Alerjik Geniz Eti Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Alerjik Geniz Eti Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik geniz eti büyümesi, Herhangi bir sebep dolayısıyla vücudun karşılaştığı sorunlara karşı duyarlı hassas bir hale gelmesinden sonra tedavi edilmesi ile yeniden karşılaşılan duruma tepki göstermek ile alerji gözlenir. Ayrıca çocuklarda görülen bademcikler bağışıklık sisteminin hücrelerinin bulundurduğu yapılarda yer alır. Burada bulunan duyu organlarının asıl görevi vücuda ağız ve burun yolu ile giren yabancı maddelere karşı özellikle de enfeksiyon gibi parazitlere karşı savunma yapmaktır. Bağışıklık sisteminde önemli görevi olan geniz eti ağzımızı açtığımızda dilimizin arkasında görülen boğazın arka duvarında boşlukta olan bir bölgede yer alır. Bu bölgede daralma sonucunda nefes almalar zorlaşır ve geniz savunma sırasında kapasitesini daha fazla artırmak için büyümeye yapar. Büyüme sonrasında da o bölgede tıkanmalara neden olur. Böylelikle üst solunum yolu enfeksiyonunun olması gibi sebeplere bağlı olarak geniz eti problemi yaşanması görülür. Genellikle çocuklarda rastlanan alerjik geniz eti büyümesi, uyku apnesi, sık bademcik iltihabı, horlama, sinüzit ve orta kulak iltihabı, işitme kaybı, büyüme gelişiminde gerileme, iştahsızlık, kilo kaybı, kalp ve akciğer problemlere sebep olabilir. Bu yüzden çocuklara geniz eti ameliyatı gerekebilir. Ancak burada önemli olan konu alerjik olan geniz eti büyümesi tekrar edebilir.

Alerjik geniz eti büyümesinin sebepleri nelerdir?

Bağışıklık sisteminde yetersizlik, enfeksiyonel hastalıklar, genetik yatkınlık ve alerjik gibi durumlar gözlenmektedir. Geniz eti büyümesi olan çocuklarda geniz eti ameliyatı öncesinde mutlaka alerjik nezle yönünde incelemeler yapılması gerekir. Ayrıca geniz eti büyümesi çocuklarda konuşma bozukluğuna ve solunum yolu bozukluğuna sebep olmaktadır. Genellikle çocukların geniz eti büyümesi başka tıkanmaları etkileyebilir.

Alerjik geniz eti ameliyatı öncesi alerjik nezle kontrolü

Alerjik geniz eti ameliyatı gerektiren çocukların alerjik nezle yönünden incelenmesi son derece önemlidir. Sık sık hapşırma, burun kaşınması, geniz akıntısı, alerji gibi bulgular rastlanan çocukların incelenmesi gerekir. Aksi halde alerjik belirtileri gösteren çocukların gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Bu hastalığın tedavisinde ameliyatsız küçülme gözlenebilir. Geniz eti büyümesi sebebiyle çocukların bademciklerinde büyümeler görülür. Alerjik nezle sebebi ile oluşan geniz akıntısı, geniz etinin büyümesi ve geniz eti yüzünden burun tıkanmasına neden olabilir. Bademcik iltihabına sebep olur ve bademciklerin büyümesini etkiler. Çocuklarda sıklıkla gözlenen geniz eti ameliyatı öncesinde rahatlama sağlanamaz ise ameliyat gerekir. Bu hastalıkta orta kulak iltihabı, uyku bozukluğu, horlama, geniz eti büyümesinin belirtileri arasında görülür ve problem yaşayan çocuklar büyük sıkıntı yaşarlar. Sabah kalktıklarında uykusuzluk hali devam eder ve çocuklarda hapşırma olayı sık rastlanır. Ayrıca nezle, hapşırma ve burun kaşıntısı gibi stresi tetikleyen durumlar meydana getirir. Alerjik nezle çocuklarda alerjik astım hastalığını tetikler. Bunların bütün olarak değerlendirilip; testlerinin yapılması son derece önemlidir. Yapılacak testler sonrasında ameliyat olması gerekiyor ise ameliyat kararı verilir. Bu durumda çocukta geçici bir rahatlama sağlanır.

Alerjik geniz etinin ameliyatı ve sonrası

Geniz eti ameliyatı olması gereken çocukların alerjik nezle tedavisi olmasına rağmen rahatlama olmadığı durumlarda çocuklarda ameliyat olunması doğru bir yaklaşım olarak görülür. Bazen geniz eti çocuk için çok zararlı bir duruma sebep olur ve bademcik iltihabı, sinüzit, işitme sorunları, kilo almada yetersizlik, iştahsızlık gibi çocukların huzursuz büyümesini tetiklemektedir. Böyle durumlarda yapılması gereken tek çözüm geniz eti ameliyatı yapılarak; çocuğun rahatlamasını sağlamaktır. Geniz eti büyümesine bağlı olarak çocuklarda görülen horlama gibi durumlara karşı geniz eti ameliyatı gerçekleştirilmesi gerekir bu tedavi sonrasında geniz etinde büyüme tekrar eder.

Alerjik Geniz Eti Büyümesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Geniz Akıntısı ve Eti

Geniz Akıntısı ve Eti

Haber Bülteni

Güncel

Geniz Eti Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası