Çoçuklarda Geniz Eti Büyümesi Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çoçuklarda Geniz Eti Büyümesi Tedavisi

Çocuklarda Geniz Eti Büyümesi, geniz burnun gerisinde, boğazın üst bölümünde kalan bölgedir. Bu bölgede doğumdan bu yana ortaya çıkan ve dışarıdan gelen mikropların yok edildiği bir bağışıklık sistemi organı olan geniz eti yer almaktadır. Geniz eti, çocukluk döneminde mikropların yok edildiği ve bağışıklık sisteminin gelişmesine destekçi olan bir organdır. Her insanda yer alan geniz eti çocuklarda bazen önemli bir sağlık meselesini de beraberinde getirebiliyor. Bilhassa kreşe giden çocukların sürekli olarak birbirlerini enfekte etmeleri neticesi geniz eti büyümesi daha sık görülüyor. Üst solunum yöntemleri nefes alma sırasında devamlı şekilde mikroorganizmalarla temas halindedir. Nazofarenks denilen geniz kısmında mukoza altında, burundan gelen mikroplarla mücadele eden birden fazla lenfoid oluşumlar mevcuttur. Pasif sigara içiciliği; yani anne ve babanın sigara içmesi, alerji ve bilhassa mikroorganizmaların tekrarlayan temasların etkisinde kalması neticesinde bu lenfoid oluşumlar büyüyüp geniz etini oluşturuyor.

Çocuk Gece Öksürüyor ve Horluyorsa Geniz Eti Olabilir

Geniz etinin lenf hücresi yapımında görevi vardır. Yeni doğan bebekte küçüktür. 4-5 yaşlarda daha sık olmak üzere enfeksiyonlara bağlı olarak büyür. İleri yaşlarda küçülme eğilimi gösterir. Geniz etinin büyük olması burundan solunuma mâni oluşturur ve burun tıkanıklığına sebep olur. Burundan nefes alamayan çocuk, ağız solunumu yapar; ağızdan giren hava filtre edilemediği için dışarıdan gelen kirli ve mikroplu hava boğaza ulaşmış olur ve çocuk çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirir. Bununla birlikte kulak ve sinüslerin boşalmasını bozarak değişik problemlere de yol açar. Bu çocuklarda işitme kaybı, horlama, ağızla soluma, gece öksürük nöbetleri, burun ve geniz akıntıları gözlemlenir. Kronikleşen geniz eti iltihabı veya büyümeleri ortodontik bozukluklara, yüz gelişmesindeki bozukluklara ve konuşma sorununa sebep olabilir. Geniz eti büyümesi üst solunum yolunu daraltacak boyuta geldiğinde horlama ve apne dediğimiz uykuda nefessiz kalma gibi önemli sıkıntılar da baş gösterir.

Geniz Etinin Büyük Olması Durumunda Şu Belirtiler Görülür
  • Burunda tıkanıklık olur, dolayısıyla çocuk burundan nefes almakta zorlanır.
  • Nefes almada zorlanacağı için, uykuya dalmada zorluk ve horlama görülür. Bu sebeple çocuk uykusuz kalarak yorgun olur.
  • Boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü görülür.
  • Boyunda bezeler meydana gelir.
  • Kulak sorunları oluşur.
Geniz etinde büyüme tanısını koyabilmek için doktorunuz, öncelikle kulak burun boğaz muayenesi yapacaktır. Bazı vaziyetlerde endoskopik yöntemle geniz eti muayene edilebilir veya röntgen istenebilir.

Geniz Etinin Sebep Olduğu Sorunlar?

Problemsiz bir uyku çocuklar için büyüme ve öğrenmenin en önemli parçasıdır. Yapılan araştırmalar iyi bir gece uykusunun, çocuğun gün içinde öğrendiği şeylerin düzenlemesini, enerji depolarının yenilenmesini, zihinsel gelişimini çabuklaştırdığı ve fazlaca büyüme hormonu salgılamaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Çocuklarda uyku problemlerini etkileyen en önemli etken de geniz eti büyümesidir. Geniz eti büyümüş çocuk ağız yoluyla nefes aldığı için mikropları süzemez. İhmal edilen geniz eti sorunu enfeksiyon hastalıkları, sinüzit, diş ve diş eti bozuklukları, büyüme geriliği, dikkat eksikliği ve okulda başarısızlık gibi sorunlara neden olur.

Çoçuklarda Geniz Eti Büyümesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yetişkinlerde Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Geniz Eti Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Geniz Akıntısı Mide Bulantısı

Geniz Akıntısı Mide Bulantısı