Geniz Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Geniz Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz tıkanıklığı, geniz farklı nedenlerden dolayı tıkanabilir. Polen, toz, hayvan tüyü ve diğer alerjik maddelere maruz kalındığında tıkanabileceği gibi, yine farklı hastalıklar ya da alerji nedeniyle tıkanabilir. Bu tür sorunlarda mukus salgısı anormal bir şekilde artar ve tıkanıklık oluşur. Oluşan geniz tıkanıklığı nedeniyle burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, burundan nefes alamama gibi sorunlara ek olarak ağız kuruluğu da yaşanır. Yeterli oranda nefes alamamak yeterli oksijen alamamak anlamına gelir. Geniz tıkanıklığını önlemek için evde yapılabilecek birçok yöntem vardır. Bu yöntemle geniz tıkanıklığını gidererek yaşam kalitesini arttırabilir. Ancak geniz tıkanıklığı bazı hastalıklar nedeniyle oluşmuşsa tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır. Tıkanıklığa yol açan neden tespit edilerek tıkanıklık giderilebilir.

Geniz tıkanıklığı nasıl giderilir?

Tuzlu su: 1 çay bardağı suyun içine 1 silme çay kaşığı tuz eklenip karıştırılır. Hazırlanan su püskürtme aparatlı bir şişeye alınarak burna püskürtülür. Bu işlem burun tıkanıklığı ile geniz tıkanıklığının açılmasını sağlar. Tuzlu su yardımı ile aşırı mukusun dışarı atılmasını sağlar. Bu yöntem çocuklar için de kullanılabilir. Hazırlanan suyun burna çok fazla ya da şiddetli bir şekilde çekilmemesi gerekir. Aksi halde genzi yakabilir. Sırt üstü yatılarak burna püskürtülür ve birkaç dakika hareket etmeden beklenir.

Papatya buharı: Papatya sakinleştirici ve yatıştırıcı etkiye sahip bir bitkidir. Papatya çay şeklinde hazırlanarak buharı solunduğunda genzi ve burnu açabilir. 3 bardak kadar su bir tencereye alınarak kaynatılır. Kaynayan su ocaktan alınır ve 5 dakika beklendikten sonra içine bir miktar papatya atılır. Poşet papatya çayı da kullanılabilir. Papatya eklendikten sonra tencerenin kapağı kapatılır ve 5 dakika beklenir. 5 dakika sonra tenceredeki buhar solunur.

Soğan: Soğanın bilindik kuvvetli kokusu geniz tıkanıklığı için kullanılabilir. Soğan kokusu burna çekildiğinde mukusun yumuşayarak akmasını sağlar.

Buhar duşu: Bol buharlı bir duştan sonra nefes alışverişi daha kolay olabilir. Buharlı duş burun ve sinüslerde mukusun yumuşamasını ve bulunan iltihabın azalmasını sağlar.

Nemlendirici cihaz: Bulunulan ortamın nemli olması genizdeki tıkanıklığı giderebilir. Nem sinüslerde şişmiş damarların yatışmasını sağlar. Nemlendirici cihaz devamlı oturulan odaya alınarak, odanın nem oranı korunabilir. Cihaz suyu neme çevirir. Nemlenen ortam sinüslerde biriken mukusun incelmesini sağlayarak burundan akmasını kolaylaştırır. Dolayısı ile büyük rahatlama sağlanabilir.

Ilık kompres: Temiz bir ılık suya batırılarak sıkılır ve sıkılan havlu yüze uygulanır. Bu yöntem hem baş ağrısını hem de geniz tıkanıklığını azaltır. Gün içinde ihtiyaç duyuldukça ılık kompres yapılabilir.

Nane çayı: Mentol içeriği bulunan nane çayı mukus salgısının yumuşamasını ve kolaylıkla atılmasını sağlar. Geniz yolunda oluşan tıkanıklık nane çayı ile giderilebilir. Gün içinde 3 defa geniz tıkanıklığı için nane çayı içilebilir. Aynı işlen nane yağı ile de yapılabilir. Nane yağı ile yüze masaj yapmak geniz tıkanıklığına karşı iyi gelir.

Okaliptüs yağı: Geniz tıkanıklığı için kullanılabilir. Temiz bir mendile birkaç damla okaliptüs yağı damlatılarak koklanabilir. Burun tıkanıklığı ve geniz tıkanıklığı açma özelliği vardır.

Karabiber: Karabiber özellikle tıkalı olan burunları açmak için faydalı bir üründür. Tıkalı burun açıldığında doğal olarak geniz tıkanıklığı da karabiber sayesinde açılır. 1 çorba kaşığı bal ve yarım tatlı kaşığı karabiber karıştırılır. Üzerine ılık su ilave edilir ve 10 dakika beklenir. Hazırlanan karışım geniz tıkanıklığı için günde 2-3 defa içilebilir.

Su ve bal: 1 bardak ılık suyun içine yeterince bal eklenerek karıştırılır. Karışım tıkanıklık geçene kadar günde birkaç defa içilir. Kısa sürede geniz tıkanıklığını kontrol altına alabilecek bir yöntemdir.

Geniz Tıkanıklığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Geniz Eti Ameliyatında Anestezi

Geniz Eti Ameliyatında Anestezi

Haber Bülteni