Geniz Akıntısı Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Geniz Akıntısı Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Geniz akıntısı boğaz yanması: Yaşayan herkeste gerek işte gerek evde gerekse sosyal yaşamda keyfi kaçmaktadır. Geniz akıntısı bir kanser gibi kişiyi endişelendirip korkutmaz fakat çok rahatsız eder. Geniz akıntısı ve boğaz yanması bir hastalık değil hastalık belirtisi olmaktadır. Birden fazla sebebi olabilir. Uzun süre üstüne düşmeden günlük hayatımızı sürdürebileceğimiz çalışmamızı engellemeyen fakat zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Geniz akıntısı burun boşluğunun arka tarafından boğaza doğru yutularak kaybolan bir akıntı olduğu için kişi bunu göremez. Bu yüzden mutlak bir doktora gidip muayene esnasında doktorun akıntının rengine kokusuna bakarak teşhis koyma konusunda yardımcı olacaktır. Sigara kullanan ve sigara dumanına maruz kalan kişilerde geniz akıntısı ve boğaz yanması daha sık görülmektedir. Geniz akıntısının en büyük etkeni sinüzit olma ihtimali çok fazladır.

Geniz akıntısı boğaz yanmasının nedenleri: Geniz akıntısı boğazda balgam hissi gıcıklanma boğazda yanma nedeniyle kişide sürekli yutkunma ihtiyacı duyarlar. Bu durum kişiyi toplum içerisinde güç durumda bırakabiliyor. Örneğin bir konuşma sırasında sürekli boğaz temizleme alışkanlığı ve öksürük keyif kaçırabiliyor. Geniz akıntısı geceleri öksürük ve gıcık krizi uykudan bile uyanmamıza sebep olabilir. Geniz akıntısı ve boğaz yanmasının birçok nedeni bulunmaktadır bu nedenler arasında bunlardan bazıları girip veya nezle olabilir bunlar en basit nedenlerdir. Diğer nedenler ise hava ısı değişimi, sigara kullanımı, dumana maruz kalma, az su alınması veya hiç su içilmemesi olabilir. Bunlar tedavisi zor olmayan nedenlerdir örneğin bol su içilebilir veya sigara bırakılabilir. Bazı sistematik hastalıklar veya ilaç kullanımları da geniz akıntısına ve boğaz yanmasına neden olabilir. Özellikle astım hastaları ve şeker hastalarının kullandığı ilaçlar geniz akıntısına neden olabilir. Fakat geniz akıntısına ve boğaz yanmasına sebep olan esas kaynak burun ve sinüs hastalıklarıdır. Geniz akıntısı boğaz yanması gibi şikâyetleri olan kişilerin mutlak bir doktora başvurmaları gerekmektedir.

Geniz akıntısı boğaz yanmasına iyi gelebilecek bazı pratik bilgiler: bu gibi şikâyetleri olan kişiler kesinlikle sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdır. Bol su alımı ve burun solunumu yapılması çok önemlidir. Çeşitli hastalıklar için kullanılan ilaçları bu gibi şikâyetlere neden olup olmadığı doktora sorulmalıdır ve mümkünse değiştirilmelidir. Nezle, girip ve alerjik nezle gibi üst solunum rahatsızlıklarında tıbbi yardım alınabilir. Geniz akıntısı boğaz yanmasının tedavisinde en önemli yöntem ilk olarak nedenin belirlenmesidir. Nedeni belirlendikten sonra ilk olarak ilaç kullanımıyla tedavi denenir fakat kronikleşmiş bir hastalık nedeniyle bu şikâyetler oluşuyorsa ameliyat yöntemine başvurulabilir. Örneğin burun eti şişmesi sinüzit veya kronik alerjik nezle de ameliyat gerekmektedir. Bu gibi kronik olmayan durumlarda ve kolay tedavi edilebilir şekilde olanlarda evde tuzlu suyla burun solunumu yapılabilir veya ılık süte bal ekleyip içerek boğazdaki yanma hissini azaltabilir veya yok edebilirsiniz. Dilerseniz aynı şekilde ılık sütün içerisine bal dövülmüş çörek otu ve bir tatlı kaşığı bal ekleyip içebilirsiniz. Boğazdaki yanmayı, öksürüğü ve gıcık krizini de ortadan kaldıracaktır. Geniz akıntısı boğaz yanması gibi şikâyetlerde yapılması gereken en doğru yöntem Uzman bir doktora başvurmak olacaktır.

Geniz Akıntısı Boğaz Yanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni