Kronik Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

Kronik Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Geniz Akıntısı

Geniz akıntısı, normalde her insanda görülen bir durumdur. Burnumuz içerisinde günde yaklaşık 1 litre kadar mukus genizden akarak yutulmaktadır. Normal şartlarda bu durum hissedilmez. Bu jel kıvamlı akıntı, burun içerisindeki mukozayı örterek temizler ve burun ile sinüs boşluklarını buruna giren polenler, tozlar ve yabancı maddelerden arındırır. Ancak geniz akıntısı, özellikle mevsim değişiklikleri, soğuk, kuru ve kirli havalarda, bağışıklık sisteminin zayıf olduğu dönemlerde kronik bir hal alabilir. Bir diğer adı da postnazal akıntı olan geniz akıntısı, her yaşta görülebileceği gibi, özellikle bebeklik ve çocukluk çağlarında daha sık karşımıza çıkar.

Kronik Geniz Akıntısı Sebepleri Nelerdir?

  • Alerji
  • Soğuk algınlığı ve grip
  • Sinüs enfeksiyonları
  • Alerjik rinit
  • Asit reflüsü
  • İlaçlar ve gebelik

Oldukça rahatsız edici olabilen ve yaygın bir sağlık sorunu olan geniz akıntısı, genellikle çok ciddi bir durum değildir ve bazı ev reçeteleriyle bu durumdan kurtulmak mümkündür. Üst solunum yolu enfeksiyonları, nezle ve grip gibi hastalıklarda, burun içi dokularında mikropların yaptıkları hasar nedeniyle salgı miktarında artış olur; bu salgı koyulaşır ve bazen de kokulu hale gelir. Sinüzit hastaları, sinüslerinden kaynaklanan akıntılar nedeniyle geniz akıntısı hissedebilirler. Bazen bu durum kronikleşir ve sık geçirilen enfeksiyon hastalıkları ile kronik olarak ortaya çıkan yüz ve göz çevresinde ağrı, baş ağrısı, dolgunluk, burun tıkanıklığı ve koku alma bozukluğu gibi belirtilerle kendini gösterir. Kronik sinüzit hastalığında, yani uzun süreli ve sık sık sinüzit atakları geçiren hastalarda geniz akıntıları her zaman iltihaplı olmayabilir. Burnu ve sinüsleri çevreleyen dokunun (mukozanın) reaksiyonu, sinsi ve sürekli yoğun kıvamlı geniz akıntılarına yol açar.

Kronik Geniz Akıntısının Tedavisi

Günlük sıvı tüketimini artırmak, özellikle sıcak bitkisel çaylar tüketmek faydalıdır. Burnunuzu düzenli olarak evde kolayca hazırlanabilecek tuzlu su ile yıkamak ya da eczanelerde satılan sodyum klorür içerikli damlalar kullanmak burnun açılmasını sağlar. Akıntının sebebi sinüzit ise mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olmak gereklidir. Alerji var ise mutlaka tedavi edilmelidir. Alkol, sigara ve kafeinli içeceklerden uzak durmak fayda sağlar. Nemlendirici krem ile burnu nemlendirmek de kısmen işe yarayacaktır. Kronik geniz akıntısında tedaviye başlamadan önce, tahliller yapmak ve geniz akıntısına sebep olan doğru teşhise ulaşmak önemlidir. Öncelikle tam bir kulak burun boğaz muayenesi ve laboratuvar, röntgen tetkikleri yapılması şarttır. Başarılı bir tedavi ile geniz akıntısı ve boğaz şikayetleri düzeltilebilir.

Kronik Geniz Akıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Geniz Eti Ameliyatında Anestezi

Geniz Eti Ameliyatında Anestezi

Burun Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Burun Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı ve Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı ve Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Geniz Akıntısı Mide Bulantısı

Geniz Akıntısı Mide Bulantısı