Bebek Geniz Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebek Geniz Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebek geniz tıkanıklığı, beraberinde pek çok sorunun yaşanmasına neden olabilir. Bebeğin uyku düzeninden, beslenmesine kadar her şey bu nedenle etkilenebilir. Geniz tıkanıklığı bebeğin burundan nefes almasını engelleyen bir sorundur. Solunan havanın akciğerlere nemlendirilip, ısıtılarak gönderilmesi gerekir. Ancak geniz tıkanıklığı nedeniyle bir darlık oluşacağından, bebek nefes almakta zorlanır. Bu bebeğin huysuzlaşmasına, yemek yemeyi istememesine, uykusunun bölünmesine, ağlamasına yol açabilir. Ayrıca ağızdan nefes aldığından, ağız ve diş yapısında sorunlar gelişebilir.

Bebek geniz tıkanıklığı neden olur?

Geniz tıkanıklığı üst solunum yolu enfeksiyonları sonucunda gelişebileceği gibi, burnun arka kısmında bulunan geniz eti, burun yapısındaki anatomik bozukluklar ve çeşitli alerjik etkenler de buna sebep olabilir. Bu etkenler bebekte doğumsal bir sorun olarak gelişebileceği gibi, sonradan çevresel etkenlerden dolayı da olabilir.

Doğumsal sorunlar: Bebek geniz tıkanıklığına sebep olan doğumsal etkenler arasında burnun arkasında, geniz arasında bulunan zarla ya da kemik dokuyla kapalı koanal atrezi bulunur. Bu tek taraflı olabileceği gibi çift taraflı da olabilir. Burun duvarındaki şekil bozukluğu, burun orta hattındaki eğrilik yani septum eğriliği, kan birikmesi gibi sorunlarda bebeklerde geniz tıkanıklığına yol açabilir. Ayrıca polip ve kistlerde tıkanıklık sebebidir.

Çevresel etkenler: Geniz tıkanıklığının sonradan oluşan sebepleri arasında en fazla geniz etindeki büyüme ve iltihaplanma bulunur. Bebeklerde solunan havanın içindeki mikropları tutan ve bağışıklık sistemini destekleyen geniz eti çeşitli sebeplerle büyüyebilir. Bunun dışında alerjik etkenler, burunda mukus birikimi, enfeksiyonlarda tıkanıklığı tetikleyebilir. Bebeklerin burnundan kaçan yabancı maddelerde geniz tıkanıklığı yapabilir.

Bebek geniz tıkanıklığının neden olabileceği sorunlar

Bebeklerde tedavi edilmemiş, uzun süredir devam eden geniz tıkanıklığı orta kulak iltihabı gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Ayrıca boğmaca, bronşit, zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları oluşabilir. Bebek geniz tıkanıklığı tedavi edilmedikçe, bebeğiniz huysuz bir yapıda olacaktır. Hiç beklemediğiniz zamanlarda ağlayan, huzursuz olan bebeğinizle birlikte sizlerde stres altında olacaksınız. Bu nedenle tedbir almakta gecikmemelisiniz.

Bebek geniz tıkanıklığı tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle tıkanıklığın açılması için, izotonik damla, fizyolojik damla ve spreyler doktor önerisiyle kullanılabilir. Bu tedavi geniz tıkanıklığı üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanıyorsa yararlı olabilir. Günlük olarak bebeğin rahatsız olmayacağı şekilde kullanılan damlalar, tıkanıklık sorununa karşı rahatlatıcı olacaktır. Özellikle vücuttaki fizyolojik bileşen hiyalüronik asit içeren damlalar, burun içinde devamlı bir nemlilik sağlayacağından, bebeği rahatlatacaktır. Eğer geniz eti nedeniyle tıkanıklık sorunu yaşanıyorsa, yapılan muayene sonrasında geniz eti ameliyatı yapılarak sorun giderilebilir. Bebek geniz tıkanıklığında tedavi kısa sürede başlatılmazsa, iyileşme süreci uzayacağı gibi bebeklerin çeşitli hastalıklara karşı savunmasız kalması da söz konusu olabilir. Bu nedenle bebeklerin gecikilmeden doktora götürülmesi ve uygun tedavinin başlatılması gerekir. Bu tedavi sırasında bebeğin beslenmesine de özen gösterilmeli, bağışıklık sistemi desteklenmelidir.

Bebek Geniz Tıkanıklığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Geniz Eti Küçültme Tedavisi

Geniz Eti Küçültme Tedavisi

Haber Bülteni