Aşırı Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Aşırı Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Geniz Akıntısı, Geniz akıntısı oldukça huzursuz edici olabilen çok yaygın bir sağlık sorunudur. Bu makalede geniz akıntısından kurtulmak için birtakım ev ilaçları önereceğiz. Burun içerisinde yer alan çeşitli bezler her gün belirli oranda (1-2 litre) mukus üretirler. Günde 1-2 litre mukus üretimi vücut için normal bir fonksiyondur. Bu üretim vücudun savunma mekanizmalarından biridir. Bu mukus nazal pasajın temizlenmesini sağlamaktadır. Mukusun ana fonksiyonları burun zarlarını temizlemek, havayı nemlendirmek, yabancı parçacıklardan kurtulmak ve burun geçişini nemli tutmaktır. Fakat bazı durumlarda, birtakım sebeplerle bu mukus fazla üretilir ve burun ile boğazın arkasındaki bazı bölgelerde birikirler. Bu duruma geniz akıntısı veya postnazal akıntı denilmektedir. Üretilen fazla mukus çok kalın veya çok ince olabilmektedir ve durum kişi için oldukça huzursuz edicidir.

Aşırı Geniz Akıntısı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Bu hali tetikleyen çeşitli faktörler yer almaktadır. Bu faktörler alerji, soğuk algınlığı ve grip, sinüs enfeksiyonları, rinit, asit reflüsü, ilaçlar ve hamilelik olabilmektedir. Geniz akıntısı yaşadığınızda görülebilecek sıkıntılar ise boğazda şişlik, boğazın gerisinde tıkanan mukus, öksürük ve boğuk bir sestir. Bunu yaşayan biri için oldukça sinir bozucu bir vaziyettir, bu nedenle kişi hemen bu durumdan kurtulmak isteyecektir. Geniz akıntısı çoğunlukla çok ciddi bir durum değildir ve birtakım ev reçeteleriyle bu durumdan kurtulmanız mümkündür.

Aşırı Geniz Akıntısına Karşı Evde Uygulanabilecek Bazı Formüller

Etkili sonuç elde edebilmek için kullanabileceğiniz birçok ev reçetesi yer almaktadır. Bu ev reçetelerinin çoğu mukusu inceltme veya kurutma yolu ile mukustan kurtulmaya yardımcı olabilir.

Aşırı Geniz Akıntısına Karşı Sıvı Tüketimi

Sıvı tüketimi yutak bölgesinde takılıp kalan mukusun rahatlatılmasına yardımcı olan etkili bir tedavidir. Bu mukusun parçalanarak olduğu yerden mideye indirilmesine yardımcı olacaktır. Meyve suları, su ve bitkisel çaylar gibi çeşitli sıvılar içmeyi deneyiniz. Gün içinde en az 8 bardak su içmek sıkıntıları hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Aşırı Geniz Akıntısına Karşı Süt Ürünlerinden Uzak Durun

Geniz akıntısından kurtulmak için süt ürünleri tüketimini engellemek zorunludur. Bunun sebebi süt ürünlerinin nazal pasajdaki mukusun kalınlaşmasına ve fazla üretimine neden olmasıdır. Bu da geniz akıntısının vaziyetini daha da kötüleştirebilir. Ayrıca fazla baharatlı yiyecekler ve kızartmalar da durumu kötüleştirebilir, bu sebeple bu tarz besinlerden de uzak durulmalıdır.

Aşırı Geniz Akıntısına Karşı Tuzlu Su ile Gargara

Tuzlu su ile gargara yapmak geniz akıntısı için yüzyıllık bir çözüm olmuştur. Yarım çorba kaşığı tuz alın ve ılık bir bardak suya ekleyin. Günde üç defa bu karışım ile gargara yapın. Bu karışım nazal pasajda saklanan fazla mukusun temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Aşırı Geniz Akıntısına Karşı Buhar Banyosu

Buhar banyosu yapmak boğaz veya genizde birikmiş olan mukusun temizlenmesine yardım edecektir. Buhar banyosu fazla mukusu incelterek geniz akıntısını ferahlatacaktır. Ayrıca buhar banyosunu daha etkili duruma getirmek için suya az miktarda zencefil ve tuz da eklenebilir.

Aşırı Geniz Akıntısına Karşı Bitki Özleri

Tarçın ve kekik benzeri birtakım bitki özleri fazla mukusu gevşetir ve tahrişin giderilmesini sağlamaya yardımcı olabilmektedir. Bu bitki özlerinin çoğu antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Böylelikle, bağışıklık sistemini güçlendirir ve burunda meydana gelen tahrişi rahatlatmayı sağlayabilir.

Aşırı Geniz Akıntısına Karşı Bal ve Zencefil

2 çay kaşığı kadar balı bir kaba koyup içine birkaç damla zencefil suyu ekleyin. Sonra içine biraz karabiber serpin ve bu karışımı ısıtın. İstenilen sonuçları elde edebilmek için günde iki defa bu karışımı tüketin. Bu karışım geniz akıntısının sebep olduğu tahriş olmuş boğaz için harika bir çözümdür.

Aşırı Geniz Akıntısına Karşı Kabartma Tozu Burun Spreyi

Ilık su içine bir çay kaşığı kabartma tozu koyup doğal bir burun spreyi elde edebilirsiniz. Bu karışım burunda toplanan mukusu nemlendirir ve rahatlıkla çıkarılmasına yardımcı olur. Ayrıca bu teknikte kabartma tozu yerine tuz da kullanılabilir.

Aşırı Geniz Akıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Geniz Eti Ameliyatında Anestezi

Geniz Eti Ameliyatında Anestezi

Geniz Akıntısı ve Eti

Geniz Akıntısı ve Eti

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Bebeklerde Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Geniz Eti Horlama Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti Horlama Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Hamilelikte Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Geniz Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Geniz Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yetişkinlerde Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Geniz Eti Bademcik Yarattığı Sorunlar

Geniz Eti Bademcik Yarattığı Sorunlar