Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı, Bademcik ağız iç kısmında dilin arka yan taraflarına olan lenf dokulardır, geniz eti ise burnumuzun iç arka kısmında olan lenf dokusudur. Vücudumuzun nefes yollarında bulunmalarından dolayı normalin dışında büyümeleri halinde nefes almamızı güçleştirir ve bu durumda, tedavi edilmediği takdirde de farklı hastalıklara yol açıp ölüme dahi sebebiyet verebilir. Bu hastalık özellikle çocuklarda görülmesine karşın yetişkin insanlarda da bu tür rahatsızlıklar görülebilir. Ama çocukların nefes yolu yetişkin insanlara göre daha küçük olduğundan tıkanma riski daha fazladır.

Bademcik ve geniz etinin belirtileri nelerdir?
 • Uykuda aşırı derecede horlama
 • Uyku halinde iken terleme
 • Dış gıcırdaması
 • Huzursuzluk
 • Öğrenme güçlükleri
 • Boğazda şişlik ve beraberinde zor nefes almak.
 • Bademciklerde iltihaplanma
 • Çabuk çabuk diş çürümeleri
 • Yüz bölgesinde büyümeler ve şekil bozuklukları
Bademcik ve geniz eti ameliyat yöntemleri nelerdir?
 • Klasik ameliyat yöntemi, Bademcik ve geniz etinin mekanik alet yardımı ile bulunduğu yerden tamamen ayırt edilerek çıkarılmasıdır. Uzun yıllardır kullanılmış ve hala bazı genel cerrahlar tarafından kullanılmaya devam edilen bir teknikler. Ameliyat edilen hastaya genel anastezi uygulanarak yapılır.
 • Radyofrekans ameliyat yöntemi, Radyofrekans ameliyat yöntemini büyük çocuklarda ve yetişkinlerde uygulanan bir teknik olup özellikle son yıllarda uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde amaç bademcikleri yerinden çıkartmak değil radyofrekans yöntemi ile büzüştürüp zararsız hale getirmek hedeflenir ve çok daha ağrısız bir uygulama olup bölgesel anastezi uygulanır. Hastanın taburcu süresi ve normal yemek yemeye dönme süresi daha kısadır.
Bademcik ve geniz eti ameliyat nasıl yapılır?

Bademcik ve geniz eti ameliyatı ikisi birlikte aynı anda yapılabilir. Bir seferde alınan narkozun etkisi ile tek seferde m bademcik ve geniz eti ameliyatı bir seferde yapılan yöntemi ile temizlenir. Ameliyatta amaç iltihaplı olan bademcik veya geniz etini temizlemektir. Ameliyat yapılacak hastaya müdahale edilirken ağız açık kalacak şekilde bazı aparatlar yardımı ile sabit kalması sağlanır ve ameliyat işlemine başlanır. Ameliyat sonrası hasta aynı gün içerisinde veya bir sonraki gün narkozun etkisi geçtikten sonra taburcu edilir. Hastaya ilk öncelikle sıvı gıdalar veya dondurma gibi soğuk kanamayı engelleyici gıdalar tavsiye edilir ve normal duruma gelmek için 1 veya 2 hafta süre zaman gereklidir. Ameliyat sonrası aşırı sıcak gıdalar yemek kanamayı arttırır. Herhangi bir aksilik çıkmadığı takdirde ameliyat süresi ortalama 30 dakikadır. Ameliyattan bir gün sonra o bölgenin iyileşme süreci başladığından dolayı sarı veya beyaz bir tabaka oluşabilir ve endişe edilecek bir durum değildir. İyileşme belirtisi olarak nitelendirilir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Geniz Eti Küçültme Tedavisi

Geniz Eti Küçültme Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Geniz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Kanlı Balgam Sebepleri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Kanlı Balgam Sebepleri ve Tedavisi

Geniz Eti Horlama Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti Horlama Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Geniz Akıntısı Mide Bulantısı

Geniz Akıntısı Mide Bulantısı

Güncel

Geniz Eti Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Eti Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi