Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası
15 Mayıs 2024

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı ve Sonrası

Çocuklarda geniz eti ameliyatı, geniz eti burun boşluğunun ve boğazın üst kısmında bulunur. Geniz etini büyüten nedenlerden birisi enfeksiyonlardır.

Geniz eti ameliyatını gerektiren nedenler

Geniz etinin aşırı büyümesi sonucu burun boşluğunun gerisi tıkanır. Bu nedenle nefes alıp vermeyi zorlaştırır. Çocuklarda buna bağlı olarak burun tıkanıklığı ya da apne meydana gelir. (Apne, uyku sırasında solunumun kısa bir süre durmasıdır.) Çocuklarda geniz etinin büyüklüğü çocuğun.
  • İşitme kaybı
  • Sık sık orta kulak enfeksiyonu şikâyetinin olması
  • Sinüzit
  • Üst solunum yolu olan enfeksiyonlarının
Çok sık olması geniz etinin büyüdüğüne işaret olabilir. Bu nedenle çocuklarda geniz eti ameliyatı yapılarak çocuklar yaşamsal faaliyetlerini daha kolay yapmaları sağlanır. Geniz etinin tedavisi sırasında geniz etinin neden büyüdüğü önemlidir. Yapısal bir nedenden dolayı büyüyebileceği gibi sık geçirilen enfeksiyon ya da alerji nedeniyle büyümüş olabilir.

Çocuklarda geniz eti ameliyatı sonrası yapılması gerekenler

Çocuklarda geniz eti ameliyatı her ameliyatta olduğu gibi küçük bir risk içermektedir. Bu risk kanamadır. Çocuklarda bu risk daha da artmaktadır çünkü çocuklar ameliyat sonrası olan bir kanamayı ifade edemeyebilir. Bu durum söz konusu olduğu için çocuklar ameliyat sonrası gözetim altında tutulmalıdır. Çocuklar ameliyat sonrası sıcak ve sert yiyeceklerden uzak durmalı ve daha çok soğuk veya ılık, sıvı yiyecekler tüketmelidir. Çocuklarda geniz eti ameliyatında genellikle 3 yaş ve altına yapılmamaktadır. Ama çocuğun yaşamsal fonksiyonunu etkileyecek derecede ise bu yaş ve altına da ameliyat yapılır. Geniz eti çocuklarda 14 yaşından sonra küçüleceği için bu yaştan sonra da çocuklarda ameliyat yapılmamaktadır.

Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Geniz Eti Küçültme Tedavisi

Geniz Eti Küçültme Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Geniz Eti Tedavi Yöntemleri

Geniz Eti Tedavi Yöntemleri