Bebeklerde Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

Bebeklerde Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Geniz Eti

Bebeklerde geniz eti sorunları, sıkça karşılaşılan sağlık problemleri arasındadır. Geniz eti, burunla boğaz arasındaki, küçük dilin arka tarafında bulunan üzüm salkımını andıran bir dokudur. Bu doku, dış ortamdan vücuda giren bakteri ve virüsleri yakalama ve sonrasında vücuttaki koruma mekanizmasının sağlanması amacıyla antikor üretimini tetikleme görevini üstlenir.

Geniz eti, en fazla çocukluk çağında etkin bir şekilde görev yapar ve özellikle 4-10 yaş arasındaki çocuklarda işlevini tam olarak yerine getirir. Ancak bebeklik döneminde de geniz eti sorunları yaşanabilir. Geniz eti büyümesi veya iltihaplanması durumlarında, geniz eti ameliyatı gerekebilir. Bu durumda bebeklerde üst solunum yolunda tıkanma ve daralma gibi problemler ortaya çıkar. Sonuç olarak, orta kulakta havalanma görevini üstlenen östaki borusunun işlevi engellenir, nefes almada zorluk yaşanır ve akıntılara neden olur.

Geniz eti bebeklerde ameliyatla alınsa bile, aynı görevi yapabilecek diğer dokular bebeklerin hastalıklardan korunmasını sağlar. Tedavi edilmemiş geniz eti sorunları, bebeklerde gelişim geriliğine kadar giden problemlere yol açabilir.

Bebeklerde Geniz Eti İltihaplanması ve Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

  • Burundan nefes almak yerine ağızdan nefes almak
  • Burun tıkanıklığı sorunu ile birlikte genizden konuşmak
  • Uykuda horlama ve uyku düzensizliği
  • Solunumun sesli olması
  • Uykuda kısa süreli nefes durması yani uyku apnesi
  • Boyundaki bezelerde büyüme
  • Burunda, sinüslerde ve genizde tekrarlayan iltihaplanma

Bebeklerde Geniz Eti Muayenesi ve Tanısı Nasıl Konulur?

Bebeklerde geniz eti nedeniyle yukarıdaki belirtiler mevcutsa, ailenin hemen Kulak Burun Boğaz (KBB) muayenesi için doktora başvurması gerekir. Doktor, aileden alınan bilgilerle birlikte yapılacak radyolojik incelemeler ve endoskopik muayene sonucunda geniz etindeki sorunları değerlendirir. Ailenin doktora verdiği bilgiler burada büyük önem taşır.

KBB muayenesi sırasında geniz eti doğrudan görülmez. Özellikle bebeklerde horlama, solunumun hırıltılı olması, ağızdan nefes almak gibi belirtiler varsa bunlar doktora mutlaka aktarılmalıdır. Bu belirtiler geniz etinden kaynaklanabilir. Teşhiste endoskopik muayene oldukça yararlı olur. Geniz etindeki büyüme ise radyolojik incelemeler sonucunda tespit edilir.

Bebeklerde Geniz Eti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Teşhis sırasında geniz etinin iltihaplı olduğu belirlenirse, hastalar antibiyotik tedavisine alınır. İltihaplanma tespit edilmezse, geniz eti ameliyatı için bir süre daha beklenebilir. Bazen büyüyen geniz eti kendiliğinden küçülebilir. Ancak tekrarlayan iltihaplanma, nefes almada zorluk, uyku apnesi, konuşma bozukluğu, gelişim sorunları gibi ciddi durumlarda hastanın ameliyat edilmesine karar verilebilir.

Ameliyat kararı verilen bebekler küçük olduklarından, genel anestezi uygulanır. Operasyon yaklaşık 20 dakika sürer. Herhangi bir kesi yapılmadan, özel bir alet yardımıyla ağızdan geniz eti çıkarılır. Ameliyat nedeniyle kanama, solunum sorunu gibi komplikasyonların yaşanmaması için, bebekler bir süre gözlem altında tutulur ve ardından taburcu edilebilir.

Bebeklerde Geniz Eti Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Haber Bülteni

Güncel

Geniz Eti Bademcik Yarattığı Sorunlar

Geniz Eti Bademcik Yarattığı Sorunlar

Güncel

Geniz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Yanması Belirtileri ve Tedavisi