Geniz Akıntısı Kulak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Geniz Akıntısı Kulak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Geniz akıntısı kulak tıkanması, boğazda bulunan enfeksiyonlar ve burun akıntısı, sinüzit gibi hastalıkların habercisi olabilir. İnsanda sinüslerin ve boğazın birbirleriyle içten bağlantı olması sonucunda bu tıkanmalar birbirini etkiler. Tıkanıklıklar kişinin nefes almasında zorluklar yaratabilir. Bu tıkanıklıkları nedenlerini ve tedavi şeklini inceleyelim.

Kulak tıkanmasının belirtileri nelerdir?

Sık görülen hastalıklar arasında yer alan kulak tıkanması kulak içinde bulunan doluluk ya da baskı sebebiyle soluk sarı renkli akıntı gelmesi ile meydana gelebilir. Ayrıca kulak tıkanması geçici duyma kayıplarına neden olabilir. Bu tıkanıklıkla birlikte kişide kulakta hafif şiddetli ağrılar yaşanılabilir. Hatta bazı durumlarda kulak içinde sesler duyulur. Kulak tıkanmasının sebepleri arasında sinüs enfeksiyonu sık rastlanan nedenler arasında yer alır. Ayrıca kulak bölgesini temizleme ihtiyacı ya da bu bölgeye sokulan yabancı maddelerin orta kulağa doğru pislikleri itmesiyle tıkanmalar meydana gelebilir. Kulak tıkanmasının sebepleri arasında üst taraftaki orta kulak tabakasında oluşan alerji sebebiyle bu bölümde basınç oluşarak kulak içinde tıkanmaya sebep olabilir. Kulak tıkanması sebepleri arasında hava basıncının büyük etkileri vardır. Hava basıncı değişimleri olan bölgelerde tıkanmadan dolayı dış kulakla iç kulak arasında bir basınç farkı oluşur ve bu sebepten dolayı dış kulak arasında şişkinlik oluşarak; bu bölgede tıkanıklık meydana gelir.

Kulak tıkanmasının tedavisi nasıl yapılır?

Kulak tıkanması tedavilerinde öncelikli olarak doktor tarafından muayene edilerek kulak tıkanmasının asıl sebebi araştırılır. Daha sonra doktorun verdiği ilaçlar kullanılarak bu bölgede bulunan tıkanmanın giderilmesi sağlanır. Yine kulak tıkanıklığının giderilmesi için kulağa sıcak baskı uygulayarak kulağın tıkanmasının büyük ölçüde kaybolması sağlanır. Bu sıcak sayesinde kulakta bulunan kan damarlarında genişlemeler görülür ve tıkanmanın giderilmesi sağlanır Ayrıca kulak tıkanmasına karşı esnemek ve sakız çiğnemek gibi basit yöntemlerde kulakta bulunan tıkanıklığı belirli ölçülerde azaltır Ayrıca yapılan esneme ve sakız çiğneme gibi durumlarda çenenin hareketiyle kulağa baskı uygulandığından dolayı bu bölgede açılmalar meydana gelebilir.

Geniz akıntısının belirtileri nelerdir?

Geniz akıntısı balgam hissi, sık sık boğaz temizleme isteği gibi problemlerle kendisine belli edebilir. Hastalarda tükürme ihtiyacı sıklıkla görülürken; geniz akıntısının öksürük ve boğazda gıcık gibi rahatsız edici etkileri görülür. Ayrıca boğaz akıntısının nefes borusuna kaçmaması için refleks olarak sürekli öksürme ihtiyacı hissedilir. Geniz akıntısı belirtileri burun tıkanıklığı, kulak tıkanıklığı, yüz bölgesinde dolgunluk, hapşırma gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Sinüzit hastalığı ya da alerjik durumlarda bunlara neden olabilir. Boğaz sorunlarında faranjit, kulak iltihaplanmaları bunun sonucu oluşabilecek kulak tıkanıklıkları gibi problemlerle karşılaşabilirler.

Geniz akıntısının tedavisi nasıl yapılır?

Geniz akıntısı bulunan kişilerin öncelikli olarak hastalığının sebebi belirlendikten sonra alacakları ilaç ve spreylerle bu bölgedeki akıntının giderilmesi sağlanır. Bu işlemler sayesinde geniz akıntısında azalmalar görülür. Ayrıca burundan alınan çeşitli tuzlu su karışımları kullanarak bu uygulama sayesinde akıntı azaltması sağlanır. Geniz akıntısı ve kulak tıkanıklığı olan kişilerin bol bol su içilmesi ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durması gerekir. Sinüzit hastalığına ve alerjiye bağlı olarak kendini belli eden geniz akıntısı, burun eti büyümesi ve böyle durumlarda tıkanmalara sebep olduğundan dolayı ameliyat ile tedavi edilmesi sağlanır. Aşırı büyümüş burun etlerinin küçültülmesi solunum yollarının ve geniz akıntısının açılması için son derece önemlidir. Oluşan geniz etinin bu bölümde yaratacağı tıkanıklığın diğer bölümlere de etki etmesi sonucu çıkan sorunları gidererek; bu bölümde bulunan geniz akıntısı ve kulak tıkanıklığı olan ortalıktan kaldırılmasına katkı sağlar.

Geniz Akıntısı Kulak Tıkanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Burun Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Bebeklerde Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Geniz Eti Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Genizde Balgam Balgam Söktürücü İlaçlar

Genizde Balgam Balgam Söktürücü İlaçlar

Güncel

Geniz Eti Ameliyatında Anestezi

Geniz Eti Ameliyatında Anestezi

Güncel

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası