Geniz Eti Bademcik Yarattığı Sorunlar
15 Mayıs 2024

Geniz Eti Bademcik Yarattığı Sorunlar

Geniz Eti Bademcik, Geniz eti ve bademcik vücudun savunma mekanizmalarından lenfoid sistemine ait organlar içerisinde yer almaktadır. Bademcik problemi yapılan muayene sırasında hasta ağzını açtığı zaman görülürken; geniz eti eti burnun arka bölgesinde, yumuşak damağın arkasında yer aldığı için görülmez. Ancak gerekirse yan grafiği adı verilen filmler çekilerek; geniz etinin görülmesi sağlanır.

Geniz etinin yarattığı sorunlar

Geniz eti büyük olduğu zaman burnun geriye açıldığı noktada tıkanıklıklar meydana getirir. Özellikle çocukta olan geniz eti tıkanıklığı; burun tıkanıklığı, ağzı açık uyuma, horlama, gizli uyku apnesi adı verilen rahatsızlıklar meydana getirir. Zamanında müdahale edilmezse çocukta damak ve yüz gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bu organizmalar büyüyen çocuk için oldukça önemlidir. Ağız yoluyla nefes alınmasından dolayı burada bulunan tıkanıklık sonucunda damak yapısında ve ön dişlerde olumsuz etkiler yaratır. Uyuma sistemi çocuklar için büyük önem taşımaktadır. Çünkü uyku esnasında salgılanan hormonlar sayesinde çocukların büyümeleri gerçekleşir. Uyku bozuklukları sonucunda çocuklarda bu salgılanan hormonlarda azalma gözlenir ve geniz eti tıkanması ve bademcik gibi problemler olumsuz etkiler yaratır. Ayrıca geniz eti bazı mikroplar için önemli görevler üstlenmektedir. Bu durumda geniz eti büyümesi o bölgeyi kapatıp; mikropların orta kulağa doğru ulaşmasını sağlanmaktadır.

Geniz eti ameliyatı yöntemi

Geniz ameliyatı çocuklarda daha fazla görülen bir hastalık olmasının yanında, yapılan tetkik ve incelemeler sonucunda o bölgedeki büyümüş olan etin alınması ile uygulanmaktadır. Bu ameliyat eskiden lokal anestezi ile yapılırken; şimdi genel anestezi sistemi ile uygulanmaktadır. Çünkü lokal anestezi esnasında çocuklarda uzun süreli psikolojik problemler yarattığı için genel anestezi altında yapılması daha doğru görülmüştür. Ameliyat esnasında ağız içinde özel aletler kullanılarak; bu işlem gerçekleştirilir. Herhangi bir yaş olmaksızın uykuda nefes sorunu yaşayan çocuklara ve yetişkinlere uygulanmaktadır. Bu ameliyat sayesinde oluşan problemler ortadan kalkarken, tekrar ettiği gözlenir.

Bademcik problemleri

Bademcik problemlerinde en çok karşılaşılan sorun bu bölgede iltihaplı virüslerin olmasıdır. Bakteriler ve virüslere göre daha çok oranda bademcik iltihabı ortaya çıkar. Bademcik problemi olan kişinin tıkanma, sürekli ağzı açık uyuma, horlama, geniz etinin olması ve bazı enfeksiyonlar sebebiyle bademciklerde problem yaşanır. Ayrıca bu problem tekrarlayıcı orta kulak iltihabı, uzun sürmeyen şekilde kulakta su birikmesi özellikle seyreden kronik sinüzit gibi hastalıklara sebep olmaktadır. Bademcik ve geniz etinin vücudun bağışıklık sisteminde yer alan organlar olduğundan dolayı bu organların zarar görmesi halinde vücudun savunma sisteminde olumsuzluklar görülür. Bu çocuklarda genellikle akciğer infeksiyonlarını artırdığı belirtilmiştir.

Bademcik ameliyatı nasıl yapılır?

Bu hastalık ameliyat sonrası tekrar etmez. Bademcik ameliyatı nadir olarak görülen tedavi şeklidir. Buradaki en önemli amaç uykuda horlama ve nefes alma durumlarına yol açan bademciğin yanında yumuşak ve küçük dil ameliyatları ile yapılması şeklinde uygulanır. Nadir olarak yetişkinlerde görülen bademcik ameliyatı, bademcik üzerindeki odacıkların yemek artıklarıyla dolmasıyla ağızda sürekli kötü bir koku oluşmasına sebep olur. Bu ameliyat olacak kişiler sigara içiyorsa, bu ameliyat sonrası bırakmaları gerekir. Çünkü kronik farenjit dediğimiz, boğazda yanma ve batma gibi seyreden hastalığa sebep olmaktadır. Bademcik ameliyatı ağrılı bir ameliyattır ve yetişkinlerde daha zor yapıldığı bilinmektedir. Yumuşak damar ameliyatları ile yapıldığında ağrı daha fazla görülür. İğne şeklinde ağrı kesiciler ile bu ağrıların hafifletilmesi sağlanır. Ameliyat öncesinde bademcik ameliyatı olacak kişinin Aspirin almaması çok önemlidir. Hastalar kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyor ise bu ameliyat olmadan belirli bir süre önce bu ilaçları bırakması gerekir. Bademcik iltihabı üzerinde bulunan enfeksiyon gibi herhangi bir başka rahatsızlık bulunmamalıdır. Ayrıca ameliyat sonrasında hastaya ödem ve ağrıyı azaltmak için dondurma gibi soğuk gıda tüketmesi tavsiye edilir. Boğazdan geçecek yumuşak gıdalar içeren bir diyet listesi ile bu bölümdeki ağrıların ve yaraların iyileşmesi sağlanır. Ameliyat sonrasında doktorun verdiği ağrı kesici ve antibiyotikler ile hastanın ağrılarının hafifletilmesi sağlanır. Zor bir ameliyat olmasının yanı sıra, yapılan işlemler sonucunda hastalarda rahatlamalar gözlenir.

Geniz Eti Bademcik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Burun Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Burun Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Güncel

Yetişkinlerde Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi