geniz etinde bulunan sorunlar değerlendirilir. Burada ailenin doktora verdiği bilgiler önemlidir. Yapılan KBB muayenesi sırasında geniz eti görülmez. Özellikle bebeklerde horlamanın olması, solunumun hırıltılı olması, ağzını açık tutması, nefesini böyle alması gibi belirtiler varsa bunların doktora aktarılması gerekir. Bu belirtiler geniz etinden kaynaklanabilir. Teşhiste endoskopik muayene oldukça yararlı olur. Geniz etindeki büyüme ise, radyolojik incelemeler sonucunda tespit edilir.

Bebeklerde Geniz Eti
Bebeklerde geniz eti tedavisi

Yapılan teşhis sırasında geniz etinin iltihaplı olduğu belirlenirse, hastalar antibiyotik tedavisine alınır. İltihaplanma tespit edilmezse, geniz eti ameliyatı için bir süre daha beklenebilir. Bazen büyüyen geniz eti kendiliğinden küçülebilir. Ancak tekrarlayan iltihaplanma, nefes almada zorluk çekilmesi, uyku apnesi olması, konuşma bozukluğunun oluşması, gelişim sorunlarının ortay çıkması gibi ciddi sorunlarda hastanın ameliyat edilmesine karar verilebilir.

Ameliyat kararı verilen hastalar küçük olduğundan, genel anestezi uygulaması yapılır. Operasyonun tamamlanması yaklaşık 20 dakika sürer. Herhangi bir kesi yapılmadan, özel bir alet yardımıyla ağızdan geniz eti çıkarılır. Ameliyat nedeniyle kanama, solunum sorunu gibi komplikasyonların yaşanmaması için, hastalar bir süre gözlem altında tutulur, ardından taburcu edilebilir.
]]>
Bebeklerde Geniz Eti Ameliyatı https://www.geniz.gen.tr/bebeklerde-geniz-eti-ameliyati.html Tue, 27 Nov 2018 10:35:23 +0000 Bebeklerde geniz eti ameliyatı, gerekli görüldüğü durumlarda yapılabilir. Burnun arka kısmına yerleşen, dışarıdan bakıldığında görünmeyen geniz eti büyüdüğünde ve iltihaplandığı zaman bebeklerde ciddi sorunlara neden Bebeklerde geniz eti ameliyatı, gerekli görüldüğü durumlarda yapılabilir. Burnun arka kısmına yerleşen, dışarıdan bakıldığında görünmeyen geniz eti büyüdüğünde ve iltihaplandığı zaman bebeklerde ciddi sorunlara neden olabilir. Burundan hava yoluyla gelen bakterileri, virüsleri tutan, savunma amacıyla antikor üretimini yapan geniz etinin ameliyatla alınması bebeklerde sorun yaratmaz. Çünkü vücudun bu görevleri üstlenecek yardımcı sistemleri bulunmaktadır. Eğer geniz eti sorunluysa, bunun ameliyatla alınması bebekler için daha faydalıdır.

Bebeklerde geniz eti ameliyatı neden yapılır

Bebeklerde büyüyen ya da iltihaplanan geniz eti, burundan nefes almayı zorlaştırır. Bebekler bu nedenle ağızdan nefes almaya başlar ve mikroplara karşı savunmasız kalırlar. Genizden konuşma, sesli nefes alma gibi belirtiler ortaya çıkar. Uyku halinde horlama, uyku apnesi gibi önemli sorunlar yaşanır. Konuşma bozukluğu ve gelişim bozukluğu izlenebilir. Bu tür belirtilerin aileler tarafından doktora doğru şekilde aktarılmalıdır. Bunlar geniz etindeki büyümeden ve iltihaplanmadan kaynaklanabilir. Belirtilerin biri ya da birkaç tanesi bir arada görülüyorsa, acilen ameliyat yapılması gerekebilir. Tedavinin aksatılması halinde böbrek rahatsızlıkları, eklem sorunları, kalp kapakçıkları ile alakalı problemler, gelişim geriliği gibi sorunlar yaşanabilir.

Bebeklerde geniz eti ameliyatı nasıl yapılır

Bebeklerin yaşadığı geniz eti problemleri doktor tarafından değerlendirilerek, öncelikle antibiyotikli ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılır. Çünkü bazı hastalarda büyüyen geniz etinin yeniden eski halini aldığı bilinmektedir. Ancak ameliyatın ertelenmesi sakıncalı görülürse, yani belirtiler oldukça ciddi olursa geniz eti ameliyatı için bebeğin hazırlanması gerekir. Bebekler henüz ameliyatın stresini yaşayacak çağda olmamasına rağmen, anne ve babalar için bunu söyleyemeyiz. Bu nedenle bebeğin ameliyatı için öncelikle anne ve babanın hazır olması gerekir. Bu bebeklerinde ameliyata hazır olmasına yardımcı olacaktır.

Henüz küçük yaşta oldukları için bebeklere genel anestezi uygulanarak geniz eti ameliyatı yapılır. Ameliyatın yapılması için herhangi bir kesi uygulanmasına gerek yoktur. Ağız içinden özel bir alet yardımıyla geniz eti rahatlıkla alınır. Bu işlemler yaklaşık 20 dakika sürer. Ancak bebeğin anestezi etkisinden kurtulması biraz daha zaman alabilir. Ameliyattan sonra hastalar kanama riskine, solunum sorunlarına karşı bir süre gözlem altına alınır. Herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde 5-10 saat içinde hastaneden taburcu edilirler.

Bebeklerde Geniz Eti Ameliyatı
Bebeklerde geniz eti ameliyatının komplikasyonları nelerdir

Yapılan ameliyatın cerrahi bir girişim olması nedeniyle, riskleri ve komplikasyonlar her zaman olabilir. Ameliyat sırasında hastalara anestezi uygulandığından, bunun riskleri de olabilir. Tıbbın gelişmesi bu tür riskleri azaltsa da, her türlü önlem alınmalıdır. Ayrıca kanama riski her ameliyat gibi burada da vardır. Bu nedenle ameliyattan çıkan bebekler dikkatlice takip edilir. Bebeklerin kendisini ifade edememesi nedeniyle, daha fazla dikkatli olunması gerekir.

Bebeklerde geniz eti ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler

Ameliyattan çıkan bebeklerin beslenmesine dikkat edilmelidir. Bu görev ailelere düşmektedir. En az 3 gün süreyle kanama riski bulunduğundan, bebeklerin beslenmesinde katı gıdalar, sıcak içecekler, besinler olmamalıdır. Beslenme meyve suyu, muhallebi, soğuk süt gibi yiyeceklerle yapılmalıdır. Eğer ameliyat edilen bölgeden kırmızı kan gelirse, bunun ciddi bir sorun işareti olarak görülmesi ve doktora bilgi verilmesi gerekir. Bu süreçte herhangi bir sorun yaşanmadığı takdirde, ağır bir geçişle hastalar normal beslenmelerine geri döne]]> Geniz Eti Küçültme https://www.geniz.gen.tr/geniz-eti-kucultme.html Wed, 28 Nov 2018 01:32:04 +0000 Geniz Eti Küçültme; Süngerimsi dokulara sahiptir. Bebekleri ve çocukları hastalığa karşı koruyan bir yapıdır. Ağız çatısı üzerinde, burun boşluğunun arka tarafında bulunur, zararlı bakteri ve virüsleri yakalayarak bağı Geniz Eti Küçültme; Süngerimsi dokulara sahiptir. Bebekleri ve çocukları hastalığa karşı koruyan bir yapıdır. Ağız çatısı üzerinde, burun boşluğunun arka tarafında bulunur, zararlı bakteri ve virüsleri yakalayarak bağışıklık sistemini uyarır. Vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan antikorlar içererek vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Çocuklar ve bebekler büyüdükçe vücut zarar olan etkenlerle savaşmak için başka etkenler geliştirmektedir. Bundan dolayı da geniz eti, 5 yaşından sonra küçülmeye başlar ve ergenlik döneminde tamamen yok olur. 

Geniz Eti Büyümesinin Belirtileri;
 • Nefes almak zorlaşır, uykuya dalmakta zorluk çekilir ve horlama meydana gelir.
 • Burun tıkanıklığı oluşur, genelde ağızdan nefes alınır ve bu durum yorgunluğa da neden olmaktadır.
 • Boğazda ağrı ve yutkunmakta güçlük çekilir.
 • Boyunda bezeler oluşur.
 • Kulak ağrıları oluşur.
Geniz Etinin Büyümesine Neden Olan Etkenler; 

Geniz eti vücuda giren mikroplarla savaşmaya çalışan doku da şişme meydana gelir. Bu şişme genellikle kendi kendine düzelir ancak bazı durumlarda şişkinliğe müdahale etmek gerekebilir. Bu durumda bademcik de büyür ve bu sık kullanılan bir durumdur. Geniz eti büyümesinde mutlaka doktorunuza gözükmeniz de fayda vardır. Doktorunuz önce kulak burun boğaz muayenesi yapacaktır. Duruma göre de endoskopik yöntemle geniz eti muayene edilebilir.

Geniz Eti Küçültme
Geniz Eti Tedavisi; 

Öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Eğer iltihaplanma sık sık tekrarlanıyorsa geniz eti artık koruyucu etkiden çıkmış ve zarar veren bir aşamaya geçmiş demektir. Bu durumda ameliyat gerekli olabilir. Ameliyat kolay ve ağrısız geçmektedir. ameliyattan bir kaç saat sonra normal yaşamına dönülebilir.
 
Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler; 
 • Fazla sıcak olmayan yiyecekler yenmeli ve içilmeli
 • Asitli ve baharatlı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı
 • Kalabalık ortamlardan uzak durmalı, yaklaşık 4- 5 gün dikkat edilmesi gereklidir.
 • Aşırı sıcak banyo yapılmamalıdır.
Geniz Eti için Faydalı Olan Şifalı Bitkiler;
 •  Geniz eti ve bademcik sorunlarına iyi gelen bitkilerin başında ebem gümeci gelmektedir. 
 • Geniz etine faydalı olan bir diğer bitkide adaçayıdır. 
]]>
Geniz Akıntısı Kulak Tıkanması https://www.geniz.gen.tr/geniz-akintisi-kulak-tikanmasi.html Wed, 28 Nov 2018 08:41:25 +0000 Geniz akıntısı kulak tıkanması, boğazda bulunan enfeksiyonlar ve burun akıntısı, sinüzit gibi hastalıkların habercisi olabilir. İnsanda sinüslerin ve boğazın birbirleriyle içten bağlantı olması sonucunda bu tıkanmalar bir Geniz akıntısı kulak tıkanması, boğazda bulunan enfeksiyonlar ve burun akıntısı, sinüzit gibi hastalıkların habercisi olabilir. İnsanda sinüslerin ve boğazın birbirleriyle içten bağlantı olması sonucunda bu tıkanmalar birbirini etkiler. Tıkanıklıklar kişinin nefes almasında zorluklar yaratabilir. Bu tıkanıklıkları nedenlerini ve tedavi şeklini inceleyelim.

Kulak tıkanmasının belirtileri
Sık görülen hastalıklar arasında yer alan kulak tıkanması kulak içinde bulunan doluluk ya da baskı sebebiyle soluk sarı renkli akıntı gelmesi ile meydana gelebilir. Ayrıca kulak tıkanması geçici duyma kayıplarına neden olabilir. Bu tıkanıklıkla birlikte kişide kulakta hafif şiddetli ağrılar yaşanılabilir. Hatta bazı durumlarda kulak içinde sesler duyulur. Kulak tıkanmasının sebepleri arasında sinüs enfeksiyonu sık rastlanan nedenler arasında yer alır. Ayrıca kulak bölgesini temizleme ihtiyacı yada bu bölgeye sokulan yabancı maddelerin orta kulağa doğru pislikleri itmesiyle tıkanmalar meydana gelebilir. Kulak tıkanmasının sebepleri arasında üst  taraftaki orta kulak tabakasında oluşan alerji sebebiyle bu bölümde basınç oluşarak kulak içinde tıkanmaya sebep olabilir. Kulak tıkanması sebepleri arasında hava basıncının büyük etkileri vardır. Hava basıncı değişimleri olan bölgelerde tıkanmadan dolayı dış kulakla iç kulak arasında bir basınç farkı oluşur ve bu sebepten dolayı dış kulak arasında şişkinlik oluşarak; bu bölgede tıkanıklık meydana gelir.

Kulak tıkanmasının tedavisi
Kulak tıkanması tedavilerinde öncelikli olarak doktor tarafından muayene edilerek kulak tıkanmasının asıl sebebi araştırılır. Daha sonra doktorun verdiği ilaçlar kullanılarak bu bölgede bulunan tıkanmanın giderilmesi sağlanır.  Yine kulak tıkanıklığının giderilmesi için kulağa sıcak baskı uygulayarak kulağın tıkanmasının büyük ölçüde kaybolması sağlanır. Bu sıcak sayesinde kulakta bulunan kan damarlarında genişlemeler görülür ve tıkanmanın giderilmesi sağlanır Ayrıca kulak tıkanmasına karşı esnemek ve sakız çiğnemek gibi basit yöntemlerde kulakta bulunan tıkanıklığı belirli ölçülerde azaltır Ayrıca yapılan esneme ve sakız çiğneme gibi durumlarda çenenin hareketiyle kulağa baskı uygulandığından dolayı bu bölgede açılmalar meydana gelebilir .

Geniz akıntısının belirtileri
Geniz akıntısı balgam hissi, sık sık boğaz temizleme isteği gibi problemlerle kendisine belli edebilir. Hastalarda tükürme ihtiyacı sıklıkla görülürken; geniz akıntısının öksürük ve boğazda gıcık gibi rahatsız edici etkileri görülür. Ayrıca boğaz akıntısının nefes borusuna kaçmaması için refleks olarak sürekli öksürme ihtiyacı hissedilir. Geniz akıntısı belirtileri burun tıkanıklığı, kulak tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, hapşırma gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Sinüzit hastalığı ya da alerjik durumlarda bunlara neden olabilir. Boğaz sorunlarında faranjit, kulak iltihaplanmaları bunun sonucu oluşabilecek kulak tıkanıklıkları gibi problemlerle karşılaşabilirler.

Geniz Akıntısı Kulak Tıkanması
Geniz akıntısının tedavisi
Geniz akıntısı bulunan kişilerin öncelikli olarak hastalığının sebebi belirlendikten sonra alacakları ilaç ve spreylerle bu bölgedeki akıntının giderilmesi sağlanır. Bu işlemler sayesinde geniz akıntısında azalmalar görülür. Ayrıca burundan alınan çeşitli tuzlu su karışımları kullanarak bu uygulama sayesinde akıntı azaltması sağlanır. Geniz akıntısı ve kulak tıkanıklığı olan kişilerin bol bol su içilmesi ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durması gerekir. Sinüzit hastalığına ve alerjiye bağlı olarak kendini belli eden geniz akıntısı, burun eti büyümesi ve böyle durumlarda tıkanmalara sebep olduğundan dolayı ameliyat ile tedavi edilmesi sağlanır. Aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi solunum yollarının ve geniz akıntısının açılması için son]]> Gebelikte Geniz Akıntısı https://www.geniz.gen.tr/gebelikte-geniz-akintisi.html Wed, 28 Nov 2018 19:56:21 +0000 Gebelikte geniz akıntısı, bu dönemde hormonal değişimlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Hormonal değişimler gebe kadının vücudunda çok sayıda değişime neden olabilir. Özellikle burun içinde ve mukozada meydana gelen Gebelikte geniz akıntısı, bu dönemde hormonal değişimlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Hormonal değişimler gebe kadının vücudunda çok sayıda değişime neden olabilir. Özellikle burun içinde ve mukozada meydana gelen şişlik geniz akıntısının artışına neden olabilir. Bazı kadınlarda gebelik süresince etkili olan geniz akıntısı, doğumdan sonraki 3-4 haftada ortadan kalkar. Gebelik üç dönem halinde değerlendirilir. Eğer ilk üç aylık döneminde geniz akıntısı sorunu başlarsa, herhangi bir tedavi uygulanmadan takibe alınır. İkinci üç aylık dönemde ve son dönemde ortaya çıkan geniz akıntısında gebe kadınlara tuzlu suyla burun yıkama, antialerjik ilaçlar gibi tedaviler uygulanabilir Ancak bunların hepsi doktor gözetiminde olmalıdır.

Gebelikte geniz akıntısı neden olabilir

Geniz akıntısı bu dönemde en fazla hormonal etkenlerden ve alerjik etkenlerden kaynaklanabilir. Bunların dışında mevsimsel olarak soğuk algınlığı, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında, sinüzit sorunlarında da geniz akıntısı sorunu yaşanabilir. Kadında burun yapısından kaynaklanan sorunlarda geniz akıntısı nedeni olabilir. Burun eti büyümesi, septum eğriliği gibi sorunlar gebelikte sadece takibe alınabilir. Doğumdan sonra bunun tedavisi yapılmalıdır.

Gebelikte geniz akıntısı teşhisi

Geniz akıntısında yakınan gebe kadınların KBB muayenesi yapılmalıdır. Muayene sonuçları değerlendirilerek buna göre geniz akıntısının neden kaynaklandığı hakkında bir sonuca varılabilir. Ancak teşhiste gebelik yüzünden radyolojik tetkikler yapılmaz. Anne adayının yakınmaları doğrultusunda geniz akıntısının nedeni tespit edilmeye çalışılır.

Gebelikte Geniz Akıntısı
Gebelikte geniz akıntısı tedavisi

Geniz akıntısı tedavisi altta yatan nedene göre uygulanır. Ancak gebelikte yaşanan geniz akıntısında tedavi daha özenli yapılır. Özellikle gebeliğin ilk trimesterinde anne adayının ilaç kullanımı uygun görülmediğinden, evde alınacak önlemlerle akıntının rahatlatılması sağlanır. Bulunulan ortamın nemli tutulması, beslenmeye dikkat edilmesi, hava kirliliğinden uzak durulması gibi tedbirler alınır. İlerleyen aylarda geniz akıntısı için burun açıcı okyanus suyu, tuzlu su kullanılabilir. Alerjik etkenlerden kaynaklanan geniz akıntısında, gebe kadınların alerjenlerden uzak durması sorunu çözebilir. Eğer burundaki yapısal sorunlardan kaynaklanan bir akıntı olursa, yine tedavi için doğumdan sonrası beklenir. Çünkü bu tür sorunlarda cerrahi girişim yapılması gerekebilir. Gebelikte geniz akıntısı sorunu yaşandığında, mümkün olduğu kadar anne adayının rahatlatılmasına çalışılır. Yatarken başın yüksekte tutulması, özellikle geceleri kadının akıntıdan rahatsız olmasına engel olur. Burun mukozasında akıntıyı arttıran kuru ortamlardan uzak durulması da gerekir.
]]>
Burun Geniz Eti Ameliyatı https://www.geniz.gen.tr/burun-geniz-eti-ameliyati.html Thu, 29 Nov 2018 10:09:29 +0000 Burun geniz eti ameliyatı, tıp dilinde adenoidektomi olarak bilinmektedir. Geniz etinin büyümesi sebebiyle gerçekleşen bir ameliyattır. Geniz eti, burun ile boğaz arasına yerleşmiş, burundan giren bakteri ve virüs cinsi mi Burun geniz eti ameliyatı, tıp dilinde adenoidektomi olarak bilinmektedir. Geniz etinin büyümesi sebebiyle gerçekleşen bir ameliyattır. 
Geniz eti, burun ile boğaz arasına yerleşmiş, burundan giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalayan bir dokudur.  Bu doku sayesinde vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı olur. Geniz eti aynı bademcik gibi zararlı bakteri ve virüsleri yakalayarak ve bağışıklık sistemini uyarır. Bu sayede vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bazı durumlarda, vücuda girmeye çalışan mikrobu engellerken  geniz eti dokusunda şişme meydana gelebilir. Bu şişme kendi kendine düzeldiği gibi bazen de cerrahi müdahale ile şişkinliği tedavi etmek gerekebilir. Geniz etinin büyümesi sık karşılaşılan bir durumdur. böyle bir durumda bademcikler de etkilenerek onlarda da büyüme gözükebilir.

Geniz eti büyümesi belirtileri,
 • Burundan nefes almakta güçlük çekme
 • Sürekli ağızdan nefes alma
 • Ağızda kötü koku hissi
 • Burun tıkalı gibi genizden konuşma
 • Nefes alırken ses çıkarma 
 • Uyku sırasında horlama
 • Uyku sırasında nefes tutma (uyku apnesi)

Bu tür durumlar gözlemlendiğinde mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Geniz eti tedavisinde öncelikle ilaçla tedavi yöntemi uygulanır. Eğer kişinin burunda yaşadığı iltihaplanma sık sık tekrar ediyorsa uzman hekim tarafından ameliyat yapılması gerekebilir. Çünkü bu belirtiler burun geniz eti ameliyatının gerekliliğini ispatlamaktadır.

Eğer iltihaplanma sıklıkla kendini tekrarlıyorsa, geniz eti artık koruyucu özelliğini kaybedip zarar veren bir yapı haline gelmeye başlar. Bu durumda ameliyatla alınmaları gerekir. Burun geniz eti ameliyatı genel anestezi uygulanarak yapılan ve ağrısı az olan bir ameliyattır. Yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası hastanın solunum güçlüğünün veya kanama belirtisinin olup olmadığının gözlemlenebilmesi için hasta o gün hastanede tutulur. Geniz etinin tekrarlaması oldukça az yaşanan bir durumdur.  Burun ve geniz bölgesindeki tıkanıklığın devam etmesinin sebebi örneğin alerjik nezle gibi farklı bir hastalığın sebebi olabilir. 

Burun Geniz Eti Ameliyatı
Burun geniz eti ameliyatı sonrası ilk gün hastaya ödem ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olacağı için dondurma verilir. Ameliyat sonrası ilk 3 gün hasta açısından çok önemlidir. Mutlaka bol miktarda sıvı tüketilmelidir.  İlk 3 gün, boğazda kanama olasılığı yüksek olduğundan çok sıcak yada çok soğuk sıvı gıdalar tüketilmemelidir. Boğazdan kolay geçecek ılık süt, ılık muhallebi gibi yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Ilık sıvı tüketiminin yanında kişi sauna ve hamam gibi çok sıcak ortamlarda bulunmamalıdır Bir süre sauna ve hamamdan uzak durulmalıdır. Ameliyat sonrası ilk 3 gün içerisinde hastada hafif ateş olması, genizden kan gelmesi yada koyu renkli kan kusulması normaldir. 4.günden itibaren yavaş yavaş katı gıdalara geçilebilir. Ameliyat sonrası iki haftalık süre içerisinde çok sert burun temizlemesi yapılmamalıdır. Doktorun belirlediği süre içerisinde alkol ve tütün mamullerinin tüketilmemesi gerekmektedir.  
]]>
Bademcik Ve Geniz Eti Ameliyatı https://www.geniz.gen.tr/bademcik-ve-geniz-eti-ameliyati.html Thu, 29 Nov 2018 11:26:32 +0000 Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı, Bademcik ağız iç kısmında dilin arka yan taraflarına olan lenf dokulardır,  geniz eti ise burnumuzun iç arka kısmında olan lenf dokusudur. Vücudumuzun nefes yollarında bulunmalarından dolayı no Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı, Bademcik ağız iç kısmında dilin arka yan taraflarına olan lenf dokulardır,  geniz eti ise burnumuzun iç arka kısmında olan lenf dokusudur. Vücudumuzun nefes yollarında bulunmalarından dolayı normalin dışında büyümeleri halinde nefes almamızı güçleştirir ve bu durumda, tedavi edilmediği takdirde de farklı hastalıklara yol açıp ölüme dahi sebebiyet verebilir. Bu hastalık özellikle çocuklarda görülmesine karşın yetişkin insanlarda da bu tür rahatsızlıklar görülebilir. Ama çocukların nefes yolu yetişkin insanlara göre daha küçük olduğundan tıkanma riski daha fazladır. 

Bademcik ve geniz etinin belirtileri;
 • Uykuda aşırı derece de horlama
 • Uyku halinde iken terleme
 • Dış gıcırdaması
 • Huzursuzluk 
 • Öğrenme güçlükleri
 • Boğazda şişlik ve beraberinde zor nefes almak.
 • Bademciklerde iltihaplanma
 • Çabuk çabuk diş çürümeleri
 • Yüz bölgesinde büyümeler ve şekil bozuklukları
Bademcik ve geniz eti ameliyat yöntemleri
 • Klasik ameliyat yöntemi, Bademcik ve geniz etinin mekanik alet yardımı ile bulunduğu yerden tamamen ayırt edilerek çıkarılmasıdır. Uzun yıllardır kullanılmış ve hala bazı genel cerrahlar tarafından kullanılmaya devam edilen bir teknikler. Ameliyat edilen hastaya genel anastezi uygulanarak yapılır.
 • Radyofrekans ameliyat yöntemi, Radyofrekans ameliyat yöntemini büyük çocuklarda ve yetişkinlerde uygulanan bir teknik olup özellikle son yıllarda uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde amaç bademcikleri yerinden çıkartmak değil radyofrekans yöntemi ile büzüştürüp zararsız hale getirmek hedeflenir ve çok daha ağrısız bir uygulama olup bölgesel anastezi uygulanır. Hastanın taburcu süresi ve normal  yemek yemeye dönme süresi daha kısadır.
Bademcik Ve Geniz Eti AmeliyatıBademcik ve geniz eti ameliyat yapılışı;

Bademcik ve geniz eti ameliyatı ikisi birlikte aynı anda yapılabilir. Bir seferde alınan narkozun etkisi ile tek seferde m bademcik ve geniz eti ameliyatı bir seferde yapılan yöntemi ile temizlenir. Ameliyatta amaç iltihaplı olan bademcik veya geniz etini temizlemektir. Ameliyat yapılacak hastaya müdahale edilirken ağız açık kalacak şekilde bazı aparatlar yardımı ile sabit kalması sağlanır ve  ameliyat işlemine başlanır.Ameliyat sonrası hasta aynı gün içerisinde veya bir sonraki gün narkozun etkisi geçtikten sonra taburcu edilir. Hastaya ilk öncelikle sıvı gıdalar veya dondurma gibi soğuk kanamayı engelleyici gıdalar tavsiye edilir ve normal duruma gelmek için 1 veya 2 hafta süre zaman gereklidir. Ameliyat sonrası aşırı sıcak gıdalar yemek kanamayı arttırır. Herhangi bir aksilik çıkmadığı takdirde ameliyat süresi ortalama 30 dakikadır. Ameliyattan bir gün sonra o bölgenin iyileşme süreci başladığından dolayı sarı veya beyaz bir tabaka oluşabilir ve endişe edilecek bir durum değildir. İyileşme belirtisi olarak nitelendirilir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim

]]>
Alerjik Geniz Eti Büyümesi https://www.geniz.gen.tr/alerjik-geniz-eti-buyumesi.html Fri, 30 Nov 2018 05:51:11 +0000 Alerjik geniz eti büyümesi, Herhangi bir sebep dolayısıyla vücudun karşılaştığı sorunlara karşı duyarlı hassas bir hale gelmesinden sonra tedavi edilmesi ile yeniden karşılaşılan duruma tepki göstermek ile alerji gözlenir. Alerjik geniz eti büyümesi, Herhangi bir sebep dolayısıyla vücudun karşılaştığı sorunlara karşı duyarlı hassas bir hale gelmesinden sonra tedavi edilmesi ile yeniden karşılaşılan duruma tepki göstermek ile alerji gözlenir. Ayrıca çocuklarda görülen bademcikler bağışıklık sisteminin hücrelerinin bulundurduğu yapılarda yer alır. Burada bulunan duyu organlarının asıl görevi vücuda ağız ve burun yolu ile giren yabancı maddelere karşı özelliklede enfeksiyon gibi parazitlere karşı savunma yapmaktır. Bağışıklık sisteminde önemli görevi olan geniz eti ağzımızı açtığımızda dilimizin arkasında görülen boğazın arka duvarında boşlukta olan bir bölgede yer alır. Bu bölgede daralma sonucunda nefes almalar zorlaşır ve geniz savunma sırasında kapasitesini daha fazla artırmak için büyümeye yapar. Büyüme sonrasında da o bölgede tıkanmalara neden olur. Böylelikle üst solunum yolu enfeksiyonunun olması gibi sebeplere bağlı olarak geniz eti problemi yaşanması görülür. Genellikle çocuklarda rastlanan alerjik geniz eti büyümesi, uyku apnesi, sık bademcik iltihabı, horlama, sinüzit ve orta kulak iltihabı, işitme kaybı, büyüme gelişiminde gerileme, iştahsızlık, kilo kaybı, kalp ve akciğer problemlere sebep olabilir. Bu yüzden çocuklara geniz eti ameliyatı gerekebilir. Ancak burada önemli olan konu alerjik olan geniz eti büyümesi tekrar edebilir.

Alerjik geniz eti büyümesinin sebepleri,

Bağışıklık sisteminde yetersizlik, enfeksiyonel hastalıklar, genetik yatkınlık ve alerjik gibi durumlar gözlenmektedir. Geniz eti büyümesi olan çocuklarda geniz eti ameliyatı öncesinde mutlaka alerjik nezle yönünde incelemeler yapılması gerekir. Ayrıca geniz eti büyümesi çocuklarda konuşma bozukluğuna ve solunum yolu bozukluğuna sebep olmaktadır. Genellikle çocukların geniz eti büyümesi başka tıkanmaları etkileyebilir.

Alerjik Geniz Eti Büyümesi
Alerjik geniz eti ameliyatı öncesi alerjik nezle kontrolü,

Alerjik geniz eti ameliyatı gerektiren çocukların alerjik nezle yönünden incelenmesi son derece önemlidir. Sık sık hapşırma, burun kaşınması, geniz akıntısı, alerji gibi bulgular rastlanan çocukların incelenmesi gerekir. Aksi halde alerjik belirtileri gösteren çocukların gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Bu hastalığın tedavisinde ameliyatsız küçülme gözlenebilir..Geniz eti büyümesi sebebiyle çocukların bademciklerinde büyümeler görülür. Alerjik nezle sebebi ile oluşan geniz akıntısı, geniz etinin büyümesi ve geniz eti yüzünden burun tıkanmasına neden olabilir. Bademcik iltihabına sebep olur ve bademciklerin büyümesini etkiler. Çocuklarda sıklıkla gözlenen geniz eti ameliyatı öncesinde rahatlama sağlanamaz ise ameliyat gerekir. Bu hastalıkta orta kulak iltihabı, uyku bozukluğu, horlama, geniz eti büyümesinin belirtileri arasında görülür ve problem yaşayan çocuklar büyük sıkıntı yaşarlar. Sabah kalktıklarında uykusuzluk hali devam eder ve çocuklarda hapşırma olayı sık rastlanır. Ayrıca nezle, hapşırma ve burun kaşıntısı gibi stresi tetikleyen durumlar meydana getirir. Alerjik nezle çocuklarda alerjik astım hastalığını tetikler. Bunların bütün olarak değerlendirilip; testlerinin yapılması son derece önemlidir. Yapılacak testler sonrasında ameliyat olması gerekiyor ise ameliyat kararı verilir. Bu durumda çocukta geçici bir rahatlama sağlanır.

Alerjik geniz etinin ameliyatı ve sonrası,

Geniz eti ameliyatı olması gereken çocukların alerjik nezle tedavisi olmasına rağmen rahatlama olmadığı durumlarda çocuklarda ameliyat olunması doğru bir yaklaşım olarak görülür. Bazen geniz eti çocuk için çok zararlı bir duruma sebep olur ve bademcik iltihabı, sinüzit ,işitme sorunları, kilo almada yetersizlik, iştahsızlık gibi çocukların huzursuz büyümesini tetiklemektedir. Böyle durumlarda yapılması gereken tek çözüm geniz eti ameliyatı yapılarak; çocuğun rahatlamasını sağla]]> Geniz Akıntısı Boğaz Yanması https://www.geniz.gen.tr/geniz-akintisi-bogaz-yanmasi.html Fri, 30 Nov 2018 18:26:59 +0000 Geniz akıntısı boğaz yanması: Yaşayan herkeste gerek işte gerek evde gerekse sosyal yaşamda keyfi kaçmaktadır. Geniz akıntısı bir kanser gibi kişiyi endişelendirip korkutmaz fakat çok rahatsız eder. Geniz akıntısı ve bo Geniz akıntısı boğaz yanması: Yaşayan herkeste gerek işte gerek evde gerekse sosyal yaşamda keyfi kaçmaktadır. Geniz akıntısı bir kanser gibi kişiyi endişelendirip korkutmaz fakat çok rahatsız eder. Geniz akıntısı ve boğaz yanması bir hastalık değil hastalık belirtisi olmaktadır. Birden fazla sebebi olabilir. Uzun süre üstüne düşmeden günlük hayatımızı sürdürebileceğimiz çalışmamızı engellemeyen fakat zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Geniz akıntısı burun boşluğunun arka tarafından boğaza doğru yutularak kaybolan bir akıntı olduğu için kişi bunu göremez. Bu yüzden mutlak bir doktora gidip muayene esnasında doktorun akıntının rengine kokusuna bakarak teşhis koyma konusunda yardımcı olacaktır. Sigara kullanan ve sigara dumanına maruz kalan kişilerde geniz akıntısı ve boğaz yanması daha sık görülmektedir. Geniz akıntısının en büyük etkeni sinüzit olma ihtimali çok fazladır. 

Geniz akıntısı boğaz yanmasının nedenleri: Geniz akıntısı boğazda balgam hissi gıcıklanma boğazda yanma nedeniyle kişide sürekli yutkunma ihtiyacı duyarlar. Bu durum kişiyi toplum içerisinde güç durumda bırakabiliyor. Örneğin bir konuşma sırasında sürekli boğaz temizleme alışkanlığı ve öksürük keyif kaçırabiliyor. Geniz akıntısı geceleri öksürük ve gıcık krizi uykudan bile uyanmamıza sebep olabilir. Geniz akıntısı ve boğaz yanmasının birçok nedeni bulunmaktadır bu nedenler arasında bunlardan bazıları girip veya nezle olabilir bunlar en basit nedenlerdir. Diğer nedenler ise hava ısı değişimi, sigara kullanımı, dumana maruz kalma, az su alınması veya hiç su içilmemesi olabilir. Bunlar tedavisi zor olmayan nedenlerdir örneğin bol su içilebilir veya sigara bırakılabilir. Bazı  sistematik hastalıklar veya ilaç kullanımları da geniz akıntısına ve boğaz yanmasına neden olabilir. Özellikle astım hastaları ve şeker hastalarının kullandığı ilaçlar geniz akıntısına neden olabilir. Fakat geniz akıntısına ve boğaz yanmasına sebep olan esas kaynak burun ve sinüs hastalıklarıdır. Geniz akıntısı boğaz yanması gibi şikayetleri olan kişilerin mutlak bir doktora başvurmaları gerekmektedir. 

Geniz Akıntısı Boğaz Yanması
Geniz akıntısı boğaz yanmasına iyi gelebilecek bazı pratik bilgiler: Bu gibi şikayetleri olan kişiler kesinlikle sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdır. Bol su alımı ve burun solunumu yapılması çok önemlidir. Çeşitli hastalıklar için kullanılan ilaçları bu gibi şikayetlere neden olup olmadığı doktora sorulmalıdır ve mümkünse değiştirilmelidir. Nezle, girip ve alerjik nezle gibi üst solunum rahatsızlıklarında tıbbi yardım alınabilinir. Geniz akıntısı boğaz yanmasının tedavisinde en önemli yöntem ilk olarak nedenin belirlenmesidir. Nedeni belirlendikten sonra ilk olarak ilaç kullanımıyla tedavi denenir fakat kronikleşmiş bir hastalık nedeniyle bu şikayetler oluşuyorsa ameliyat yöntemine başvurulabilir. Örneğin burun eti şişmesi sinüzit veya kronik alerjik nezle de ameliyat gerekmektedir. Bu gibi kronik olmayan durumlarda ve kolay tedavi edilebilir şekilde olanlarda evde tuzlu suyla burun solunumu yapılabilir veya ılık süte bal ekleyip içerek boğazdaki yanma hissini azaltabilir veya yok edebilirsiniz. Dilerseniz aynı şekilde ılık sütün içerisine bal dövülmüş çörek otu ve bir tatlı kaşığı bal ekleyip içe bilirsiniz. Boğazdaki yanmayı, öksürüğü ve gıcık krizini de ortadan kaldıracaktır. Geniz akıntısı boğaz yanması gibi şikayetlerde yapılması gereken en doğru yöntem uzman bir doktora başvurmak olacaktır. 


]]>
Boğazda Geniz Akıntısı https://www.geniz.gen.tr/bogazda-geniz-akintisi.html Sat, 01 Dec 2018 03:11:11 +0000 Boğazda geniz akıntısı, vücut günlük ortalama olarak 1-2 litre kadar mukus üretir. Mukus, ağız, burun, geniz, boğaz ve mide gibi birçok bölgenin nemli kalmasını sağlayan bir maddedir. Normal şartlarda mukus görev Boğazda geniz akıntısı, vücut günlük ortalama olarak 1-2 litre kadar mukus üretir. Mukus, ağız, burun, geniz, boğaz ve mide gibi birçok bölgenin nemli kalmasını sağlayan bir maddedir. Normal şartlarda mukus görevini gerçekleştirirken boğazdan zararsız bir şekilde geriye akar ve bu akıntı kişi tarafından fark edilmez. Ancak mukus her hangi bir sebepten dolayı fazla üretilmeye başladığında boğazda geniz akıntısına ve burun akıntısına neden olur. Boğazda geniz akıntısı çok ciddi bir sağlık sorunu değildir. Fakat alerjenler nedeniyle oluşan geniz akıntısı boğaz ağrısı, boğazda şişlik, kulak ağrısı gibi problemlere neden olabilir.

Boğazda geniz akıntısı nedenleri

Normalden fazla üretilen mukus nedeniyle oluşan boğazda geniz akıntısının meydana gelmesini tetikleyen birçok faktör vardır. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir;

 • Grip, nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları
 • Alerji
 • Sinüzit enfeksiyonu
 • Çocuklarda buruna yabancı cisim kaçması
 • Hamilelik dönemi
 • İki burun deliklerini ayıran duvarda oluşan anormallik
 • Hava değişimleri
 • Baharatlı gıdalar
 • Parfüm, kimyasal, temizlik ürünleri, duman gibi tahriş edici maddelere maruz kalma
 • Sigara kullanımı ya da sigara dumanına maruz kalma
 • Aşırı kafeinli içecekleri tüketmek

Boğazda geniz akıntısı belirtileri

Boğazda gerçekleşen geniz akıntısı nedeniyle kişi devamlı boğazını temizleme ihtiyacı hisseder. Boğaza bir şey takılmış hissi oluşur. Boğazda geniz akıntısı ilerlediğinde yemek yemek, su içmek gibi eylemlerde kişi boğaz acısı hissedebilir. Akıntı sinüzit nedeniyle oluşmuşsa boğaz, kulak ve bademcik ağrısı yaşanabilir.

Boğazda geniz akıntısı nasıl tedavi edilir

Boğazda geniz akıntısını tedavi edebilmek için ilk önce aşırı mukus üretimine yol açan etkenin bulunması gerekir. Örneğin akıntı alerjenler nedeniyle oluşmuşsa alerjen maddelerden uzak durmak akıntıyı kontrol altına alabilir. Akıntı ile beraber boğazda yanma, şişlik ya da acı hissi varsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Doktor hasta için uygun ilaç tedavisine başlayarak, sorunu çözümleyebilir. İlaç tedavisi haricinde hasta da evde bazı basit uygulamalar ile boğazda geniz akıntısını tedavi edebilir. Bu uygulamalar;

Boğazda Geniz Akıntısı
 • Eczanelerden reçetesiz olarak temin edilebilecek tuzlu burun spreyleri ile burun tıkanıklığı açılabilir. Tuzlu burun spreyleri burun tıkanıklığını açarak akıntıyı hafifletebilir.
 • Burun yine düzenli olarak yıkanırsa akıntıya karşı faydalı olur.
 • Buhar soluma yöntemi ile üst solunum yollarının yumuşatmak akıntıyı hafifletmek için faydalıdır.
 • Evi havalandırmak, yatılan yatağın, çarşafın ve yastığın temizliğinden emin olmak akıntı için önemlidir.

Boğazda geniz akıntısı ile beraber kötü koku da varsa alerjen ya da sinüslerin iltihabına maruz kalınmış olunabilir. Sinüs boğazda geniz akıntısı ile beraber ağızda kötü bir koku ve tadın da oluşmasına yol açar. Bu gibi şikayetlerin varlığında tedavi için doktora başvurulmalıdır.

Boğazda geniz akıntısına ne iyi gelir

Zencefil: Zencefil çayı bir çok sağlık sorununa karşı iyi gelen şifalı bir çaydır. 1 su bardağı zencefil çayı için 1 su bardağı su kaynatılır, üzerine 1 çay kaşığı zencefil ve bir çay kaşığı kekik eklenip 5 dakika demlenir. Hazırlanan çay geniz akıntısına karşı günde 3 bardak içilebilir.

Nane yağı: Temiz bir bez suya batırılarak sıkılır. Üzerine birkaç damla nane yağı dökülür ve hazırlanan bez buruna yakın bir bölgeye tutularak solunur. Bu işlem geniz akıntısı için kullanılan ilaçların arkasından yapıldığında oldukça faydalı olur.

Bal ve limon: 1 su bardağı ılık suyun içine bir miktar bal ve birkaç damla limon suyu eklenerek karıştırılır. Karışım günde 3 defa içildiğinde boğazda geniz akıntısı]]> Bebeklerde Geniz Akıntısı https://www.geniz.gen.tr/bebeklerde-geniz-akintisi.html Sun, 02 Dec 2018 01:58:32 +0000 Bebeklerde geniz akıntısı, sinüzit, grip, nezle benzeri yaygın bir hastalık olan geniz akıntısı, bebeklerde daha çok görülen bir durumdur. Geniz akıntısı burnun içinden boğaza doğru yol alan farklı kıvamlarda olan bir ak Bebeklerde geniz akıntısı, sinüzit, grip, nezle benzeri yaygın bir hastalık olan geniz akıntısı, bebeklerde daha çok görülen bir durumdur. Geniz akıntısı burnun içinden boğaza doğru yol alan farklı kıvamlarda olan bir akışkan salgıdır. Burun içinde yüz kemiklerine doğru boşluklar bulunmaktadır. Bunlara genel olarak sinüs adı verilir. Solunum yolunun bir parçası olan sinüzitler, burunla birlikte mukus ismi verilen bir salgı üretirler. Geniz akıntısı da, mukusun boğazda birikmesi ve ya burnunuzun arkasına doğru akmasıyla oluşur. Alerjik olan maddeler,virüsler, soğuk algınlığı,grip, hava kirliliği ve duman daha çok mukus üretimine sebep olabilir. Mukus burun içindeki mukozadan akar, küçük organizmaları yani bakterileri ve tozları arındırıp temizleyip süzülür ve yutulur. İçinde bulunan küçük organizmalar ve parçacıklar mide asidi tarafından parçalanabilir ve yok edilebilir. Mukus burnun içini nemli tutan, içindeki antikorlarla bakterileri yok eden bir yapıya sahiptir. Bedenin normal bir tepkisi olarak kabul edilebilir. Normal zamanlarda akmayan mukus, salgının çok yoğunlaşmasında ve yoğun olmasında, burunda akıntıya sebep olabilir. Mukus berrak ve açık su kıvamında olmasına rağmen, fonksiyonların bozulması nedeniyle anormal olan akıntıya dönüşebilir. Burundaki hava yollarının kuru olmasından dolayı, salgının yeteri kadar üretilmemesi, mukusu kıvamlı ve yapışkan olan duruma getirebilir. Enfeksiyonlarla etkileşim olduğunda ise yine, sarı ve ya yeşil bir renge dönen mukus, yapışkan ve kıvamlı duruma gelir. Salgının azalması da egzoz gazları, hava kirliliği, klima ve kalorifer kullanımı biçiminde çevresel faktörler ile burun eğriliği olan yapısal bozukluklardan da kaynaklanabilir.


Bebekleri geniz akıntısına sebep olan enfeksiyonlardan korumak için ne yapılmalıdır
 • Sağlıklı olması açısından yediklerine içtiklerine dikkat edilmelidir.
 • Yeteri kadar mineral ve vitamin almalarını sağlayabilirsiniz.
 • Alerji olabilecek sebepler ve etkenler ortadan kaldırılmalıdır.
 • El temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Genellikle kış aylarında kapalı ortamlarda, kalabalık yerlerde kaçınılmalıdır.
 • Uyku düzenine ve dinlenmesine dikkat edilmelidir.
 • Sigara içilen yerlerde bebeklerin uzak tutulması gerekir.
 • Bulunduğu yerlerin yani kaffeler, restoranlar bu tarz yerlerin temizliğine dikkat edilmesi gerekir.
 • Yatak odaları oturma odalarının havalandırılmasına dikkat edilmelidir.
 • Burun tıkanıklıkları olduğunda,serum fizyolojik yada okyanus suyu kullanılarak tıkanıklığın açılması sağlayabilirsiniz.
 • Akşam saatlerinde yani kışın artan hava kirliliği sebebiyle, özellikle sisli olduğunda dışarıya çıkarılmamalıdır.
 • Uyudukları odaları nemlendirilmesini dikkat edilebilir.
 • Burun akıntıları olduğu zaman, sümkürtülmemelidir. Bu yapılan hareket enfeksiyonun oluşan basınçla birlikte orta kulağa da yayılmasına veya orta kulakta iltihaba neden olabilir.
Bebeklerde Geniz Akıntısı

Bebeklerde geniz akıntısının belirtileri nelerdir

 • Boğazda ağrı ve yanma olması,ağızda koku olması
 • Yüksek ateş,iştahsızlık,halsizlik
 • Nefes almada zorlanma,Boğazda batma hissi
 • Horlama hırıltı biçimindeki sesleri çıkarma
 • Öksürük ve yutkunma zorluğu,ve de kulaklarda ağrı    

Yukarıda yazılan belirtilerin görülmesiyle, bebeğin bir hekime götürülmesi gerekebilir. Erken zamanda müdahale edilmesi taktirde tedaviyi olumlu olarak etkiler. Geniz akıntısı onu meydana getiren sebebe göre tedavi edilmesi mümkündür. Bakteri kökenli olanlar antibiyotik tedavisini yaparak, hafif akıntılar içinde spreyler kullanabilirsiniz. Sebebi belirlenen hastalığın kolay bir şekilde tedavi edilebilir. 

]]>
Geniz Tıkanıklığı https://www.geniz.gen.tr/geniz-tikanikligi.html Sun, 02 Dec 2018 03:19:31 +0000 Geniz tıkanıklığı, geniz farklı nedenlerden dolayı tıkanabilir. Polen, toz, hayvan tüyü ve diğer alerjik maddelere maruz kalındığında tıkanabileceği gibi, yine farklı hastalıklar ya da alerji nedeniyle tıkanabi Geniz tıkanıklığı, geniz farklı nedenlerden dolayı tıkanabilir. Polen, toz, hayvan tüyü ve diğer alerjik maddelere maruz kalındığında tıkanabileceği gibi, yine farklı hastalıklar ya da alerji nedeniyle tıkanabilir. Bu tür sorunlarda mukus salgısı anormal bir şekilde artar ve tıkanıklık oluşur. Oluşan geniz tıkanıklığı nedeniyle burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, burundan nefes alamama gibi sorunlara ek olarak ağız kuruluğu da yaşanır. Yeterli oranda nefes alamamak yeterli oksijen alamamak anlamına gelir. Geniz tıkanıklığını önlemek için evde yapılabilecek bir çok yöntem vardır. Bu yöntemle geniz tıkanıklığını gidererek yaşam kalitesini arttırabilir. Ancak geniz tıkanıklığı bazı hastalıklar nedeniyle oluşmuşsa tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Tıkanıklığa yol açan neden tespit edilerek tıkanıklık giderilebilir.

Geniz tıkanıklığı nasıl giderilir

Tuzlu su: 1 çay bardağı suyun içine 1 silme çay kaşığı tuz eklenip karıştırılır. Hazırlanan su püskürtme aparatlı bir şişeye alınarak buruna püskürtülür. Bu işlem burun tıkanıklığı ile beraber geniz tıkanıklığının açılmasını sağlar. Tuzlu su yardımı ile aşırı mukusun dışarı atılmasını sağlar. Bu yöntem çocuklar için de kullanılabilir. Hazırlanan suyun buruna çok fazla ya da şiddetli bir şekilde çekilmemesi gerekir. Aksi halde genzi yakabilir. Sırt üstü yatılarak buruna püskürtülür ve birkaç dakika hareket etmeden beklenir.

Papatya buharı: Papatya sakinleştirici ve yatıştırıcı etkiye sahip bir bitkidir. Papatya çay şeklinde hazırlanarak buharı solunduğunda genzi ve burunu açabilir. 3 bardak kadar su bir tencereye alınarak kaynatılır. Kaynayan su ocaktan alınır ve 5 dakika beklendikten sonra içine bir miktar papatya atılır. Poşet papatya çayı da kullanılabilir. Papatya eklendikten sonra tencerenin kapağı kapatılır ve 5 dakika beklenir. 5 dakika sonra tenceredeki buhar solunur.

Soğan: Soğanın bilindik kuvvetli kokusu geniz tıkanıklığı için kullanılabilir. Soğan kokusu buruna çekildiğinde mukusun yumuşayarak akmasını sağlar.

Buhar duşu: Bol buharlı bir duştan sonra nefes alış verişi daha kolay olabilir. Buharlı duş burun ve sinüslerde mukusun yumuşamasını ve bulunan iltihabın azalmasını sağlar.

Nemlendirici cihaz: Bulunulan ortamın nemli olması genizdeki tıkanıklığı giderebilir. Nem sinüslerde şişmiş damarların yatışmasını sağlar. Nemlendirici cihaz devamlı oturulan odaya alınarak, odanın nem oranı korunabilir. Cihaz suyu neme çevirir. Nemlenen ortam sinüslerde biriken mukusun incelmesini sağlayarak burundan akmasını kolaylaştırır. Dolayısı ile büyük rahatlama sağlanabilir.

Geniz Tıkanıklığı

Ilık kompres: Temiz bir ılık suya batırılarak sıkılır ve sıkılan havlu yüze uygulanır. Bu yöntem hem baş ağrısını hem de geniz tıkanıklığını azaltır. Gün içinde ihtiyaç duyuldukça ılık kompres yapılabilir.

Nane çayı: Mentol içeriği bulunan nane çayı mukus salgısının yumuşamasını ve kolaylıkla atılmasını sağlar. Geniz yolunda oluşan tıkanıklık nane çayı ile giderilebilir. Gün içinde 3 defa geniz tıkanıklığı için nane çayı içilebilir. Aynı işlen nane yağı ile de yapılabilir. Nane yağı ile yüze masaj yapmak geniz tıkanıklığına karşı iyi gelir.

Okaliptüs yağı: Geniz tıkanıklığı için kullanılabilir. Temiz bir mendile birkaç damla okaliptüs yağı damlatılarak koklanabilir. Burun tıkanıklığı ve geniz tıkanıklığı açma özelliği vardır.

Karabiber: Karabiber özellikle tıkalı olan burunları açmak için faydalı bir üründür. Tıkalı burun açıldığında doğal olarak geniz tıkanıklığı da karabiber sayesinde açılır. 1 çorba kaşığı bal ve yarım tatlı kaşığı karabiber karıştırılır. Üzerine ılık su ilave edilir ve 10 dakika beklenir. Hazırlanan karışım geniz tıkanıklığı için günde 2-3 defa içilebilir.

Su ve bal: 1 bardak ılık suyun içine]]> Alerjik Geniz Akıntısı https://www.geniz.gen.tr/alerjik-geniz-akintisi.html Mon, 03 Dec 2018 00:14:24 +0000 Alerjik geniz akıntısı, birçok nedenden dolayı ortaya çıksa da en yaygın nedeni saman nezlesidir. Saman nezlesi alerjik rinit olarak tanımlanır. Burun içini saran mukozanın alerjenlere bağlı iltihaplanması olarak bi Alerjik geniz akıntısı, birçok nedenden dolayı ortaya çıksa da en yaygın nedeni saman nezlesidir. Saman nezlesi alerjik rinit olarak tanımlanır. Burun içini saran mukozanın alerjenlere bağlı iltihaplanması olarak bilinen alerjik rinit ciddi anlamda geniz akıntısına yol açar. Alerjik rinit ile beraber seyreden alerjik geniz akıntısı genelde yaşam boyu devamlılığını korur. Küçük yaşlarda başlayan alerji, yaş ilerledikçe azalsa da tam olarak iyileşme sağlanamaz. Alerjik rinit, özellikle polenlerden dolayı oluşsa da başka alerjenler de neden olabilir. Rahatsızlığın tedavi edilmeden iyileşme oranı oldukça düşüktür. Geniz akıntısına yol açan alerjen tespit edilirse ve bu alerjenden uzak durulursa şikayetler üzerinde önemli fayda sağlar. Alerjik rinit ve beraberinde alerjik geniz akıntısına maruz kalan kişi sayısı oldukça fazladır. Toplumda yaklaşık olarak 10 kişiden birinde alerjik nezle ile beraber geniz akıntısı görülmektedir. Alerjik olarak seyreden geniz akıntısı kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürerek hem sosyal hem de psikolojik problemlere yol açabilir.

Alerjik geniz akıntısı burun iltihabı olarak da tanımlanabilir. Alerjenlere bağlı gelişen burun iltihabı, burunda hava yolu mukozasına yapışır ve alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olur. Polenlerin sık olduğu mevsimlerde meydana geldiğinde mevsimsel rinit olarak tanımlanır. Bu dönemlerde oluşan alerjik rinit geçene kadar geniz akıntısı devam eder. Rinitin birde yıl boyu süren türü vardır. Yıl boyu devam eden alerjik rinit perenial rinit olarak bilinir. Yıl boyunca kedi, köpek tüyü, deterjanlar, kimyasal maddeler, ev tozu, hava kirliliği gibi nedenlerden dolayı oluşum gösterir. Yine yıl boyunca rinit ile beraber alerjik geniz akıntısı yaşanabilir. Bu tür maddelere karşı gerekli önlemler alınırsa rinit nedeniyle yaşanan şikayetler hafifletilebilir.

Alerjik geniz akıntısı nedenleri

 • Havada uçuşan polenler
 • Küf, hayvan tüyü, ev tozu, sigara dumanı, hamam böcekleri alerjik geniz akıntısı nedenleri olarak sıralanabilir.
 • Alerjik geniz akıntısı ile beraber yaşanabilecek problemler
 • Burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı
 • Göz sulanması ve gözlerde kaşıntı
 • Öksürme, hapşırma ve boğaz ağrısı
 • Koku ve tat alma duygusunda bozukluk
 • Genzi akıntısı ile beraber kötü koku
 • Ağız kuruluğu
 • Yorgunluk, algılama güçlüğü
 • Uyku problemleri
 • Hırıltılı solunum ve baş ağrısı
 • Burun kaşıntısı

Alerjik geniz akıntısı genellikle alerjiye yatkın olan ve atopik olarak tanımlanan bireylerde sık görülür. Akıntının hangi mevsimde ve neden ortaya çıktığı teşhis ve tedavi için oldukça önemlidir. Teşhis için uygulanan testler sonuca ulaştırmasa da şikayetler teşhis için yeterli olabilir. Alerjik rinit teşhisinde birçok test bir arada kullanılabilir. Deride alerji testleri tanı için sıkça kullanılır. Ağız içi muayenesinde geniz akıntısı kolaylıkla tespit edilebilir.

Alerjik Geniz Akıntısı

Alerjik geniz akıntısı tedavisi

Alerjik geniz akıntısını tedavi edebilmek için ilk önce akıntıya neyin sebep olduğunu bulmak gerekir. Alerjenlerden uzak durmak, ilaç tedavisi, aşı tedavisi fototerapi ve cerrahi tercih edilebilecek tedavi yöntemleri arasındadır. Hastanın tozlu, kirli ve polenli ortamlardan kaçınması, eğer bu ortamlarda mecburi bulunması gerekiyorsa maske kullanması şikayetleri büyük oranda azaltır. Bulunulan ortamın havalandırılmasına ve temizliğine özen gösterilmelidir. Hastanın kaldığı evde hayvan beslenmek yanlış olacağı için kaçınılması gerekir. Tüylü ya da yünlü battaniyeler yerine pamuklu ya da sentetik battaniyeler kullanılmalıdır. Doktorun reçete ettiği ilaçlar dozunda ve düzenli kullanılmalıdır. Bu tür şeylere dikkat edildiğinde yaşanan şikayetlerde büyük oranda hafifleme sağlanır.

]]>
Bebeklerde Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir https://www.geniz.gen.tr/bebeklerde-geniz-akintisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 03 Dec 2018 23:19:37 +0000 Bebeklerde Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir, Bebekler de geniz akıntısı yetişkinlere göre hassas bir vücuda sahip oldukları için sıkça rastlanabilir. Burundan boğaza doğru giden farklı miktarda geniz akıntısı bebeklerin huzur Bebeklerde Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir, Bebekler de geniz akıntısı yetişkinlere göre hassas bir vücuda sahip oldukları için sıkça rastlanabilir. Burundan boğaza doğru giden farklı miktarda geniz akıntısı bebeklerin huzursuz olmasına yol açar. Geniz akıntısını arttıran enfeksiyonlardan korunmak için şunları yapmalıyız. Bebeklerin sağlıklı beslenmelerine son derece özen göstermeliyiz gereken vitaminleri bu şekilde almalarını sağlamış oluruz eğer bebeğiniz alerjik bir yapıya sahipse alerjisi olduğu besinleri tespit etmeli ve dikkat etmeliyiz. Temizliklerine son derece özen göstermeliyiz elleri daima temiz olmalı, kış aylarında kalabalık yerlere mümkün oldukça girilmemeli, dinlenmelerine dikkat etmeliyiz. Aynı zamanda bebekler için uykuda son derece önemlidir uyku düzenlerinin sağlıklı olmasına özen göstermeliyiz bebeklerin olduğu ortamda asla sigara içilmemeli odaları gün aşırı havalandırılmalıdır. Burunda tıkanıklık varsa serum fizyolojik,okyanus suyu kullanılarak tıkanıklık açılmalıdır. Tedaviye destek olarak süzüldükten sonra limon katılmış tavuk suyu biberonla verilmelidir.

Bebeklerde Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir
1 tatlı kaşığı ada çayı klorsuz 1 bardak kaynatılmış suyun içinde 5 dakika demlendirilir. Ada çayını kaynatmayın kaynayan suyun içine atın 5 dakika sonra altını kapatın süzün ılıyan çayın içine 1 tatlı kaşığı bal ve birkaç damla limon sıkın günde bir defa 2 hafta boyunca mümkünse gece yatmadan önce biberonla veriniz.

   

]]>
Geniz Eti https://www.geniz.gen.tr/geniz-eti.html Tue, 04 Dec 2018 08:17:30 +0000 Geniz eti, tıpkı bademcikler gibi lenf dokusu üyelerinden biri olan geniz eti, burun ve ağız yolu ile vücuda alınan zararlı maddelere karşı vücudu koruyan bir sistemdir. Üst solunum yolu sisteminde görevli olan geniz Geniz eti, tıpkı bademcikler gibi lenf dokusu üyelerinden biri olan geniz eti, burun ve ağız yolu ile vücuda alınan zararlı maddelere karşı vücudu koruyan bir sistemdir. Üst solunum yolu sisteminde görevli olan geniz etinin bademcikten farklı olarak büyüklüğünde burun boşluğunu tıkar. Geniz eti büyüdüğünde hava yolu tıkanarak kişi rahat nefes alamaz. Dolayısı ile vücut mekanizması ve fizyolojisi bozulur. Geniz eti, burundan içeri alınan virüs gibi mikropları tutarak vücudun mikroplar ile mücadele etmesini sağlayan antikorlar üretir.

Geniz eti neden büyür

Geniz eti büyümesi çocuklarda sık karşılaşılan bir sorundur. Çocuğun devamlı üst solunum yolu hastalıklarına maruz kalması, devamlı grip olması, sürekli bademcik hastalığı geçirmesi ya da alerjik reaksiyonlara tepki verilmesi geniz etinde büyümeye neden olur.

Geniz eti bademcik ile beraber lenfoid dokulardan meydana gelmiş bir yapıdır ve lenfosit yapımında görevlidir. Yeni doğan bebeklerde anneden alınan immünglobulinler nedeniyle geniz eti küçük olur. Geniz eti çocuk 4-5 yaşlarına ulaştığında enfeksiyonlara bağlı olarak büyümeye başlar. Yaş ilerledikçe geniz eti tekrar küçülmeye başlar. Çocuk 11 yaşını geçtikten sonra ve yetişkinlerde geniz eti çok nadir rastlanır.

Geniz eti büyümesi 3-7 yaş arası çocuklarda çok sık görülür. Büyüyen geniz eti burun boşluğunu arkadan tıkar ve beraberinde burun tıkanıklığı, ağızdan nefes alma ve horlama gibi şikayetlere yol açar.

Geniz eti belirtileri nelerdir

Geniz eti büyümesi olan çocuklarda horlama, ağzı açık uyuma, özellikle gece uykuda ağızdan salya tarzı su akma, dişlerde gelişme bozukluğu, işitme kaybı ve sinüzit gibi belirtilere yol açabilir.

Geniz eti büyümesi nedeniyle oksijen yetersizliği yaşanabilir. Bu yetersizlik çocukta enerji ve yetenek kabiliyetini azaltır. Çocukta dikkat dağınıklığı, geniz eti kaynaklı duyma kaybı, nefes almakta güçlük ve hiperaktivite görülebilir. Geniz eti büyümesi olan çocuğun ağzı daha açık ve üst dudağı yukarı doğru çekilmiş bir görüntü oluşabilir.

Geniz eti büyümesi olan çocukta orta kulak iltihabına sık rastlanır. Kulağa ulaşan östaki borusu geniz eti büyümesi nedeniyle tıkanarak enfeksiyona açık hale gelebilir. Oluşan enfeksiyon orta kulağa yayılır. Orta kulakta sıvı toplanması, sık orta kulak iltihabı geçirme görülebilir.

Geniz Eti

Geniz eti tanısı nasıl yapılır

Geniz eti tanısı için endoskopi ve röntgen filmi kullanılır. Eğer enfeksiyon varlığında röntgen çekilmişse geniz eti normalden daha büyük bir görünümde olur ve bu sonuç yanıltıcı olabilir. Bu durumda kesin tanı için ilaç tedavisi ile enfeksiyonun tedavi edilmesi önemlidir. Enfeksiyon ortadan kalktıktan sonra tekrar bir röntgen çekilir. Röntgen sonucu geniz eti yine büyük çıkmışsa ve rahatsız edecek şekilde şikayetlere yol açıyorsa cerrahi ile alınması gerekebilir.

Geniz eti iltihabını tanıma bademcik iltihabı teşhisinden daha zordur. Geniz bölgesi gözle görülmediği için ve boğaz kültüründe genize tam olarak ulaşılamadığı için geniz etinde oluşan iltihap her zaman tespit edilemez. Bu nedenle de tedavi yarım kalabilir.

Geniz eti iltihabından şüphe duyuluyorsa ve tanı konulamamışsa endoskopi ile kesin tanı konulabilir. Endoskopi geniz eti rahatsızlıklarının ne derecede olduğunu anlamak için de oldukça faydalıdır.

Geniz eti tedavisi nasıl yapılır

Geniz eti tedavisi için ilaç tedavi ya da cerrahi tedavi uygulanabilir. Antihistaminik ilaçlar, burun damlaları ve antibiyotikler tedavi için reçete edilebilir. Eğer ilaç tedavisine rağmen geniz eti tedavi edilememişse devreye cerrahi girebilir. Cerrahi ile geniz eti alınır.

Geniz eti ne zaman alınır

Hastada horlama, nefes almakta güçlük çekme, sürekli enfeksiyon hastalıklarına yakalanma, orta kulak iltihabı, kronik sinüzit, kulakta sıvı toplanması, kalp büyümesi, kafa ve yüz kemiklerinde gelişim bozuklu]]> Sinüzit Belirtileri Geniz Akıntısı https://www.geniz.gen.tr/sinuzit-belirtileri-geniz-akintisi.html Wed, 05 Dec 2018 03:15:48 +0000 Sinüzit Belirtileri Geniz Akıntısı, Sinüs, burun ve göz çevresindeki kemiklerin içerisindeki boşluklara verilen isimdir. Boşlukların burun içerisine açıldıkları kanallardaki tıkanıklıklar nedeni ile iltihaplandığında is Sinüzit Belirtileri Geniz Akıntısı, Sinüs, burun ve göz çevresindeki kemiklerin içerisindeki boşluklara verilen isimdir. Boşlukların burun içerisine açıldıkları kanallardaki tıkanıklıklar nedeni ile iltihaplandığında ise ortaya çıkan enfeksiyona sinüzit denilir. Sinüzitin akut ve kronik sinüzit olmak üzere iki tipi bulunmaktadır. 


Akut sinüzitte; 
 • Burun da tıkanma, sarı yeşil veya kanlı burun akıntısı, 
 • yüzde basınç hissi, öne eğilmekle artan yüz veya baş ağrısı,
 • göz çevresinde ağrı, diş ağrısı ile karıştırılan yanak ağrısı,
 • kötü ağız kokusu belirtileri bulunabilmektedir.
Bazı zamanlarda hafif ateş, kuru öksürük,  veya mide rahatsızlığı tarzı şikayetlerde görülebilmektedir. Kronik sinüzitte, belirtilerin süresi üç aydan uzun olmaktadır. Koyu burun akıntısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, koku alamama ve özellikle geceleri artan öksürük belirtileri ortaya çıkar. Kış aylarında ve kasım ayından mart ve nisan aylarına kadar olan dönemde en sık olarak görülmektedir. Özellik ile kaloriferli evlerde iyice kuruyan hava, sinüzit gelişimine neden olacak ortama zemin hazırlamada ideal dir. Öte yandan hafif nezle grip halinde iken uçak seyahati yapılması, su altı dalış yapılması, uzun süre soğuk havada bulunulması ve nazal alerji durumunun devam etmesi sinüzite sebep olmakta veya var olan sinüzitin daha ağır seyretmesine yol açmaktadır.

Sinüzit Belirtileri Geniz Akıntısı
Sinüzit Belirtileri Geniz Akıntısı: Hastalığın tanısı, doktor tarafından yapılacak olan  muayene ile hastanın ateşinin saptanması, burun içerisinde ve geniz arkasında iltihabi akıntının görülmesi ya da istenilen röntgen tekniklerinde sinüslerin tam kapalı olarak görülmesi ve hava-sıvı seviyelerinin olduğunun görülmesi gibi bulguların varlığı ile konulmaktadır. İster akut sinüzit, ister kronik sinüzit belirtileri arasında en önemli bulgu geniz akıntısının süreğen olarak bulunmasıdır. Tedavi, antibiyotikler ve burun açıcı ilaçlar ile yapılmalıdır. Şayet sinüzit kronik bir hal almış ise ve sinüslerin burun içine açılan deliklerinde açılmayacak tıkanıklıklar oluşmuşsa ameliyatla tedavi etmek gerekebilir. 

Geniz akıntısını kesecek bitkisel kür,
 • 1 yemek kaşığı ada çayı,
 • 1 su bardağı su.

Ada çayını suya atıyoruz kısık ateşte ağzı kapalı olarak 5 dakika kaynatıp, ocaktan alıyoruz ve ılımaya bırakıyoruz. Ilıyan karışımı süzerek 15 gün boyunca yatmadan önce iki kez, sabah kahvaltısından sonra yine iki kez gargara yapıyoruz.

Bu kür ile hem geniz akıntısından, hem de geniz akıntısına bağlı öksürükten ve sinüzit olmaktan kurtulmuş olacaksınız.

]]>
Geniz Eti Bademcik https://www.geniz.gen.tr/geniz-eti-bademcik.html Wed, 05 Dec 2018 23:57:58 +0000 Geniz Eti Bademcik, Geniz eti ve bademcik vücudun savunma mekanizmalarından lenfoid sistemine ait organlar içerisinde yer almaktadır. Bademcik problemi yapılan muayene sırasında hasta ağzını açtığı zaman görülürken; geniz eti Geniz Eti Bademcik, Geniz eti ve bademcik vücudun savunma mekanizmalarından lenfoid sistemine ait organlar içerisinde yer almaktadır. Bademcik problemi yapılan muayene sırasında hasta ağzını açtığı zaman görülürken; geniz eti eti burunun arka bölgesinde, yumuşak damağın arkasında yer aldığı için görülmez. Ancak gerekirse yan grafiği adı verilen filmler çekilerek; geniz etinin görülmesi sağlanır.

Geniz etinin yarattığı sorunlar

Geniz eti büyük olduğu zaman burnun geriye açıldığı noktada tıkanıklıklar meydana getirir. Özellikle çocukta olan geniz eti tıkanıklığı; burun tıkanıklığı, ağzı açık uyuma, horlama, gizli uyku apnesi adı verilen rahatsızlıklar meydana getirir. Zamanında müdahale edilmezse çocukta damak ve yüz gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bu organizmalar büyüyen çocuk için oldukça önemlidir. Ağız yoluyla nefes alınmasından dolayı burada bulunan tıkanıklık sonucunda damak yapısında ve ön dişlerde olumsuz etkiler yaratır. Uyuma sistemi çocuklar için büyük önem taşımaktadır. Çünkü uyku esnasında salgılanan hormonlar sayesinde çocukların büyümeleri gerçekleşir. Uyku bozuklukları sonucunda çocuklarda bu salgılanan hormonlarda azalma gözlenir ve geniz eti tıkanması ve bademcik gibi problemler olumsuz etkiler yaratır. Ayrıca geniz eti bazı mikroplar için önemli görevler üstlenmektedir. Bu durumda geniz eti büyümesi o bölgeyi kapatıp; mikropların orta kulağa doğru ulaşmasını sağlanmaktadır.

Geniz eti ameliyatı yöntemi

Geniz ameliyatı çocuklarda daha fazla görülen bir hastalık olmasının yanında, yapılan tetkik ve incelemeler sonucunda o bölgedeki büyümüş olan etin alınması ile uygulanmaktadır. Bu ameliyat eskiden lokal anestezi ile yapılırken; şimdi genel anestezi sistemi ile uygulanmaktadır. Çünkü lokal anestezi esnasında çocuklarda uzun süreli psikolojik problemler yarattığı için genel anestezi altında yapılması daha doğru görülmüştür. Ameliyat esnasında ağız içinde özel aletler kullanılarak; bu işlem gerçekleştirilir. Herhangi bir yaş olmaksızın uykuda nefes sorunu yaşayan çocuklara ve yetişkinlere uygulanmaktadır. Bu ameliyat sayesinde oluşan problemler ortadan kalkarken, tekrar ettiği gözlenir.

Geniz Eti Bademcik
Bademcik problemleri

Bademcik problemlerinde en çok karşılaşılan sorun bu bölgede iltihaplı virüslerin olmasıdır. Bakteriler ve virüslere göre daha çok oranda bademcik iltihabı ortaya çıkar. Bademcik problemi olan kişinin tıkanma, sürekli ağzı açık uyuma, horlama, geniz etinin olması ve bazı enfeksiyonlar sebebiyle bademciklerde problem yaşanır. Ayrıca bu problem tekrarlayıcı orta kulak iltihabı, uzun sürmeyen şekilde kulakta su birikmesi özellikle seyreden kronik sinüzit gibi hastalıklara sebep olmaktadır. Bademcik ve geniz etinin vücudun bağışıklık sisteminde yer alan organlar olduğundan dolayı bu organların zarar görmesi halinde vücudun savunma sisteminde olumsuzluklar görülür. Bu çocuklarda genellikle akciğer infeksiyonlarını artırdığı belirtilmiştir.

Bademcik ameliyatı

Bu hastalık ameliyat sonrası tekrar etmez. Bademcik ameliyatı nadir olarak görülen tedavi şeklidir. Buradaki en önemli amaç uykuda horlama ve nefes alma durumlarına yol açan  bademciğin yanında yumuşak ve küçük dil ameliyatları ile birlikte yapılması şeklinde uygulanır. Nadir olarak yetişkinlerde görülen bademcik ameliyatı, bademcik üzerindeki odacıkların yemek artıklarıyla dolmasıyla ağızda sürekli kötü bir koku oluşmasına sebep olur. Bu ameliyat olacak kişiler sigara içiyorsa, bu ameliyat sonrası bırakmaları gerekir. Çünkü kronik faranjit dediğimiz, boğazda yanma ve batma gibi seyreden hastalığa sebep olmaktadır. Bademcik ameliyatı ağrılı bir ameliyattır ve yetişkinlerde daha zor yapıldığı bilinmektedir. Yumuşak damar ameliyatları ile birlikte yapıldığında ağrı daha fazla gör]]> Geniz Eti Ameliyatında Anestezi https://www.geniz.gen.tr/geniz-eti-ameliyatinda-anestezi.html Thu, 06 Dec 2018 09:54:10 +0000 Geniz eti ameliyatında anestezi, Geniz eti boğaz deliğinin başlangıç kısmı ile burunun arka kısmında yer alan üzüm salkımı gibi görünen bir dokumuzdur. Bu doku çeşitli rahatsızlıklar neticesinde vücut için faydalı olmak Geniz eti ameliyatında anestezi, Geniz eti boğaz deliğinin başlangıç kısmı ile burunun arka kısmında yer alan üzüm salkımı gibi görünen bir dokumuzdur. Bu doku çeşitli rahatsızlıklar neticesinde vücut için faydalı olmak yerine zararlı hale gelmiş ise uzman genel cerrahlar tarafından da ameliyat edilmesine karar verilir. Geniz eti devamlı şişip iltihaplanıyorsa bu devamlılık kişiyi olumsuz yönde etkiler ve ameliyat olunması gerekir. Bu ameliyat yapılmadan önce hastanın farklı tetkikler neticesinde vücut yapısı incelenir. Bademcik eti ameliyatı için hasta verileri incelenir ve bu duruma göre de uzman doktor tarafından uygun anestezi uygulanır. Özellikle çocuk yaşlarda görülen geniz eti problemi ameliyat yöntemiyle 30 dk gibi kısa bir süre içerisinde herhangi bir sorun çıkmaz ise operasyon gerçekleşir.

Geniz eti Ameliyatı hangi durumlarda uygun görülür;

 • Geniz etinin solunum yollarının tıkanmasına neden olup güçlük çıkardığı durumlarda.
 • Geniz eti uyku durumunda terleme, uykusuz kalma ve yorgunluk sebebiyse ameliyat gerektirir.
 • Sık sık tekrar eden iltihaplanma ve yüksek ateş sebebi oluyor ise.
 • Konuşmada engel teşkil edip bozulma sebebi oluşturuyor ise.
 • Uzman genel cerrah doktoru tarafından uygun görülüyor ise ameliyat olmanız gerekir.
Geniz eti ameliyatında anestezi yöntemleri;
 • Genel anestezi yöntemi; Geniz eti ameliyatı için hasta tamamen uyutulup ağrı ve acı hissetmiyor ise ve ameliyat sırasında olanlardan habersiz iseniz uygulanan anestezi yöntemi genel anestezidir. Her bir hasta için farklı ilaç ve miktar belirlenir. Bu hastanın geniz eti ameliyatı için uyutulması gereken süre dikkate alınarak yapılır. Hastanın yaşı ve kilosuna göre anestezinin miktarı belirlenir ve uyuma süresi ayarlanır. Bu anestezi yöntemi geniz etinin alınması için mekanik aletler yardımı ile yapılan ameliyatlarda uygulanır.
 • Lokal anestezi yöntemi; Geniz eti ameliyatının radyofrekans tekniği ile yapıldığı durumlarda bu anestezi yöntemi uygulanır. Sadece müdahale edilen bölgeye uygulanan bir tekniktir. Hastanın bilinci yerindedir ve yapılanları görmesine hisseder ama hiç bir şekilde acı duymaz.
Geniz Eti Ameliyatında Anestezi
Geniz eti ameliyatında anestezi nasıl uygulanır;
 • Anestezi uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır. 
 • Anestezi yapılan hasta ne kadar süreli bir bademcik ameliyatı uygulanacağı belirlenip uyutma süresi buna göre belirlenmelidir.
 • Geniz eti ameliyatı olacak hastanın anestezi uygulamadan uygunluk testi tetkikler neticesinde önceden belirlenmelidir.
 • Ameliyata göre anestezi tekniği belirlenmelidir.
 • Ameliyat süresince anestezi uzman doktoru hastanın yanından ayrılmayıp hastanın yaşamsal fonksiyon belirtileri olan kalp atışı, nabız ve tansiyon kontrolünü yapıp kontrol altında tutulmalı.
 • Geniz eti ameliyatı olan hasta ameliyatta oluşabilecek aksilik sonucunda uyanmamalı ve uyuma, hissizlik süresinin hastanın durumuna göre uzatılması gerekebilir.
 • Son yıllarda anestezi uygulamaları damar yolu açılarak veya burundan uygulanmaktadır. Eskiden bu yöntem nefes yolundan balon gibi malzemeler ile uygulanmaktadır. 
 • Anestezi yapılan hasta ameliyat sonrasında tekrar uyandırılmalıdır.

]]>
Geniz Eti Horlama https://www.geniz.gen.tr/geniz-eti-horlama.html Thu, 06 Dec 2018 10:59:29 +0000 Geniz Eti Horlama, Geniz eti vücudumuzun savunma mekanizmalarından olan lenfoid sistemine ait bir organdır. Geniz boşluğu, burnumuzun arka kısmında yer almaktadır. Burun boşluğundan geçen hava geniz boşluğuna ulaşır. Genizden g Geniz Eti Horlama, Geniz eti vücudumuzun savunma mekanizmalarından olan lenfoid sistemine ait bir organdır. Geniz boşluğu, burnumuzun arka kısmında yer almaktadır. Burun boşluğundan geçen hava geniz boşluğuna ulaşır. Genizden geçen hava aşağıya, boğaza, oradan da gırtlağa ve nefes borusuna ulaşır. Geniz eti girintili, çıkıntılı bir yapıya sahiptir. 

Geniz Eti Horlama Nedeni 

Geniz eti  insanın genetik yapısından kaynaklı olabilir. Sık sık geçirilen hastalıklar da nedenlerden biridir. Aşırı büyüyen geniz etinin sebep olduğu etki burundan gelen havanın yolunu tıkamaktır. Bu duruma maruz kalan kimse özellikle uyurken ağzı açık bir şekilde uyur. Nefes alıp verirken ağız hep açıktır. Uyku esnasında kasların gevşemesiyle hava geçiş alanı daralır. Geçen hava gevşek dokularda titreşim oluşturur. Bu durum da horlamaya neden olur. Aynı zamanda aşırı kilo horlama sebeplerinden biridir. 

Geniz Eti Horlamanın Neden Olduğu Hastalıklar 
 • Ağrılı ve ateşli orta kulak iltihabı 
 • Orta kulak sıvısı, işitmede azalma 
 • Orta kulak hastalıkları 
 • Çene kemiği ve diş yapısında bozulmalar
 • Gelişme ve büyüme geriliği 
 • Uykuda rahatsızlık 
 • İştahsızlık ve halsizlik 
 • Solunum problemi 
 • Geniz eti horlama tedavisi
Geniz Eti Horlama
Geniz Eti Horlama Tedavisi

Buruna kortizonlu sprey kullanılabilir. Bu ilaçların geniz etinin hacmini küçülttüğüne dair kanıt olmasa da, bazı çalışmalar yararlı sonuç bildirmişlerdir. Kesin çözüm yolu ise geniz etinin alınmasıdır. Cerrahi müdahalede uygulanır ve genel anestezi yapılarak ameliyat olunur. Beklenmedik bir olumsuzluk olmadığı taktirde hasta ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat sonrasında horlama durumu yeniden tekrarlayabilir. Bu bu durumla nadir olarak karşılaşılsa da, tekrarlama durumu vardır. Fakat geniz eti alındığı için bununla bir alakası yoktur. Geniz etine eşlik eden bazı hastalıkların ameliyat öncesinde hekim tarafından belirlenmesi gerekir. Genelde burun tıkanıklığı ve alerjik nezle, geniz eti ameliyatından sonra horlamayı devam ettiren hastalıkların başında gelir. Alerjik nezle dışında, geniz eti horlama ameliyatından sonra belirtilerin sürmesine neden olabilecek diğer durumlar ise burunda kemik eğriliği, tümörler,  burun içi anatomik bozuklukları. Bu durumların çoğunda sorun endoskopik muayene ile belirleniyor, gereken tedavi ve belirli öneriler yapılarak önlemler alınabiliyor.
]]>
Geniz Akıntısı Kanlı Balgam https://www.geniz.gen.tr/geniz-akintisi-kanli-balgam.html Fri, 07 Dec 2018 04:00:30 +0000 Geniz akıntısı kanlı balgam, nezle, grip, alerjik durumlar sebebiyle mukus ismi verilen mukozanın fazla salgılanarak burundan geriye, boğaza gerçek farklı kıvam ve miktarlarda salgılanmasıdır. Mukus, burun içini ıslak bulun Geniz akıntısı kanlı balgam, nezle, grip, alerjik durumlar sebebiyle mukus ismi verilen mukozanın fazla salgılanarak burundan geriye, boğaza gerçek farklı kıvam ve miktarlarda salgılanmasıdır. Mukus, burun içini ıslak bulundurarak solunan havayı nemlendirir ve gökyüzü içerisinde bulunan zarar veren maddeleri tutar. Sigara dumanı, endüstriyel kirlilikler, araba egzozu, alerjiye neden meydana iştirak eden maddeler sinüslerin kapanmasına yol açarak mukusun az salgılanmasına neden olur. Salgı azaldığında ise burun içi tahrişe neden olarak kanlı geniz akıntısına neden olabilmektedir.   
 
Kanlı geniz akıntısına sebep olan başlıca faktörler, 

Ortam havasının sıcaklığının fazla olması veya kuru olması, burun sinüslerinin iltihaplanması,  salgı hücresinin yapısında farklılıklar olması, salgıyı taşıyan tüycüklerin fonksiyonlarında bozulma, salgı denetimi yapan sinirsel uyaranlarda bozulma, enfeksiyona ilişkili tahriş, alerjiye ilişkili tahriş, hormonsal farklılıklar,  doğum denetim haplarıyla birtakım ilaçlar, kalıtımsal bozukluklar ( hareketsiz tüycük sendromu) ve burun içi anatomisindeki farklılıklar ile çarpma, yaralanma vs. ilişkili burun içi hassasiyetinin çoğalması. Kanlı geniz akıntısına neden meydana iştirak eden bir öbür etmen ise sinüzittir. Sinüzitlerde mukus hem bir genizden aşağıya hem bir burundan dışarı daha kıvamlı sarı- yeşil renklerde akabilir. Bazı durumlarda bu akıntı kanlı ve berbat kokulu olabilmektedir. Genizden iştirak eden kan ağız yöntemiyle uzaklaştırılır. Ağız pek çok organın dışarıyla irtibatını olanağı sağlar. Genizden akan kan akıntısı sık sık mide, yeme borusu veya on iki parmak bağırsağı kaynaklıdır. Gastrit, ülser, enfeksiyonlar ve midede oluşabilen tümörler kanamaya neden olabilmektedir. Şunlar dışarısında da pek çok nedene ilişkili olabilmektedir. Misal verecek olursak burun kanamalarında burundan geriye kaçan kan burun ağız bağlantısı yardımıyla oral çıkabilir. Fazla öksürme neticesi öğürme sebebiyle yeme borusu hasar alır ve oral kan gelebilir. Bunun Için nazaran fazla öksürmeyle meydana iştirak eden kanama da fazladan akciğer ve solunum yöntemleri düşünülür. Fazla alkol/içki alımı, hepatit veya siroz da önce akla iştirak eden kanama ise yeme borusunda varis kanaması veya mideden iştirak eden kan olabilmektedir. Ağızdan iştirak eden kanın rengi kanamanın vücudun hangi kısmında meydana geldiği ile ilgili haber verir. Söz gelişi parlak kırmızı renkte kan çoğunlukla üst kısımlardaki (burun, boğaz) kanamayı gösterirken kahve telvesi başka bir söylemle kahvemsi renkteki kan ise midede beklemiş kanaat gösterir. Oral iştirak eden kanamanın önemli bir bölümü üst hazım sistemi enfeksiyonları veya hastalıklarından kaynaklanır. Üst hazım sistemindeki kanamalar da kahverengi öğürme veya kara dışkılamaya neden olur. Genizden başka bir söylemle öbür bir söylemle oral iştirak eden kan önemli bir problemdir ve farklı yöntemlerle teşhis konulmalıdır. 

Geniz Akıntısı Kanlı Balgam
Kanlı geniz akıntısı tedavisi,

Öncelikle akıntıya neden olabilen basit sebepler araştırılmalıdır. Şayet alerjik bir vaziyet varsa alerjiye neden meydana iştirak eden nesneler ortamdan kaldırılmalı, etraf temizliğine ehemmiyet gösterilmeli, oda itinalı olarak havalandırılmalıdır.  
Kuru havaya ilişkili kanlı geniz akıntılarında ortam nemlendirilmesine dikkat edilmeli, buhar banyoları yapılmalıdır. Buhar banyosu nefesinizi açarak burun içini nemlendirir.  Kesin bir tedavi yolu olmamakla beraber ani rahatlamaya neden olur. Ama kanlı geniz akıntısı kılcal damarlardaki bir çatlak veya yırtılmadan kaynaklanıyorsa buhar banyosu şüphesiz yapılmamalıdır. Zira damarların genişlemesiyle kanama hızı artabilir. Bakterilere ilişkili kanlı geniz akıntısında akıntıya eşlik eden fazla ateş, berbat soluk kokusu, başı ağrısı ve surat ağrısı da görülebilir. Tedavi hekim kontrolünde antibiyotik ilaçla]]> Geniz https://www.geniz.gen.tr/geniz.html Fri, 07 Dec 2018 23:33:22 +0000 Geniz, burnun arka bölgesinde yer almaktadır. Burun boşluğunda geçebilen hava geniz boşluğuna ulaşmaktadır. Geniz boşluğuna üst boğaz adı da verilebilir. Genizden aşağıya doğru geçen hava önce boğaza, oradan da gırtlak ve Geniz, burnun arka bölgesinde yer almaktadır. Burun boşluğunda geçebilen hava geniz boşluğuna ulaşmaktadır. Geniz boşluğuna üst boğaz adı da verilebilir. Genizden aşağıya doğru geçen hava önce boğaza, oradan da gırtlak ve nefes borusuna doğru yönlenir. Geniz boşluğunda bulunan orta kulaklara hava taşıyan östaki isimli kanallar yan taraflarda yer alır. Östaki kanallarından dolayı orta kulakta meydana gelen hava basınç değişikliklerine daha rahat ayak uydurabilir; o sebepten ötürü, ağzının açık olması ve havanın burundan gelmesi orta kulağın havalanmasın da temel bir gereksinimdir.

Geniz eti, söz konusu boşluğun tavanında bulunan bir savunma dokusudur. Boğazda yer alan bademciklerle aynı nitelikte sayılır. Geniz eti, çocukluk yaşlarında oldukça fazla bir şekilde çalışan oluşumdur. Hayatın ilk dönemlerinde etkin bir biçimde çalışan geniz eti, girintili çıkıntılı oluşuma sahiptir. Bu yapının sayesinde ihtiyaç duyduğundan daha geniş bir yüzeye sahiptir. Eğer dar bir alanda olsaydı savaş halinde olduğu mikroplara karşı daha güçlü olabilirdi. Bu savunma duvarı içinde yer alan lenfosit adındaki hücrelerle, salgıladığı kimyasallar yardımıyla gerçekleştirmektedir.

Geniz eti neden büyür

Bazı çocukların geniz eti, bu zaman içerisinde aşırı bir şekilde büyüyebilir. Bu büyüme çocuğun sahip olduğu genetik yapıdan dolayı da kaynaklanabilir, geçirmiş olduğu hastalıkların sıklığından daha da içeriden yer aldığı ortamdan da kaynaklanabilir. Büyümenin altında bulunan önlemler yardımıyla geçiştirilebilir sebeplerin başında kreşlere devam etmeleri gelmektedir. bu türdeki çocukların kreş benzeri ortamlardan çıkarılıp eve geri getirilmeleri hastalanma olasılıklarını azaltabilmekte ve bu duruma bağlı olan geniz eti büyümelerinin önüne geçebilmektedir. Fakat her zaman neden bunlar değildir. En önemli problem, çocuğun eğitim yaşamını sürdürmesi gerekliliği, aile üyelerinin çocuğu kreşe göndermekten başka çare bulamaması ya da çok büyümüş olan bu geniz etinin sonuçların önünü kesebilmek için sebebi araştırmaya ve zamana ihtiyaç duyulan uygulamalara ağırlık verme durumu olmayabilmektedir.

Büyümüş durumdaki geniz eti neye sebep olabilir

Sağlıksız solunum: Aşırı büyümüş olan geniz etinin ilk önce yaptığı etki, burundan gelmekte olan havanın yolunu kapatmak olacaktır. Bu çocuklar uyudukları zaman ağızları açık bir biçimde uyurlar, yemek yediklerinde zorlanırlar, oturdukları bölgede daima ağızları açıktır, bazı günler ağızlarından salya akar gibi özellikler taşır. Bir yetişkinin burnu tıkandığında ne kadar rahatsız ediyorsa, bir çocuk da burun tıkalı olduğu zaman o kadar rahatsız olabilmektedir. Sadece çocuk kendini ifade edecek vaziyette değildir. Bu süre günler, haftalar ve hatta aylar boyunca burundan nefes almakta sıkıntı yaşayan bir çocuğun tek problemi bu değildir. Büyüme evresinde olna bu çocuğun birçok farklı taraftan hemen etkilenme durumu olduğu gibi, ilerde yaşayacağı yaşamı da olumsuz etkileyen bu gelişmeler hayatı boyunca bir parçası haline gelmektedir.

Geniz
Uykuda rahatsızlık yaşamak; geniz eti olan çocuğun uykusu çok rahatsız bir şekilde geçer. Çocuk huzursuz durumda uyur. Bazı çocuklar iler bir seviyede terler. Bazı çocuklar ise sık sık uyurlar. Uykusunu sağlıklı bir biçimde alamayan bu çocuk gündüzleri aşarı derecede huzursuz olmaktadır ya da uykuya eğilimleri bir yönde etkilenebilir.

Bu tarz çocukların bir bölümünde uyku apnesi ismi verilen uykuda yaşanan solunum yetmezliği ya da durması hastalığına rastlanmaktadır. Uyku apnesi, uyku esnasında solunumun bölüm bölüm aksaması durumuna verilen isimdir. Solunumun aksaklıklara uğradığı seyrek ve gürültülü sayılan yetişkinlerde kolay bir şekilde anlaşılırken, daha az gürültü yaparak ve sık soluyan çocuklarda ise gözden kaçabilmektedir. Uyku apnesinin bu sinsi yöntemi, ilk olarak huzursuz uyku geçirtm]]> Hamilelikte Geniz Akıntısı https://www.geniz.gen.tr/hamilelikte-geniz-akintisi.html Sat, 08 Dec 2018 17:48:48 +0000 Hamilelikte geniz akıntısıBurunda yada sinüslerde iltihaplanmalardan dolayı salgının boğaza doğru akmasına geniz akıntısı denir diğer bir adı da faranjit da denebilir geniz akıntısı alerjik nedenlerden kaynaklanıyorsa tedavi Hamilelikte geniz akıntısıBurunda yada sinüslerde iltihaplanmalardan dolayı salgının boğaza doğru akmasına geniz akıntısı denir diğer bir adı da faranjit da denebilir geniz akıntısı alerjik nedenlerden kaynaklanıyorsa tedavi Buna göre yapılmalıdır Bu durumda burun spreyleri kullanılır ancak hamilelerde doktora başvurmadan ilaç kullanmak sakıncalıdır hamile insanlar geniz akıntısında yapabilecekleri en etkili yol tuzlu su ile gargara yapmaktır ya da tuzlu suyu burnundan Çekerek burnun akmasını sağlamak ile rahatlamak için iyi gelir bu yöntem ile sinüslerin açılmasına ve daha rahat geniz akmasına akma ile birlikte rahatlamasına yardımcı olunur. Geniz akıntısına engel olan bazı durumlar vardır Örneğin bulunulan ortamın çok sıcak ya da kuru olması nem oranının az olması burun akıntısının akışkanlığını bozar Bu durumda kişinin aşırı derecede rahatsızlık verir.
Hamilelikte Geniz Akıntısı
Geniz akıntısının en önemli sebeplerinden üst solunum yolları yolları enfeksiyon ile ortaya çıkar genizde yanma burunda şişlik ve nefes almak bayağı zorlaşır bu durum genellikle bir hafta Yedigün gibi sürer bu süreden daha fazla zaman alırsa sinüzit oluşumu olabilir ve bu da geniz akıntısı yapabilir hamileler hormonal değişikliklere bağlı olduğu dönemlerde burun içi eti şişliğe neden olduğu için geniz akıntısı bu dönemde artabilir Bu şikayetler hamileliği süresince devam edebilir doğumdan 45 hafta sonra geçebilir bu dönemde Geniz akıntısı için herhangi bir tedavi önerilmez Doktor kontrolünde ilaç kullanılabilir ama en etkiliyor tuzlu su ile burnu yıkamak suretiyle tedavi sağlanabilir geniz akıntısı süreci 12 hafta 12 hafta 12 haftadan daha uzun süre Geçmişi sil tedaviye yanıt vermiyorsa doktora başvurarak sinüzitlerde cerrahi tedavi yapılmalıdır]]>
Bebek Geniz Tıkanıklığı https://www.geniz.gen.tr/bebek-geniz-tikanikligi.html Sat, 08 Dec 2018 18:08:59 +0000 Bebek geniz tıkanıklığı, beraberinde pek çok sorunun yaşanmasına neden olabilir. Bebeğin uyku düzeninden, beslenmesine kadar her şey bu nedenle etkilenebilir. Geniz tıkanıklığı bebeğin burundan nefes almasını engelleyen bir Bebek geniz tıkanıklığı, beraberinde pek çok sorunun yaşanmasına neden olabilir. Bebeğin uyku düzeninden, beslenmesine kadar her şey bu nedenle etkilenebilir. Geniz tıkanıklığı bebeğin burundan nefes almasını engelleyen bir sorundur. Solunan havanın akciğerlere nemlendirilip, ısıtılarak gönderilmesi gerekir. Ancak geniz tıkanıklığı nedeniyle bir darlık oluşacağından, bebek nefes almakta zorlanır. Bu bebeğin huysuzlaşmasına, yemek yemeyi istememesine, uykusunun bölünmesine, ağlamasına yol açabilir. Ayrıca ağızdan nefes aldığından, ağız ve diş yapısında sorunlar gelişebilir.

Bebek geniz tıkanıklığı neden olur

Geniz tıkanıklığı üst solunum yolu enfeksiyonları sonucunda gelişebileceği gibi, burnun arka kısmında bulunan geniz eti, burun yapısındaki anatomik bozukluklar ve çeşitli alerjik etkenler de buna sebep olabilir. Bu etkenler bebekte doğumsal bir sorun olarak gelişebileceği gibi, sonradan çevresel etkenlerden dolayı da olabilir.

Doğumsal sorunlar: Bebek geniz tıkanıklığına sebep olan doğumsal etkenler arasında burnun arkasında, geniz arasında bulunan zarla ya da kemik dokuyla kapalı koanal atrezi bulunur. Bu tek taraflı olabileceği gibi çift taraflı da olabilir. Burun duvarındaki şekil bozukluğu, burun orta hattındaki eğrilik yani septum eğriliği, kan birikmesi gibi sorunlarda bebeklerde geniz tıkanıklığına yol açabilir. Ayrıca polip ve kistlerde tıkanıklık sebebidir.

Çevresel etkenler: Geniz tıkanıklığının sonradan oluşan sebepleri arasında en fazla geniz etindeki büyüme ve iltihaplanma bulunur. Bebeklerde solunan havanın içindeki mikropları tutan ve bağışıklık sistemini destekleyen geniz eti çeşitli sebeplerle büyüyebilir. Bunun dışında alerjik etkenler, burunda mukus birikimi, enfeksiyonlarda tıkanıklığı tetikleyebilir. Bebeklerin burnundan kaçan yabancı maddelerde geniz tıkanıklığı yapabilir.

Bebek geniz tıkanıklığının neden olabileceği sorunlar

Bebeklerde tedavi edilmemiş, uzun süredir devam eden geniz tıkanıklığı orta kulak iltihabı gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Ayrıca boğmaca, bronşit, zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları oluşabilir. Bebek geniz tıkanıklığı tedavi edilmedikçe, bebeğiniz huysuz bir yapıda olacaktır. Hiç beklemediğiniz zamanlarda ağlayan, huzursuz olan bebeğinizle birlikte sizlerde stres altında olacaksınız. Bu nedenle tedbir almakta gecikmemelisiniz.

Bebek Geniz Tıkanıklığı
Bebek geniz tıkanıklığı tedavisi

Öncelikle tıkanıklığın açılması için, izotonik damla, fizyolojik damla ve spreyler doktor önerisiyle kullanılabilir. Bu tedavi geniz tıkanıklığı üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanıyorsa yararlı olabilir. Günlük olarak bebeğin rahatsız olmayacağı şekilde kullanılan damlalar, tıkanıklık sorununa karşı rahatlatıcı olacaktır. Özellikle vücuttaki fizyolojik bileşen hyalüronik asit içeren damlalar, burun içinde devamlı bir nemlilik sağlayacağından, bebeği rahatlatacaktır. Eğer geniz eti nedeniyle tıkanıklık sorunu yaşanıyorsa, yapılan muayene sonrasında geniz eti ameliyatı yapılarak sorun giderilebilir. Bebek geniz tıkanıklığında tedavi kısa sürede başlatılmazsa, iyileşme süreci uzayacağı gibi bebeklerin çeşitli hastalıklara karşı savunmasız kalması da söz konusu olabilir. Bu nedenle bebeklerin gecikilmeden doktora götürülmesi ve uygun tedavinin başlatılması gerekir. Bu tedavi sırasında bebeğin beslenmesine de özen gösterilmeli, bağışıklık sistemi desteklenmelidir.
]]>
Geniz Akıntısı Mide Bulantısı https://www.geniz.gen.tr/geniz-akintisi-mide-bulantisi.html Sun, 09 Dec 2018 12:44:37 +0000 Geniz akıntısı mide bulantısı, geniz akıntısı boğazda meydana gelen bir sorun olduğu için kişiye oldukça zor anlar yaşatabilir. Ağız içi ve boğazı olumsuz yönde etkileyen geniz akıntısı pek çok probleme yol Geniz akıntısı mide bulantısı, geniz akıntısı boğazda meydana gelen bir sorun olduğu için kişiye oldukça zor anlar yaşatabilir. Ağız içi ve boğazı olumsuz yönde etkileyen geniz akıntısı pek çok probleme yol açabileceği gibi mide bulantısına da neden olabilir. Bulantı ile beraber, boğaz bir şey takılmış hissi, boğazı sürekli temizleme ihtiyacı, boğazda gıcık, balgam, burun tıkanıklığı, ağız kokusu ve öksürük gibi şikayetlere de yol açabilir. Geniz akıntısı alerjenler, saman nezlesi gibi alerjik hastalıklar, mevsim değişiklikleri gibi pek çok nedenden dolayı oluşabilir. Burun ve sinüslerin solunum yollarını nemlendirmek amacıyla salgıladığı mukusun koyu, yapışkan ve normalden fazla salgılanarak genizden çıkarak boğaza ulaşması sonucu ortaya çıkan durum geniz akıntısı olarak tanımlanır. Boğaza kadar giden geniz akıntısı kişide direkt olarak mide bulantısına neden olabilir.

Grip, nezle gibi üst solunum yoluna bağlı gerçekleşen hastalıklarda geniz akıntısına sık rastlanır. Bu tür hastalıklarda burunda biriken mikroplar sızıntıya yol açarak salgı oranını yoğunlaştırır. Katı kıvamda olan bu salgının kokusu da oldukça kötüdür. Sinüzit hastalığında da geniz akıntısına çok sık rastlanır ve sinüzit nedeniyle oluşan geniz akıntısında da ciddi anlamda mide bulantısı yaşanabilir. Bu durum kronik bir hal alarak hem hastalık, hem geniz akıntısı hem de mide bulantısı devamlılığını koruyabilir. Mide bulantısı ile beraber baş ağrısı, yüz ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, koku almada güçlük gibi şikayetler de oluşabilir. Geniz akıntısını ve dolayısı ile yaşanan mide bulantısını hafifletmek için bazı yöntemler uygulanabilir. Bu yöntemler;

Geniz Akıntısı Mide Bulantısı
 • Burun içini nemlendirmek amacıyla nemlendirici kremler kullanılabilir.
 • Geniz akıntısı ve mide bulantısı alerjik bir hastalık nedeniyle oluşmuşsa mutlaka tedavi edilmelidir.
 • Sinüzit nedeniyle oluşan geniz akıntılarında bir doktora başvurularak sinüzit tedavi edilmesi gerekir.
 • Geniz akıntısını geçirmek için bol su tüketilmelidir. Ayrıca geniz akıntısına iyi gelen bitki çaylarından yardım alınabilir.
 • Burun içini tuzlu su ile temizlemek geniz akıntısına karşı alınabilecek önlemler arasındadır. Tuzlu su evde hazırlanabileceği gibi eczanelerden de temin edilebilir.

Evde alınan önlemlere rağmen geniz akıntısı ve mide bulantısına bir çözüm getirilememişse doktora başvurulmalıdır. Doktor şikayetleri değerlendirerek gerekli testleri yaparak doğru tanıyı koyabilir ve tanıya yönelik uygun tedavi başlatabilir. Geniz akıntısı şikayetinde kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır. Laboratuvar tetkikleri ve görüntüleme tetkikleri ile tanı koyulabilir. Uygun tedavi ile hem geniz akıntısı hem de yaşanan mide bulantısı ortadan kalkabilir.


]]>
Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı https://www.geniz.gen.tr/cocuklarda-geniz-eti-ameliyati.html Sun, 09 Dec 2018 19:59:25 +0000 Çocuklarda geniz eti ameliyatı, geniz eti burun boşluğunun ve boğazın üst kısmında bulunur. Geniz etini büyüten nedenlerden birisi enfeksiyonlardır.Geniz eti ameliyatını gerektiren nedenler: Çocuklarda geniz eti ameliyatı, geniz eti burun boşluğunun ve boğazın üst kısmında bulunur. Geniz etini büyüten nedenlerden birisi enfeksiyonlardır.

Geniz eti ameliyatını gerektiren nedenler:

Geniz etinin aşırı büyümesi sonucu burun boşluğunun gerisi tıkanır. Bu nedenle nefes alıp vermeyi zorlaştırır.  Çocuklarda buna bağlı olarak burun tıkanıklığı ya da apne meydana gelir. (apne, uyku sırasında solunumun kısa bir süre durmasıdır.) Çocuklarda geniz etinin büyüklüğü çocuğun 
 • İşitme kaybı
 • Sık sık orta kulak enfeksiyonu şikayetinin olması
 • Sinüzit 
 • Üst solunum yolu olan enfeksiyonlarının 
Çok sık olması geniz etinin büyüdüğüne işaret olabilir.Bu nedenle çocuklarda geniz eti ameliyatı yapılarak çocuklar yaşamsal faaliyetlerini daha kolay yapmaları sağlanır. Geniz etinin tedavisi sırasında geniz etinin neden büyüdüğü önemlidir. Yapısal bir nedenden dolayı büyüyebileceği gibi sık geçirilen enfeksiyon yada alerji nedeniyle büyümüş olabilir. 

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı
Çocuklarda geniz eti ameliyatı sonrası yapılması gerekenler,

Çocuklarda geniz eti ameliyatı her ameliyatta olduğu gibi küçük bir risk içermektedir. Bu risk kanamadır. Çocuklarda bu risk daha da artmaktadır çünkü çocuklar ameliyat sonrası olan bir kanamayı ifade edemeyebilir. Bu durum söz konusu olduğu için çocuklar ameliyat sonrası gözetim altında tutulmalıdır. Çocuklar ameliyat sonrası sıcak ve sert yiyeceklerden uzak durmalı ve daha çok soğuk veya ılık, sıvı yiyecekler tüketmelidir. Çocuklarda geniz eti ameliyatında genellikle 3 yaş ve altına yapılmamaktadır. Ama çocuğun yaşamsal fonksiyonunu etkileyecek derecede ise bu yaş ve altına da ameliyat yapılır. Geniz eti çocuklarda 14 yaşından sonra küçüleceği için bu yaştan sonrada çocuklarda ameliyat yapılmamaktadır.
]]>
Geniz Akıntısı https://www.geniz.gen.tr/geniz-akintisi.html Mon, 10 Dec 2018 02:56:23 +0000 Geniz Akıntısı, genizde mukus birikmesi şeklinde tarif edebiliriz. Mukus ise burun salgısına verilen isimdir. Bu sıvı burun içini ıslak ve kaygan tutar aynı zamanda temizler. Solunan havayı nemlendirir ve solunan hava içeris Geniz Akıntısı, genizde mukus birikmesi şeklinde tarif edebiliriz. Mukus ise burun salgısına verilen isimdir. Bu sıvı burun içini ıslak ve kaygan tutar aynı zamanda temizler. Solunan havayı nemlendirir ve solunan hava içerisindeki yabancı maddeleri tutar, mikroplarla mücadele eder.  Geniz akıntısı hissi, aşırı miktarda  kalın mukus ya da boğaz kaslarındaki bozukluklar ya da yutma bozukluklarından kaynaklanabilir. Burun ve sinüsler, günde yaklaşık bir veya iki lt. arasında ince mukus oluşturur. Mukus, burun ve sinüsü döşeyen hücrelerin yüzeyinde bulunan ve gözle görülemeyen  süpürge gibi uzantılarla sürekli geriye doğru süpürülür. Mukus, kayarak genize, oradan da yemek borusuna gönderilir ve farkına varılmadan yutulur. Normal hallerde, burun önden akmaz. Salgının fazla olduğu veya bu salgının arkaya yönlendirilemediği zamanlarda burundan akıntı olur.

Basit soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarında, soğuk havada, alerjide, belirli yiyecek ve baharatlarda, gebelikte ve hormon değişikliklerinde, değişik ilaçlar kullanıldığı zaman (yüksek tansiyon hapları veya doğum kontrol hapları) ve burunda yapısal bozukluklarda ince temiz salgı görülebilir.

Normal Olmayan Salgılar

Vazomotor rinit: Burun, şiş, tıkalı ve ıslak hissedilir. Bu durumda burun, değişikliklere karşı aşırı hassastır fakat alerjik bir durum söz konusu değildir.

Kalın salgı: 
Çoğu zaman, kışın soğuk havalarda, sıcak ev ve binalarda yaşayan kişilerde görülür. Sinüs ve burun enfeksiyonları özellikle bazı süt ürünlerinden dolayı gelişen alerji durumlarında görülür. Eğer bir burun akıntısı, koyulaşıp, sarı ve yeşil renk almaya başlarsa, bakteriyel sinüs enfeksiyonu gelişiyor olabilir. Çocuklarda bu durumda farkına varılmadan, burunda yabancı cisim (nohut, yuvarlanmış kağıt, küçük oyuncak parçası gibi) olmasından da şüphe edilebilir.

Azalan salgı: Sigara dumanından, endüstriyel hava kirliliği, otomobil egzozu gibi uyarıcılar, burun salgısını azaltır. Salgı azaldığı zaman, normalden daha fazla koyulaşır ve artmış mukus gibi hissedilebilir. Hava akımının düzgün olmasını engelleyen burun eğrilikleri de salgının azalmasına ya da çoğalmasına neden olabilirler. Yaş arttıkça, burun salgısı azalarak koyulaşır. Bu durum, geniz akıntısı gibi hissedilebilir. Burunu döşeyen dokunun bazı nadir görülen hastalıklarında da mukus üretimi veya akımı etkilenebilir.

Yutma bozuklukları: 
Yutma olayı, sıvı ve katı gıdaların, ağızdan başlayarak yemek borusundan mideye kadar giden bir işlemdir. Yutma işlevi için ağız, boğaz ve yemek borusundaki kasların, birbirleri ile düzenli işlemeleri gerekir. Yutmada problem olması, gıdaların boğazda birikmesine neden olabilir. Buradan da, nefes borusuna ve ses tellerinin bulunduğu bölgeye kaçarak, seste bozulmalar ve öksürüğe yol açabilir.

Kronik boğaz ağrısı: Geniz akıntısı, genelde boğaz ağrısı ve yanmasına yol açar. Boğaz kültüründe hastalık yapacak mikrop üremez, ama bademcik ve diğer salgı üreten dokularda şişlik oluşur, boğazda rahatsızlıklar ve bir şey takılmış hissi oluşabilir. Geniz akıntısının tedavisi ile boğaz şikayetleri çoğunlukla kendiliğinden düzelir. Tedaviye başlamadan önce, teşhisin tam olarak yapılması da önemlidir. Bunun için kulak-burun-boğaz muayenesi ile laboratuvar ve röntgen tetkiklerinin yapılması gerekir.

Geniz AkıntısıTedavi Yöntemleri Nelerdir

Bakteriyel durumlar antibiyotikler ile tedavi edilirler. Ama bu antibiyotikler sadece geçici bir rahatlama sağlar Eğer kişide kronik sinüzit varsa, ağzı kapanmış sinüslerin açılması ve akıntının sağlanması için ameliyat yapılması gerekebilir. Mümkün olduğu kadar, alerji oluşturan maddelerden uzak durulmalıdır. Yatarken başı, 15-20 cm. yukarıda tutarak, yatmadan önce yemek yememekle, kafein ve alkolden uzak durarak da tedavi edilir. Ayrıca bu durumda mide asidini önleyici il]]> Yetişkinlerde Geniz Eti https://www.geniz.gen.tr/yetiskinlerde-geniz-eti.html Mon, 10 Dec 2018 16:50:54 +0000 Yetişkinlerde geniz eti, oldukça nadir görülebilir. Çocukluk döneminde 4-11 yaşları arasında aktif olarak görevini yerine getiren, bu yaşlardan sonra giderek küçülen geniz eti yetişkinlerde etkisi olmayan bir yapıdır. Ancak ge Yetişkinlerde geniz eti, oldukça nadir görülebilir. Çocukluk döneminde 4-11 yaşları arasında aktif olarak görevini yerine getiren, bu yaşlardan sonra giderek küçülen geniz eti yetişkinlerde etkisi olmayan bir yapıdır. Ancak geniz eti alerjik yapısı bulunanlarda, sık enfeksiyon geçirenlerde ve zamanında geniz eti tam olarak küçülmemiş olan kişilerde yetişkinlik döneminde de normal olmayan bir büyüme gösterebilir.

Geniz eti dışarıdan görünmeyen, yutak kanalında geniz denen yerde, boğaz bölgesinde küçük dilin arkasında yer alan, üzün salkımını andıran çocuklukta aktif olarak işlev gören lenfoepitelyal bir dokudur. Geniz bölgesi burun kanallarının  arka deliklerinin açıldığı, nazofarenks denilen üst yutak bölgesidir. Görevi solunumla burundan giren virüsleri ve bakterileri yakalamak ve antikor üretimini yapmaktır. Geniz eti bu bölgede tam orta hatta yerleşmiş, yarım kiraz gibi üst yutağın arka üst duvarından sarkmaktadır. Dokunun her iki tarafında östaki borusu adı verilen kulak geniz kanallarının ağzı yer alır. Geniz eti, geniz bademciği, tıpta adenoid, tonsilla farengea, farengea tonsil gibi isimlerle de tanımlanır.

Yetişkinlerde geniz eti problemleri

Geniz eti hastalıkları genel olarak geniz etinin büyümesi ve iltihaplanması olarak değerlendirilir. Hastalıklarla mücadele sırasında geniz etinin kendisi de büyüme gösterebilir ya da iltihaplanabilir. Geniz etinin iltihaplanması adenoidit, büyümesi ise adenoid hipertrofisi olarak tanımlanır. Bu daha çok bağışıklık sistemi aktif çocuklarda görülse de, bazen yetişkinlerde de görülebilir.

Bu dokunun büyümesi ya da iltihaplanması durumunda, cerrahi olarak alınması gerekir. Büyüyen geniz eti solunum yolunda üst kısmın tıkanmasını ya da daralmasını sağlar. Bu durumda orta kulağı havalandıran östaki borusunun işlevine engel olur, kişinin burnundan nefes almasına mani olarak, salgıların artmasına yol açar. Geniz eti ameliyatla alınsa bile, vücutta onun işlevini yerini getirebilecek başka dokular bulunmaktadır.  

Yetişkinlerde Geniz Eti
Yetişkinlerde geniz eti tedavisi

Sorun yaratan geniz eti ameliyatla kısmen ya da tamamen alınır. Adenoidektomi denilen geniz eti ameliyatı, tek başına yapılabileceği gibi, bademciklerinin de birlikte alınmasıyla uygulanabilir. Uygulanan ameliyat soğuk yöntem denilen klasik adenoid küreti yöntemiyle yapılabileceği gibi, radyofrekans, diatermi, koblator, mikrodebrider gibi yöntemlerle de yapılabilir. Ameliyatın ardından hastaların taburcu edilmeleri duruma göre 4-5 günde ya da bir sonraki gün olur. Boğaz anatomisinin bozulmaması için, ameliyatların tamamı dikişsiz yani ağız içinden yapılır. Bu nedenle hangi teknik uygulanırsa uygulansın, yaralar sekonder yara iyileşmesiyle yani kendi kendine iyileşme gösterir. Boğaz bölgesindeki açık vücuttaki diğer alanlardan farklı olarak, fibrin gibi maddelerden meydana gelen beyaz bir tabakayla kaplanarak iyileşme gösterir. Yetişkinlerde geniz eti ameliyatının çocuklara göre daha ağır bir iyileşme süreci bulunur. Tek başına uygulanan geniz eti ameliyatında ağrı ve yakınmalar sınırlı olur. Ağrılar analjeziklerle kontrol altına alınır. Birkaç gün süreyle sıvı gıdalarla, daha sonra yumuşak gıdalarla beslenirler. Bu süreçte vücudun susuz kalması önlenmesi ve bölgede oluşan kabuklanmanın sert gıdalarla kanamalara yol açmaması için beslenmeye dikkat edilmelidir.
]]>
Bebeklerde Geniz Tıkanıklığı https://www.geniz.gen.tr/bebeklerde-geniz-tikanikligi.html Tue, 11 Dec 2018 05:39:02 +0000 Bebeklerde geniz tıkanıklığı, yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda yetişkinlere göre daha çok olur. Bu nedenle burada meydana gelen rastgele herhangi bir problem, bebekte önemli sorunlara sebep olabilir. Burun solunumu başka Bebeklerde geniz tıkanıklığı, yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda yetişkinlere göre daha çok olur. Bu nedenle burada meydana gelen rastgele herhangi bir problem, bebekte önemli sorunlara sebep olabilir. Burun solunumu başka bir deyişle nazal solunum, bilhassa önceki aylarda oral solunum içgüdüsü mevcut olmayan bebekler amaçlı yaşamsal önem taşır. Emmenin devamlılığı amaçlı, meme ağızda iken bebeğin nefes alış verişini burundan sağlaması gereklidir. Geniz tıkanıklığı, bebeğin emmesini de önemli ölçüde önler. Burun bununla birlikte havanın nemlendirilmesi, ısıtılması, temizlenmesi, basıncının ve akış hızının tertip etmesi, koku alma ve orta kulağın havalandırılması fonksiyonlarına da sahiptir. Burnun tıkanması, akciğer solunum kapasitesi de düşük olur. 

Bebekler sümküremez ve burunlarını temizleyemezler. Sümkürme daha sonradan öğrenilen harekettir. Sümkürme eylemini gerçekleştirmek amaçlı çocuğun solunum kaslarını denetim etmeyi öğrenmiş olması gereklidir. 
 
Bebeklerde Geniz TıkanıklığıBebeklerde geniz tıkanıklığı neden önemlidir 

Bebeklerin burnu çabucak kurur, tıkanır ve de biz erişkinler gibi sümkürerek burnu temizleyemezler. Temel problem olarak görünse de bebeklerde burun tıkanıklığı beslenmeyi ve uyku kalitesini negatif istikamette etkiler. Burun tıkanıklığı durumda olan bebek, olması gerektiği kadar ememez, beslenemez. Beslenme esnasında çektiği güçlükten ötürü fazla miktarda gaz yutabilir bu da gaz sancılarına sebep olabilir. Geniz tıkanıklığı sürerse ortada kulağın havalanması etkilenebilir ve ortada kulak enfeksiyonu gelişebilir. Burun, akciğerlere giren havayı ısıtır, nemlendirir ve filtre eder.  Burnu tıkalı bebek yalnızca oral soluk alabilir bu da soğumuş ve kirli havanın burnun filtresinden geçmeden direk akciğerlere geçmesine yol açar. Burnu tıkalı çocuklarda solunum yolları enfeksiyonları bu nedenle sık görülür. Beslenemeyen, uyuyamayan rahatsız bebek tedirgin, uykusuz kalan aile demektir.  
 • Bebeğinize akşam yatma öncesinde bol buharlı banyoda ılık duş aldırabilirsiniz. Buhar oluşturmak amaçlı en sık kullanılan metot banyonun duşakabin kapılarını ve banyo kapısını kapatın, suyu sıcaklığı yüksek olarak açarak içerinin buharlaşmasını sağlayın. Buhar üst solunum yollarının rahatlamasına, geniz tıkanıklığının açılmasına ve gece huzurlu uyumasına destekçi olacaktır.  
 • Gece uyurken fazla yastıkta yatırabilir veya yatağın baş tarafını şiltenin altından yükseltebilirsiniz. 
 • Soğanı ikiye bölerek başucuna koyup kokusundan yarar sağlayabilirsiniz. Soğanın kuvvetli kokusu aynı mentol benzeri, burun tıkanıklığını açmak amaçlı etkin olabilen bir yoldur. 
 • Soğuk buhar makineniz varsa odasında sıcak olmayan buhar uygulayabilirsiniz veya odayı nemli tutmak yerine kalorifer peteğinin üstüne kap içinde su koyabilirsiniz veya kalın olan bir havluyu ıslatıp kalorifer peteğinin üstüne serebilirsiniz. Kalorifer havluyu kuruttukça gece kalkıp tekrar ıslatmanız gerekebilir. 
 • Yarım bardak ılık suda erittiğiniz 1/2 çay kaşığı tuzu burnunuza damlatarak tahrişi olmasını önleyebilir ve burun tıkanıklığını hafifletebilirsiniz. Hanede damlalık varsa damlalıkla damlatabilirsiniz veya çay kaşığı kullanarak veya enjektörle de damlatabilirsiniz. Bir burun deliği amaçlı 2-3 damla yeterlidir olacaktır. Tesirini göstermesi amaçlı bebeğinizin başını kısa süre geriye doğru tutunuz. 
 • Bebeğiniz halen emiyorsa kadın sütü de damlatabilirsiniz. 
 • Odasını fazla havalandırmanız en önemli etkenlerden biridir. 
 • Açık olan hava geniz ve burun tıkanıklığına faydalı olabilmektedir, dışarıya çıkarıp hava aldırmak gibi bir şansınız varsa açık havaya çıkarabilirsiniz. En küçük ihtimalle balkona dahi çıkarsanız tesirini gösterecektir. 
 • Bebeğinizin burnuna serum fiziksel damlatarak, sonrasında burun aspiratörü ile takip edebilirsiniz. 
 • Bebeğinize bolca su içiri]]>