Alerjik Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Alerjik Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik geniz akıntısı, birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilse de en yaygın nedeni saman nezlesidir. Saman nezlesi, alerjik rinit olarak tanımlanır. Burun içini saran mukozanın alerjenlere bağlı iltihaplanması olarak bilinen alerjik rinit, ciddi anlamda geniz akıntısına yol açar. Alerjik rinit ile seyreden alerjik geniz akıntısı genelde yaşam boyu devamlılığını korur. Küçük yaşlarda başlayan alerji, yaş ilerledikçe azalsa da tam olarak iyileşme sağlanamaz. Alerjik rinit, özellikle polenlerden dolayı oluşsa da başka alerjenler de neden olabilir. Rahatsızlığın tedavi edilmeden iyileşme oranı oldukça düşüktür. Geniz akıntısına yol açan alerjen tespit edilirse ve bu alerjenden uzak durulursa şikâyetler üzerinde önemli fayda sağlanabilir. Alerjik rinit ve beraberinde alerjik geniz akıntısına maruz kalan kişi sayısı oldukça fazladır. Toplumda yaklaşık olarak 10 kişiden birinde alerjik nezle ile geniz akıntısı görülmektedir. Alerjik olarak seyreden geniz akıntısı, kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürerek hem sosyal hem de psikolojik problemlere yol açabilir.

Alerjik geniz akıntısı burun iltihabı olarak da tanımlanabilir. Alerjenlere bağlı gelişen burun iltihabı, burunda hava yolu mukozasına yapışır ve alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olur. Polenlerin sık olduğu mevsimlerde meydana geldiğinde mevsimsel rinit olarak tanımlanır. Bu dönemlerde oluşan alerjik rinit geçene kadar geniz akıntısı devam eder. Rinitin bir de yıl boyu süren türü vardır. Yıl boyu devam eden alerjik rinit, perenial rinit olarak bilinir. Yıl boyunca kedi, köpek tüyü, deterjanlar, kimyasal maddeler, ev tozu, hava kirliliği gibi nedenlerden dolayı oluşum gösterir. Yine yıl boyunca rinit ile alerjik geniz akıntısı yaşanabilir. Bu tür maddelere karşı gerekli önlemler alınırsa rinit nedeniyle yaşanan şikâyetler hafifletilebilir.

Alerjik Geniz Akıntısının Nedenleri
 • Havada uçuşan polenler
 • Küf, hayvan tüyü, ev tozu, sigara dumanı
 • Hamam böcekleri alerjik geniz akıntısı nedenleri arasında sayılabilir
Alerjik Geniz Akıntısı ile Yaşanabilecek Problemler
 • Burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı
 • Göz sulanması ve gözlerde kaşıntı
 • Öksürme, hapşırma ve boğaz ağrısı
 • Koku ve tat alma duygusunda bozukluk
 • Geniz akıntısı ile kötü koku
 • Ağız kuruluğu
 • Yorgunluk, algılama güçlüğü
 • Uyku problemleri
 • Hırıltılı solunum ve baş ağrısı
 • Burun kaşıntısı

Alerjik geniz akıntısı genellikle alerjiye yatkın olan ve atopik olarak tanımlanan bireylerde sık görülür. Akıntının hangi mevsimde ve neden ortaya çıktığı teşhis ve tedavi için oldukça önemlidir. Teşhis için uygulanan testler sonuca ulaştırmasa da şikâyetler teşhis için yeterli olabilir. Alerjik rinit teşhisinde birçok test bir arada kullanılabilir. Deride alerji testleri tanı için sıkça kullanılır. Ağız içi muayenesinde geniz akıntısı kolaylıkla tespit edilebilir.

Alerjik Geniz Akıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alerjik geniz akıntısını tedavi edebilmek için ilk önce akıntıya neyin sebep olduğunu bulmak gerekir. Alerjenlerden uzak durmak, ilaç tedavisi, aşı tedavisi, fototerapi ve cerrahi işlem tercih edilebilecek tedavi yöntemleri arasındadır. Hastanın tozlu, kirli ve polenli ortamlardan kaçınması, eğer bu ortamlarda mecburi bulunması gerekiyorsa maske kullanması şikâyetleri büyük oranda azaltır. Bulunulan ortamın havalandırılmasına ve temizliğine özen gösterilmelidir. Hastanın kaldığı evde hayvan beslemek yanlış olacağı için kaçınılması gerekir. Tüylü ya da yünlü battaniyeler yerine pamuklu ya da sentetik battaniyeler kullanılmalıdır. Doktorun reçete ettiği ilaçlar dozunda ve düzenli kullanılmalıdır. Bu tür önlemler alındığında yaşanan şikâyetlerde büyük oranda hafifleme sağlanır.

Alerjik Geniz Akıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Geniz Akıntısı ve Eti

Geniz Akıntısı ve Eti