Geniz Akıntısı Balgam Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Geniz Akıntısı Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Balgam; Boğazda gıcıklanma, takılma, sürekli yutkunma hissiyatı, boğazı temizleme ihtiyacı, tok karına ağız kokusu, öksürük ve yoğun balgam gibi belirtileri olan geniz akıntısı, özellikle uzun süre geçmemesi durumunda kişileri oldukça rahatsız edici hale gelir.

Geniz akıntısı burun ve sinüslerin solunum havasını nemlendirmek ve temizlemek için salgılamış olduğu mukusun, çeşitli sebeplerle koyu yapışkan ve bazı zamanlarda da kokulu halde olup, genizden boğaza ulaşmasıyla meydana gelir.

Hastalık durumlarında en çok karşılaşılan nezle ve grip gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarında, burun içi dokularında mikropların yaptıkları tahribe bağlı sızıntılar sebebi ile, salgı miktarında artış olur. Yoğun balgam temizleme ihtiyacı doğar.

Sinüzitli kişiler, sinüslerinden kaynaklanan akıntılardan dolayı, geniz akıntısı hissederler. Bazen bu durum kronik bir hale gelebilir ve sık geçirilen enfeksiyon atakları ile kronikleşmiş baş ağrısı, yüz ve göz çevresinde yoğun ağrı ve dolgunluk ile, burun tıkanıklığı ve koku alma sorunu yaşanabilir. Kronik hale gelmiş sinüzit hastalığında, yani uzun süren ve sık sık tekrarlayan sinüzit atakları geçiren hastalarda, geniz akıntıları devamlı iltihaplı olmayabilir. Burun ve sinüsleri kaplayan mukozanın reaksiyonu ve fonksiyonel sorunları nedeniyle sinsi ilerleyen, sürekli yoğun kıvamlı geniz akıntıları yaşanabilir.

Geniz akıntısını ve balgamı azaltmak için
  • Günlük sıvı tüketimini arttırılmalıdır. Özellikle sıcak tüketilen bitkisel çaylar balgamın azalması için faydalıdır.
  • Burun rutin olarak evde kolayca hazırlanabilecek tuzlu su ile yıkanmalıdır veya eczanelerde bulunan sodyum klorür içerikli damlalar kullanılmalıdır.
  • Akıntı nedeni sinüzit ise kesinlikle bir kulak burun boğaz doktorunu ziyaret edilip tedavi olunmalıdır.
  • Alerji varsa ilaç kullanılmalıdır.
  • Alkol, sigara ve kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Plaza veya rezidans yaşantısı varsa burun nemlendirici kremlerden kullanılmalıdır.
Geniz akıntısında balgam için tedaviye başlanmadan önce, araştırma yapmak ve geniz akıntısına neden olan doğru sonuca ulaşmak gerekir. İlk olarak tam bir kulak burun boğaz muayenesi ile, gerekli olan laboratuvar ve röntgen tetkikleri yapılmalıdır. Başarılı bir tedavi ile geniz akıntısı ve balgam şikâyetleri düzelecektir.

Geniz Akıntısı Balgam Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Geniz Eti Küçültme Tedavisi

Geniz Eti Küçültme Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Geniz Eti Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı ve Eti

Geniz Akıntısı ve Eti

Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuklarda Geniz Eti Büyümesi Tedavisi

Çoçuklarda Geniz Eti Büyümesi Tedavisi