Gebelikte Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Gebelikte Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte geniz akıntısı, bu dönemde hormonal değişimlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Hormonal değişimler gebe kadının vücudunda çok sayıda değişime neden olabilir. Özellikle burun içinde ve mukozada meydana gelen şişlik geniz akıntısının artışına neden olabilir. Bazı kadınlarda gebelik süresince etkili olan geniz akıntısı, doğumdan sonraki 3-4 haftada ortadan kalkar. Gebelik üç dönem halinde değerlendirilir. Eğer ilk üç aylık döneminde geniz akıntısı sorunu başlarsa, herhangi bir tedavi uygulanmadan takibe alınır. İkinci üç aylık dönemde ve son dönemde ortaya çıkan geniz akıntısında gebe kadınlara tuzlu suyla burun yıkama, antialerjik ilaçlar gibi tedaviler uygulanabilir Ancak bunların hepsi doktor gözetiminde olmalıdır.

Gebelikte geniz akıntısı neden olabilir?

Geniz akıntısı bu dönemde en fazla hormonal etkenlerden ve alerjik etkenlerden kaynaklanabilir. Bunların dışında mevsimsel olarak soğuk algınlığı, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında, sinüzit sorunlarında da geniz akıntısı sorunu yaşanabilir. Kadında burun yapısından kaynaklanan sorunlarda geniz akıntısı nedeni olabilir. Burun eti büyümesi, septum eğriliği gibi sorunlar gebelikte sadece takibe alınabilir. Doğumdan sonra bunun tedavisi yapılmalıdır.

Gebelikte geniz akıntısı nasıl teşhis edilir?

Geniz akıntısında yakınan gebe kadınların KBB muayenesi yapılmalıdır. Muayene sonuçları değerlendirilerek buna göre geniz akıntısının neden kaynaklandığı hakkında bir sonuca varılabilir. Ancak teşhiste gebelik yüzünden radyolojik tetkikler yapılmaz. Anne adayının yakınmaları doğrultusunda geniz akıntısının nedeni tespit edilmeye çalışılır.

Gebelikte geniz akıntısı tedavisi nasıl yapılır?

Geniz akıntısı tedavisi altta yatan nedene göre uygulanır. Ancak gebelikte yaşanan geniz akıntısında tedavi daha özenli yapılır. Özellikle gebeliğin ilk trimesterinde anne adayının ilaç kullanımı uygun görülmediğinden, evde alınacak önlemlerle akıntının rahatlatılması sağlanır. Bulunulan ortamın nemli tutulması, beslenmeye dikkat edilmesi, hava kirliliğinden uzak durulması gibi tedbirler alınır. İlerleyen aylarda geniz akıntısı için burun açıcı okyanus suyu, tuzlu su kullanılabilir. Alerjik etkenlerden kaynaklanan geniz akıntısında, gebe kadınların alerjenlerden uzak durması sorunu çözebilir. Eğer burundaki yapısal sorunlardan kaynaklanan bir akıntı olursa, yine tedavi için doğumdan sonrası beklenir. Çünkü bu tür sorunlarda cerrahi girişim yapılması gerekebilir. Gebelikte geniz akıntısı sorunu yaşandığında, mümkün olduğu kadar anne adayının rahatlatılmasına çalışılır. Yatarken başın yüksekte tutulması, özellikle geceleri kadının akıntıdan rahatsız olmasına engel olur. Burun mukozasında akıntıyı arttıran kuru ortamlardan uzak durulması da gerekir.

Gebelikte Geniz Akıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Geniz Akıntısı ve Eti

Geniz Akıntısı ve Eti

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kronik Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Kulak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Kulak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Burun Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Burun Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Geniz Eti Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi