Bebeklerde Geniz Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Geniz Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde geniz tıkanıklığı, yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda yetişkinlere göre daha çok olur. Bu nedenle burada meydana gelen rastgele herhangi bir problem, bebekte önemli sorunlara sebep olabilir. Burun solunumu başka bir deyişle nazal solunum, bilhassa önceki aylarda oral solunum içgüdüsü mevcut olmayan bebekler amaçlı yaşamsal önem taşır. Emmenin devamlılığı amaçlı, meme ağızda iken bebeğin nefes alışverişini burundan sağlaması gereklidir. Geniz tıkanıklığı, bebeğin emmesini de önemli ölçüde önler. Burun bununla birlikte havanın nemlendirilmesi, ısıtılması, temizlenmesi, basıncının ve akış hızının tertip etmesi, koku alma ve orta kulağın havalandırılması fonksiyonlarına da sahiptir. Burnun tıkanması, akciğer solunum kapasitesi de düşük olur.

Bebekler sümküremez ve burunlarını temizleyemezler. Sümkürme daha sonradan öğrenilen harekettir. Sümkürme eylemini gerçekleştirmek amaçlı çocuğun solunum kaslarını denetim etmeyi öğrenmiş olması gereklidir.

Bebeklerde geniz tıkanıklığı neden önemlidir?

Bebeklerin burnu çabucak kurur, tıkanır ve de biz erişkinler gibi sümkürerek burnu temizleyemezler. Temel problem olarak görünse de bebeklerde burun tıkanıklığı beslenmeyi ve uyku kalitesini negatif istikamette etkiler. Burun tıkanıklığı durumda olan bebek, olması gerektiği kadar ememez, beslenemez. Beslenme esnasında çektiği güçlükten ötürü fazla miktarda gaz yutabilir bu da gaz sancılarına sebep olabilir. Geniz tıkanıklığı sürerse ortada kulağın havalanması etkilenebilir ve ortada kulak enfeksiyonu gelişebilir. Burun, akciğerlere giren havayı ısıtır, nemlendirir ve filtre eder. Burnu tıkalı bebek yalnızca oral soluk alabilir bu da soğumuş ve kirli havanın burnun filtresinden geçmeden direk akciğerlere geçmesine yol açar. Burnu tıkalı çocuklarda solunum yolları enfeksiyonları bu nedenle sık görülür. Beslenemeyen, uyuyamayan rahatsız bebek tedirgin, uykusuz kalan aile demektir.
 • Bebeğinize akşam yatma öncesinde bol buharlı banyoda ılık duş aldırabilirsiniz. Buhar oluşturmak amaçlı en sık kullanılan metot banyonun duşakabin kapılarını ve banyo kapısını kapatın, suyu sıcaklığı yüksek olarak açarak içerinin buharlaşmasını sağlayın. Buhar üst solunum yollarının rahatlamasına, geniz tıkanıklığının açılmasına ve gece huzurlu uyumasına destekçi olacaktır.
 • Gece uyurken fazla yastıkta yatırabilir veya yatağın baş tarafını şiltenin altından yükseltebilirsiniz.
 • Soğanı ikiye bölerek başucuna koyup kokusundan yarar sağlayabilirsiniz. Soğanın kuvvetli kokusu aynı mentol benzeri, burun tıkanıklığını açmak amaçlı etkin olabilen bir yoldur.
 • Soğuk buhar makineniz varsa odasında sıcak olmayan buhar uygulayabilirsiniz veya odayı nemli tutmak yerine kalorifer peteğinin üstüne kap içinde su koyabilirsiniz veya kalın olan bir havluyu ıslatıp kalorifer peteğinin üstüne serebilirsiniz. Kalorifer havluyu kuruttukça gece kalkıp tekrar ıslatmanız gerekebilir.
 • Yarım bardak ılık suda erittiğiniz 1/2 çay kaşığı tuzu burnunuza damlatarak tahrişi olmasını önleyebilir ve burun tıkanıklığını hafifletebilirsiniz. Hanede damlalık varsa damlalıkla damlatabilirsiniz veya çay kaşığı kullanarak veya enjektörle de damlatabilirsiniz. Bir burun deliği amaçlı 2-3 damla yeterlidir olacaktır. Tesirini göstermesi amaçlı bebeğinizin başını kısa süre geriye doğru tutunuz.
 • Bebeğiniz halen emiyorsa kadın sütü de damlatabilirsiniz.
 • Odasını fazla havalandırmanız en önemli etkenlerden biridir.
 • Açık olan hava geniz ve burun tıkanıklığına faydalı olabilmektedir, dışarıya çıkarıp hava aldırmak gibi bir şansınız varsa açık havaya çıkarabilirsiniz. En küçük ihtimalle balkona dahi çıkarsanız tesirini gösterecektir.
 • Bebeğinizin burnuna serum fiziksel damlatarak, sonrasında burun aspiratörü ile takip edebilirsiniz.
 • Bebeğinize bolca su içirin ve C vitamini destekli beslemeyi unutmayınız.
 • Buradaki yöntemler dışında uygulayabileceğiniz yollar olabilir. Bunun için bir uzmana danışmanız önerilir.

Bebeklerde Geniz Tıkanıklığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Geniz Eti Ameliyatında Anestezi

Geniz Eti Ameliyatında Anestezi

Haber Bülteni

Güncel

Geniz Akıntısı ve Eti

Geniz Akıntısı ve Eti

Güncel

Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi